IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайският износ отбеляза най-големия си ръст от март 2019 г.

През август показателят е нараснал с 9,5 на сто

10:14 | 07.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Paul Yeung/Bloomberg</em></p>

Снимка: Paul Yeung/Bloomberg

Китайският износ нараства за трети пореден месец през август, засенчвайки продължителния спад на вноса, след като повечето търговски партньори на страната отслабиха блокадите заради коронавируса. Това пък даде допълнителен тласък за възстановяването на втората по големина икономика в света, предава Ройтерс.

Износът през август е нараснал със солидните 9,5%, сочат данни на митническите власти в страната. Това е най-големият ръст от март 2019 г. насам. Освен това данните надминават очакванията на анализаторите за 7,1% ръст, както и отчетеното 7,2% повишение за юли.

Въпреки това вносът се е свил с 2,1% при прогноза за 0,1% растеж. С това се запазва тенденцията от юли, когато имаше понижение от 1,4 на сто.

Силният износ предполага по-бързо и по-балансирано възстановяване на китайската икономика, която се възстановява от рекордния спад за второто тримесечие благодарение на мерките за вътрешни стимули.

„Китайският износ продължава да се противопоставя на очакванията и да расте значително по-бързо от световната търговия, като по този начин си печели глобален пазарен дял“, коментира Луис Куис от Oxford Economics.

Частно проучване за производствената дейност миналата седмица показа, че през август китайските фабрики отчитат първото увеличение на новите поръчки за износ за тази година, докато търсенето от чужбина бавно се съживява. Нарастването на бизнеса също е довело до допълнително разширяване на производството, отбелязващо най-големия си ръст от близо десетилетие.

Резултатите от износа на Китай, подкрепени от рекордните продажби на медицинско оборудване и силното търсене на електроника, не бяха засегнати толкова силно от глобалното забавяне, както се опасяваха някои анализатори.

Същевременно анализатори предупредиха, че по-силният износ отчасти отразява основните ефекти от слабостта преди година.

За миналия месец Китай отчете търговски излишък от 58,93 млрд. долара, в сравнение с прогноза за 50,50 млрд. долара и 62,33 млрд. долара през юли.

Прогнозата все още е далеч от розовото, тъй като външното търсене може да пострада, ако мерките за контрол на коронавируса бъдат затегнати отново от търговските партньори по-късно тази година.

Същевременно Китай се стреми да намали зависимостта си от чуждестранните пазари за своето развитие, тъй като враждебността на САЩ и пандемията увеличават външните рискове, които могат да попречат на дългосрочния напредък.

Вече засиленото напрежение между САЩ и Китай се очаква да ескалира допълнително преди изборите за президент на Съединените щати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:02 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още