IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай учи трудни уроци от войната в Украйна

Евентуално нахлуване в Тайван крие по-големи предизвикателства от тези, с които Русия се сблъсква на украинска територия, според експерти

22:41 | 29.04.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

От противопоставянето на западната „информационна война“ по време на конфликта в Тайван до използване на „шок и страхопочитание“ за бързо подчиняване на силите на острова, китайските стратези попиват уроците от украинското блато, в което затъва Русия, коментират дипломати и анализатори.

Китайски военни експерти обсъждат конфликта в частни чат групи, като предлагат своите възгледи за западното участие в Украйна и предполагаемите неуспехи на Русия, казват азиатски и западни дипломати, които поддържат връзка с китайски стратези, предава Ройтерс.

Неуспехът на Русия бързо да смаже украинските военни е ключова тема – както и опасенията за това колко добре ще се представят неизпитаните китайски сили при евентуален опит за превземане на Тайван.

„Много китайски експерти наблюдават тази война, сякаш си представят как ще се развие подобен конфликт между Китай и Запада“, казва базираният в Пекин учен по сигурността Джао Тон от Фондацията на Карнеги за международен мир.

Още в самото начало на войната в Украйна Русия не успя да подчини украинските военни сили. Това насърчи международната общност да се намеси чрез обмен на разузнавателна информация, военно оборудване и икономическа изолация на Русия, посочва информационната агенция.

„Китай ще трябва да помисли за провеждането на много по-силна и много по-всеобхватна операция в самото начало, за да шокира и уплаши тайванските сили, за да си осигури предимство“, коментира Джао, като се позовава на наблюдения на китайски стратези. Според него Пекин вярва, че осигуряването на това предимство „ще възпира вражеските сили от желание да се намесят“.

Базираният в Сингапур учен Колин Кох посочва, че подобен подход ще създаде други проблеми за Народноосвободителната армия на Китай.

„Ако ще „шокират и страхуват“ Тайван с огромна сила в началните етапи на евентуален конфликт, може да има много цивилни жертви“, казва Кох, който е от Школата за международни изследвания S. Rajaratnam. Това би затруднило окупацията и би втвърдило международната опозиция, допълва той.

„Китайците не могат да си правят илюзии сега, че ще бъдат посрещнати като освободители в Тайван и ще им бъдат предоставени доставки и помощ“, посочва още той.

Тайван освен това има по-големи ракетни възможности от Украйна, което позволява превантивни удари срещу китайско струпване наблизо или атаки срещу китайски съоръжения след нахлуване, предупреждава Кох.

Руските сили нахлуха в Източна Украйна от 24 февруари, припомня Ройтерс. Те разрушиха редица населени места на фона на твърда съпротива, като изгубиха хиляди войници и техника. Британските власти изчислиха тази седмица, че 15 хил. руски войници са загинали във войната. Други източници дават и по-големи числа.

Повече от 5 млн. украинци напуснаха страната заради войната.

Китайските стратези се тревожат и за това как Русия ще отговори на непряката западна военна помощ в конфликта - фактор, с който Китай също би се сблъскал при сценарий с нападение над Тайван. Китайски експерти спорят за необходимостта Пекин да се конкурира по-добре в т.нар. информационна война, която усложни позицията на Русия на бойното поле, казва Джао.

По думите му за китайците едно от най-важните неща в конфликта е как западните нации „са в състояние да манипулират, от своя гледна точка, международното мнение и решително да променят международния отговор на войната“. Някои китайски стратези смятат, че контролът на информацията е създал много по-лошо впечатление за представянето на Русия, отколкото е оправдано.

„Водят се оживени дискусии за това как Китай трябва да обърне голямо внимание на тази информационна област“, ​​казва Джао.

Някои анализатори отбелязват, че украинската кампания е в ход много преди руските сили да нахлуят в страната в края на февруари. Месеци преди това Русия струпваше военни и техника от руската страна на границата. Това многократно беше подчертавано от правителствата на САЩ и други страни.

„Тайван би представлявал много по-голямо логистично предизвикателство от Украйна и да подготвиш незабелязани сили за нахлуване в такъв мащаб би било невероятно трудно“, казва Александър Нийл, който ръководи стратегическа консултантска фирма в Сингапур.

Китайските военни лидери от десетилетия се обръщат към Москва не само за оръжия, но и за структурна и командна доктрина. Руските и китайските сили провеждат все по-интензивни съвместни учения през последните години.

Стратегическите предимства на това сътрудничество обаче още се изясняват. През 2012 г. китайската армия прие подразделения, подобни на руските батальонни тактически групи (BTG) - предполагаемо бързи, пъргави и самоподдържащи се части. Руските BTG обаче се оказа, че не се представят добре в Украйна, затъват и са уязвими на атаки.

Русия също се бори да координира участието на няколко военни окръга във войната в Украйна. Китайските анализатори се притесняват, че китайско нахлуване през Тайванския проток - което се смята за далеч по-голямо военно предизвикателство, ще се сблъска с подобни проблеми, тъй като изисква гладко сътрудничество между наскоро сформираните му южни, източни и северни команди.

Руските сили в Украйна имат срив в командването и нисък морал. Анализаторите казват, че не е ясно как китайските войски - неизпробвани, откакто нахлуха в Северен Виетнам през 1979 г.,- ще се представят в съвременен конфликт.

„Видяхме признаци на тревожна недисциплинираност от руските войски, което напомня, че има толкова много неща, които не знаем за това как китайските войски биха действали под натиска на войната“, коментира Нийл. "При цялата политическа индоктринация ние просто не знаем колко устойчиви биха били те“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 0
serafima
преди 1 година
Китай не зная, много е далече, но вие гледайте да не се получи паралел със СРМ. Макетата се държат безогледно към нас, необосновано , подло, като подработват западните ни партьори да ни притискат да се съгласим да влязат в ЕС. А представяте ли си после как ще се държат към на. Мислещите да мислят. Казах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още