IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Раждаемостта в Китай стигна най-ниското си ниво от почти 60 години

По-хлабавата политика към раждаемостта в страната не е постигнала много в обръщането на тенденцията към забавяне на темпа ѝ

22:50 | 21.01.19 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ражданията в Китай са спаднали до най-ниското ниво от почти 60 години през 2018 г., сигнализирайки, че по-свободната политика към раждаемостта в страната не е постигнала много в обръщането на тенденцията за забавяне на темпа на раждаемост. Това допълнително влошава перспективите пред растежа на втората по големина икономика в света, коментира Bloomberg.

Броят на бебетата, родени миналата година, е спаднал с 2 млн. спрямо 2017 г. до общо 15,23 млн., показаха данни на Националната статистическа служба в понеделник. Демографът Хъ Яфу посочва, че това е най-малкият брой от 1961 г. и третият най-нисък от основаването на Китайската народна република през 1949 г.

Демографските данни ще захранят допълнително опасенията за икономиката на Китай, която се забавя в дългосрочен план, макар че сигналите за стабилизиране предполагат, че се полагат усилия за забавяне на спада. Разширяването на Китай през миналото тримесечие е било най-бавното от финансовата криза през 2009 г., докато правителството се бори с изчистването на дълговете и продължаващата търговска война със САЩ.

Сигналите за стръмен спад на раждаемостта се появиха и по-рано, когато големите градове в Китай разкриха данните си за 2018 г.

Една от топ изследователските институции в Китай прогнозира, че населението може да започне да се свива още през 2027 г. - три години по-рано от очакваното, ако темпът на раждаемостта остане стабилен на ниво от 1,6 деца на жена. Населението, което е най-голямото в света с 1,39 млрд. души през 2017 г., може да намалее до 1,172 млрд. души до 2065 г., допълва институтът.

Данните от понеделник са най-ниските от размириците заради плана „Големият скок напред“ на Мао Дзъдун, когато агресивният опит на Китай да развие индустриална мощ доведе до глад в цялата страна. Общото население се сви с 10 млн. души до 1960 г., като според твърденията голяма част от тях са умрели от глад.

През 2016 г. Китай разхлаби политиките си за семейно планиране, за да позволи на родителите да имат по две деца вместо по едно.

Политиката за едно дете остави страната с недостиг на работна ръка и застаряващо население, състоящо се от близо 30 млн. по-малко жени от мъжете. Държавният съвет на Китай миналата година прогнозира, че около четвърт от населението ще бъде поне на 60 години до 2030 г. спрямо 13% през 2010 г. Трудовата сила на страната се е свила с 4,7 млн. души през 2018 г. - седма поредна година на спад.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:41 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
michaelis12
преди 5 години
Броят на бебетата, родени миналата година, е спаднал с 2 млн. спрямо 2017 г. до общо 15,23 млн.....-------------------------------------------------------------------горките при нас се изнесоха 2 млн. и иаме демографска катастрофа, а при тия спаднала раждаемостта до 15 млн брате .... Тоз доле дежурния *** пише на "една жена в България" ама не пише че е на маннгуста или нещо друго щот българчета у нас не се раждат а само цветни метали .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
Sokratus
преди 5 години
Хъм, В България раждаемостта на една жена през 2016 година е 1.53!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още