IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лукашенко се среща с Путин – за трети път тази година

Междувременно евродепутати призоват германския концерн Siemens да спре доставката на оборудване за електроцентрали в Беларус

10:52 | 28.05.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Двамата президенти по време на предишната си среща - през април. Снимка: ЕPA</p>

Двамата президенти по време на предишната си среща - през април. Снимка: ЕPA

Под натиска на нови санкции от страна на Европейския съюз и нарастващата конфронтация със Запада беларуският президент Александър Лукашенко ще пътува за среща с шефа на Кремъл Владимир Путин този петък. В Сочи – на брега на Черно море, трябва да бъдат обсъдени въпросите за по-нататъшното двустранно развитие на двете страни, съобщи Кремъл. Това е третата среща на двамата политици за тази година.

Лукашенко възнамерявал да говори с Путин за последиците от санкциите на ЕС и САЩ, които създават икономически проблеми за Беларус. Минск вече дължи милиарди евро на Москва. Независимо от нарастващите разходи за Русия Путин наскоро многократно подчерта, че ще продължи да подкрепя Лукашенко. Беларус е икономически зависим от руския капитал, а се счита, че Лукашенко е и политически зависим от Москва, предава Ройтерс. 

Конфронтацията между Беларус и Запада наскоро достигна своя връх, когато в неделя Лукашенко нареди пътнически самолет на Ryanair да се приземи в страната му заради пътуващ на борда му негов противник. Опозиционният активист и блогър Роман Протасевич беше арестуван след принудителното кацане. С него беше арестувана и приятелката му София Сапега, която е руска гражданка.

Международната организация за гражданска авиация на ООН (ICAO) също възнамерява да разследва инцидента. ICAO ще представи междинен доклад до 25 юни, заяви ирландският министър на транспорта Иймън Райън.

САЩ и няколко съюзници бяха поискали разследване. В изявление авиационният орган посочва, че инцидентът е причинил "сериозно безпокойство". Разследването ще се съсредоточи върху това дали са нарушени международните авиационни правила. ICAO може да наказва своите държави членки само чрез спиране на правото им на глас.

Авиокомпаниите, базирани в ЕС, трябва да избягват въздушното пространство над Беларус - обаче Русия изглежда не одобрява алтернативни маршрути до Москва за някои авиокомпании. Както австрийската компания Austrian Airlines, така и френската Air France трябваше да отменят полети до руската столица, съобщават медиите в четвъртък. Двете авиокомпании са поискали алтернативен достъп до руското въздушно пространство, който би им позволил да не прекосяват Беларус. Този достъп им е бил отказан и полетите са били отменени. Пътниците от Париж са били качени на самолет на руския национален превозвач Аерофлот.

До този момент са известни три държави, призовали превозвачите си да избягват Беларус - Франция, Великобритания и Канада. Отделни самолетни компании взеха същото решение, без да чакат призиви на съответните правителства.

Това породи проблеми с европейските полети за трети държави, чийто маршрут преминава именно през Беларус. Допълнителна бариера за тях сега се очертава Русия, чието въздушно пространство е твърде голямо, за да бъде избегнато от някои самолети, летящи за Азия.

Междувременно четири дни след ареста си Протасевич получи разрешение да се види с адвоката си Инеса Оленская. „Всичко е наред, той е в добро настроение, позитивен и щастлив", каза Оленская пред независимата агенция „Белапан“ в четвъртък вечерта. От съображения за секретност тя не можела да разкрие повече информация.

Кандидатът за канцлер на Германия Олаф Шолц изрази очакването си Путин да води кампания за освобождаването на Роман Протасевич. „Очакванията ми за Кремъл преди срещата с беларуския диктатор Александър Лукашенко са ясни: Москва не трябва да пренебрегва този чудовищен акт на въздушно пиратство“, каза Шолц пред вестниците на медийната група Funke (в петък). В същото време пък руският външен министър Сергей Лавров предупреди Запада да не „демонизира“ Беларус.

В навечерието на преговорите беларуският премиер Роман Головченко поиска помощ от Русия за страната си. „В такава ситуация разчитаме на подкрепата на близък съюзник", каза Головченко на среща с руския си колега Михаил Мишустин. Мишустин от своя страна увери, че възнамерява отново да разшири въздушния трафик между двете страни - при условие че ситуацията около пандемията го позволява.

ЕС реши да не позволява на беларуските авиокомпании да излитат и кацат или прелитания над територията на съюза. Няколко европейски държави вече бяха издали забрани от началото на седмицата. В ответна мятка държавната беларуска авиокомпания "Белавия" спря всички полети до Германия и шест други държави от ЕС.

В четвъртък външните министри обсъдиха конкретното изпълнение на санкциите. Едва през следващите седмици ще бъде взето решение кои компании или отрасли на икономиката ще бъдат засегнати. Междувременно група от над 30 членове на Европейския парламент призова германския концерн Siemens да спре доставката на оборудване за електроцентрали в Беларус и да спре изцяло сътрудничеството си с авторитарния режим.

Това застрашава безопасността и живота на европейските граждани, се казва в писмо до главния изпълнителен директор Роланд Буш. „Когато става въпрос за това да покажем границите на беларуския диктатор Лукашенко, важни европейски компании не трябва да се държат така, сякаш това не ги засяга", коментира депутатът от Зелените Райнхард Бютикофер – един от подписалите писмото. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още