IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайските зелени облигации често приличат на обикновени облигации

Набраните средства от почти половината емисии отиват за покриване на всекидневни разходи

23:05 | 27.05.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Китайските компании са емитирали рекорден брой зелени облигации, но част от тях не покриват екологичните изисквания, пише The Wall Street Journal.

Китай е най-големият емитент на въглероден диоксид в света и обещава да намали замърсяването. Бизнесът в страната търси средства, с които да финансира тази промяна и по тази причина и емитират зелените облигации. В общия случай те са създадени именно за това - за проекти, които са в подкрепа на екологичните цели - например за смяна на източника на енергия и отказ от изкопаеми горива.

В световен мащаб са изработени множество насоки как да изглеждат зелените облигации. На вътрешния китайски фондов пазар правилата също не са малко. Пазарът е регулиран от няколко държавни агенции, посочва WSJ. Но въпреки това в почти половината случаи, набраните средства от емисиите зелени облигации се използват за покриване на ежедневните нужди, вместо за зелени проекти. Някои други пък прескачат други червени граници.

В световен мащаб около 5% от набраните чрез зелени облигации средства не се насочват за екологичните нужди.
Това положение може да повиши риска от "зелено изпиране", предупреждава Лори Шапиро, анализатор в S&P Global Ratings.

В последните 12 месеца китайските компании са емитирали зелени облигации за 20,7 млрд. долара. Това е рекордно високо ниво за последните години, сочат данните на Dealogic. Емисиите в световен мащаб са на стойност около 160 млрд. долара, което също е рекордно високо ниво.

Очакванията са, че на фона на обещанията за въглеродна неутралност обемът на пазара в Китай ще продължи да расте.

Правителствените субсидии не са достатъчни, за да подкрепят заявките на Пекин по отношение на целите за климата. Президентът Си Дзинпин вече предупреди, че Китай реално ще има пик на емисиите въглероден диоксид до 2030 година, преди да постигне въглеродна неутралност до 2060 година.

Според гуверньора на Китайската народна банка това обещание ще коства по 2,2 трилиона юана (342 млрд. долара) до 2030 година и до 3,6 трилиона юана (606 млрд. долара) годишно до 2060 година

САЩ също е голям емитент на парникови газове. Въпреки напрежението, Вашингтон работи с Китай по отношение на екологичните цели. През април съветникът на Байдън по климатичните въпроси Джон Кери коментира, че обсъжда със своите китайски партньори начините за постигане на целите за въглеродна неутралност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:30 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още