IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайските пазари успяха леко да се възстановят след спадовете си предишните дни

Япония поведе загубите, като бенчмаркът Nikkei 225 отписа 0,78% от стойността си

10:57 | 22.06.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Азиатските борси не намериха единна посока в петък след загубите на Wall Street на фона на опасенията на инвеститорите около търговския спор между САЩ и Китай, предава CNBC.

Япония поведе загубите в Азия, като бенчмаркът Nikkei 225 отписа 0,78% от стойността си до ниво от 22516,83 пункта, а повечето сектори приключиха търговията със спадове. Книжата на автомобилните производители поевтиняха с 1,86% и бяха сред най-зле представящите се сектори в следобедната търговия.

Пониженията в началото на търговията в Южна Корея бяха преодоляни и в крайна сметка бенчмаркът Kospi постигна скромен ръст от 0,83% в следобедната търговия до ниво от 2357,22 пункта.

В Австралия индексът S&P/ASX 200 финишира на червена територия със спад от 0,11% до равнище от 6225,20 пункта на фона на волатилна търговия. Големите финансови компании постигнаха ръст, но той беше неутрализиран от спадовете в повечето други сектори. Книжата на телекомуникационните компании поевтиняха най-много, след като Telstra продължи загубите от предходната сесия.

На пазарите в Китай картината беше смесена в следобедната търговия. В континенталната част индексът Shanghai composite постигна скромен ръст от 0,49% до ниво от 2889,95 пункта. Борси Борси

В същото време хонконгският индекс Hang Seng също завърши на зелена територия с ръст от 0,19% до равнище от 29351,08 пункта, а енергийният сектор е с най-големи загуби в следобедната сесия.

Широкият индекс MSCI на акциите в Азиатско-тихооеканския регион без Япония остана почти без промяна с ръст от 0,04%.

Американският президент Доналд Тръмп поиска в понеделник китайски продукти за 200 млрд. долара да бъдат подложени на допълнителни мита от 10%. Китай съобщи, че ще отговори с контрамерки, ако САЩ изпълнят заплахите си.

Извън търговията влошаването на дългосрочните индикатори за глобален растеж и по-силният долар доведоха до по-голяма предпазливост относно перспективите пред фондовите пазари в региона.

Всички погледи са насочени към ОПЕК и нейните партньори, които се срещат във Виена по-късно в петък. Пазарите очакват производителите на петрол да смекчат ограниченията върху добива, въведени през 2017 г., като Ройтерс съобщи, че енергийният министър на Саудитска Арабия е заявил, че е постигнат консенсус добивът да бъде увеличен с един милион барела дневно.

Преди дългоочакваната среща фючърсите върху лекия суров петрол сорт Брент отбелязаха ръст от 1,15% до 73,89 долара за барел, а фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate поскъпнаха с 1,22% до 66,3 долара.

След решението на Английската централна банка да остави непроменен основния си лихвен процент британският паунд продължи да повишава курса си спрямо долара като за последно се търгуваше на ниво от 1,3260 долара за един паунд.

Доларовият индекс, който следи представянето на зелената валута спрямо кошница от други валути, остана без промяна на ниво от 94,823 пункта. Курсът на долара спрямо йената е на ниво от 109,99 йени.

На корпоративния фронт акциите на Samsung Securities поевтиняха с 3,78%, след като финансовият регулатор на Южна Корея предложи в четвъртък някои от операциите на  компанията да бъдат замразени за шест месеца след грешки при подаването на поръчки за продаване/купуване по-рано тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:25 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още