IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Регулаторният натиск в Китай натежа върху индексите в региона

Геополитическото напрежение между Вашингтон и Пекин също се отрази върху настроенията на инвеститорите

12:14 | 26.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Акциите в Хонконг рязко поеха надолу по време на търговията в понеделник следобед, тъй като китайският технологичен и образователен сектор бяха подложени на натиск заради засилени регулации, съобщи CNBC.

По-широките азиатско-тихоокеански пазари бяха до голяма степен на червена територия, като акциите от континентален Китай също поевтиняха.

Индексът Hang Seng в Хонконг спадна с над 4%, като поведе по загуби в региона.

Листнатите в Хонконг акции на китайския технологичен гигант Tencent понижиха цената си със 7,7%. Тези на Alibaba също спаднаха с 6,4%, докато Meituan изтри 13,8% от цената на книжата си. Индексът Hang Seng Tech е надолу с 6,6%.

Тези загуби станаха факт, след като китайският антитръстов регулатор е наредил на Tencent да се откаже от изключителните си права за лицензиране на музика и е наложил глоба на компанията за неконкурентно поведение в момент, в който Пекин продължава да се стреми да намали влиянието на китайските интернет гиганти у дома.

Акциите на частни образователни компании, листнати в Хонконг, също се сринаха, тъй като китайските власти засилиха ограниченията в сектора. New Oriental Education & Technology Group, Koolearn Technology и China Beststudy Education Group записаха спад с повече от 30% всяка.

Акциите в континентален Китай също отбелязаха значителен спад в понеделник, като Shanghai composite се понижи с 2,34% до 3467,44 пункта, докато Shenzhen component спадна с 2,664% до 14 630,85 пункта.

Геополитическото напрежение между Вашингтон и Пекин може да е натежило върху настроенията на инвеститорите, тъй като срещата на високо равнище между двете икономически сили започна с остър тон.

Вицепремиерът на Китай заяви по време на преговорите в понеделник със заместник-държавния секретар на САЩ, че отношенията между двете страни са "в безизходица и са изправени пред сериозни затруднения", се казва в прессъобщение от китайското министерство на външните работи.

На останалите пазари южнокорейският Kospi затвори с 0,91% по-надолу на 3224,95 пункта. В Австралия ASX 200 приключи деня на търговия на ниво от 7394,30 пункта.

Връщайки се към търговията след празниците в четвъртък и петък, японските акции се отклониха от общата тенденция в регионален мащаб. Nikkei 225 се повиши с 1,04% през деня до 27 833,29 пункта, докато индексът Topix напредна с 1,11%, затваряйки на 1925,62 пункта.

В макроикономически план производството в Сингапур е спаднало с 3% през юни на сезонно изгладена база, според официалните данни, публикувани в понеделник.

Инвеститорите продължават да следят ситуацията с Covid в Азия, тъй като тя тежи върху настроенията.
В Южна Корея второто най-високо ниво за вирусни ограничения ще се прилага за районите извън столицата от вторник, съобщи местната агенция Yonhap. Дневният брой на случаите на заразени в Токио надвишава 1 000 души за шест поредни дни, според Kyodo News.

Индонезия в неделя също удължи своите ограничения на Covid със седмица, според Ройтерс. Страната е сред множество държави от Югоизточна Азия, които се борят с възраждането на заразата.

На валутния пазар индексът на щатския долар, който проследява валутния курс спрямо кошница от шест валути, беше на ниво от 92,715 пункта след неотдавнашен скок от под 92,8 пункта.

Японската йена се търгуваше на ниво от 110,14 йени за долар, което е по-слабо от нивата под 110 йени, наблюдавани спрямо американската валута миналата седмица.

Австралийският долар се разменяше за 0,7352 долара, над нивата под 0,732 долара през миналата седмица.

Цените на петрола бяха по-ниски в следобедните часове за търговия в Азия, като цената на сорта Брент се понижи с 1,03% до 73,34 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол поевтиняха с 1,21% до 71,20 долара за барел.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:41 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още