IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ изрази оптимизъм за китайската икономика

Няма причини за безпокойство от очакванията на Пекин за забавяне на растежа, коментира Кристин Лагард

14:05 | 16.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард изрази оптимизъм за китайската икономика и увери, че няма причини за безпокойство заради очакванията на Пекин за забавяне на растежа до 6,5 на сто през 2018 година спрямо 6,9 на сто през 2017 година, предаде France Press.

"Икономическият растеж на Китай беше много силен в продължение на много години, има наистина невероятни постижения, изваждайки от бедност стотици милиони хора за две десетилетия", изтъкна Лагард на конференция в Буенос Айрес.

"Това доведе до развитие, което беше напълно неочаквано няколко години по-рано", подчерта тя. "Премина се от тотално затворена икономика към напълно отворена икономика", допълни ръководителката на МВФ.

По думите ѝ "след мащабното развитие и масовата трансформация... много контролирани от китайските власти, сега е добре икономиката да нарасне с 6,5 процента".

Китайският премиер Ли Къцян обяви на 5 март, че Китай потвърждава целта си за икономически растеж от около 6,5 на сто през 2018 година, колкото беше целта за 2017 година, но с намерението да постигне повече, ако е възможно. В крайна сметка миналата година растежът се ускори до 6,9 на сто.

Растеж от 6,5 на сто ще бъде най-слабият в Китай от 28 години.

Лагард посочи, че сега Китай се съсредоточава към вътрешния пазар, който не е така зависим от износа, и повече към потреблението, отколкото към развитието.

"Това не е икономика, която забавя темп", отбеляза тя, като припомни, че това е "втората по големина икономика в света".

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още