IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли Западът отново да поведе света?

В продължение на десетилетия САЩ и Европа са пример за просперитет и свобода – сега Западът се бори срещу нова вълна от вътрешни и външни предизвикателства

17:00 | 07.11.20 г. 6
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Zach Gibson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Zach Gibson/Bloomberg

Говорейки пред Берлинската стена през юни 1987 г., президентът на САЩ Роналд Рейгън призовава своя колега от Съветския съюз: „Г-н Горбачов, съборете тази стена!”

Предвещавайки разпадането на източния блок и разрушаването на Стената две години по-късно, Рейгън обяснява защо САЩ и техните съюзници ще триумфират. „На Запад днес виждаме свободен свят, който е постигнал ниво на просперитет и благополучие, безпрецедентно за историята. Свободата води до просперитет. Свободата е победителят“, изтъква американският държавен глава. 

Днес обаче Западът се оказва изпаднал в екзистенциална криза. Неговата роля като световен водач е под съмнение, а институции като НАТО са, по думите на френския президент Еманюел Макрон, в положение на „мозъчна смърт“. Националистическият популизъм вдясно и политиката на идентичността вляво заплашват това, което преди е било общоприет консенсус, вкоренен в ценностната система на демокрацията и правата на човека - консенсус, роден от въглените на Втората световна и Студената война, пише The Wall Street Journal.

В същото време удивителният възход на Китай през последните три десетилетия предполага, че просперитетът наистина може да дойде без свобода - нова парадигма, която вдъхновява автократите по света. Пандемията от коронавирус, която изглежда е овладяна в Китай, засяга особено силно голяма част от Запада, опустошавайки икономиките от двете страни на Атлантическия океан, като повечето правителства там не успяват да спрат втората вълна на болестта.

Но заплахите за Запада не са само външни. Както показва продължаващият спор около изборите в САЩ от тази седмица, вярата във фундаменталната честност на демократичните институции за мнозина вече не е даденост на фона на политическата поляризация, която често поражда конспиративни теории.

Разочарованието и гневът от статуквото изтласкаха повече граждани на западните демокрации извън установената политическа система. Междувременно алгоритмите на социалните медии, захранващи цифровото пространство с хиперпартийно съдържание, пренебрегват това, което преди е било широко споделяно разбиране за реалността. Дори реакцията на общественото здравеопазване към вируса е станала „трибализирана“, като въпросът дали да се носи маска се превръща в маркер за политическа лоялност в САЩ, след като президентът Доналд Тръмп постави под въпрос необходимостта от подобен защитен атрибут.

„Идеята на Запада все още съществува, но оцелява на животоподдържаща система“, смята Брайън Катулис, старши сътрудник в Центъра за американски прогрес.

Вътрешният раздор между демократи и републиканци се припокрива с нарастващо разделение между ключовите държави в Запада. Усещането за общи ценности и цели между Европа и САЩ, ядрото на онова, което някога е било известно като „свободен свят“, изчезва. Разделението, започнало по времето на президента Барак Обама, се превърна в откровено озлобление по време на администрацията на Тръмп, която възприе трансакционен подход към традиционните съюзници и отприщи търговски войни.

В наши дни само една трета от европейците имат положителни възгледи към САЩ, според проучване на Pew от септември, като в това отношение Вашингтон се доближава до Китай и Русия в европейските възприятия.

Последна актуализация: 14:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
dakl
преди 3 години
Империйте, както всичко останало в обществото и света се раждат , господствуват и умират. Няма да направи изключение в това отношение и англосаксонската империя , която с различни трансформации господства/ сега е политкоректно да се казва ръководи/ почти 500 години планета. Въпросът е дали това разпаде ще продължи както в древния Рим почти хиляда години до окончателното падане на Константинопол под османска власт през 1452 г. или в унисон с бързата технологича революция срутването ще стане едномоментно. Тръмп искаше да предвари събитията и да подготви Америка за съществувание в новите условия.От тук и основният лозунг на неговото управлени: да направим Америка, отново ВЕЛИКА. ЗА НЕГОВО СЪЖАЛЕНИЕ НЕ ТОЙ РАЗЧИСТИ "ВАШИНГТОНСКОТО БЛАТО" , А ИМЕННО ТОВА "БЛАТО " В СЪЮЗ С МЕДИЙТЕ УСПЯ ДА ГО ПОГЪЛНЕ.Причините които доведоха Тръмп до властта обаче остават и рано или по късно те ще се проевят. За света подобно развитие е безпорно положително, защото сгромолясването на еднополюсната власт и то изведнъж би предизвикало катаклизми и турболетност в невиждани мащаби. ходът на историята обаче няма да бъде променен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 5
Императорът
преди 3 години
Паро, яко се бориш за спечелване на конкурса по неадекватство.Още заглавието - предвид днешните събития, е абсурдно. Все пак зачетох, но когато за втори път прочетох цитат на макарон - извратенякът, който също бе турен президент след грозно и открито манипулирани избори, просто спрях. Всичко си има някакви граници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
stefanstefanov
преди 3 години
Jesus...пий си хапчетата редовно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 2
Hahoto2
преди 3 години
Трудна работа! С тази демография, с тази алчност, с тази порочност, прилича на късния Рим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
"Може само ако се върне към християнските ценности и морал."За ЛГБТ и сатанизма това е мисия невъзможна...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 5
Атанасио
преди 3 години
Може само ако се върне към християнските ценности и морал.Капитализма постига най-добрите си резултати 1950-1970г. защото има строги регулации и преразпределение."Те" организираха фалшивата пандемия - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/2898239767120905със няколко цели като основната е да прикрият ограбването и идващата финансова катастрофа следствие неолиберализма - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/2881320562146159
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още