IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Турската централна банка: Финансовата система е силна въпреки валутната криза

С изявлението си институцията облекчи част от натиска върху президента Реджеп Тайип Ердоган да промени икономическите си политики

15:47 | 26.11.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Турската централна банка заяви в петък, че банковият сектор на страната остава силен и има достатъчно резерви, за да устои на валутната криза, облекчавайки част от натиска върху президента Реджеп Тайип Ердоган да промени икономическите си политики, съобщава Wall Street Journal.

Съобщението сигнализира, че банките в Турция едва ли ще успеят да принудят правителството да обърне политиките си – включително намаляването на основните лихви, които предизвикаха кризата на първо място, коментират икономисти. Ердоган притиска централната банка да понижава основните лихвени проценти въпреки ускоряващата се инфлация, която достигна почти 20% през октомври. В резултат на това местната валута изтри почти 40% от стойността си тази година, унищожавайки голяма част от спестяванията на домакинствата и предизвиквайки недоволство срещу правителството.

Ако банковата система показва повече признаци на напрежение, както през последната валутна криза през 2018 г., казват икономистите, Ердоган ще е под по-голям натиск да промени курса. Докладът за финансовата стабилност на централната банка обаче казва, че банките поддържат високи нива на резерви, включително чуждестранна валута, която осигурява буфер срещу всякакви рискове.

„Добър знак е, че системните рискове изглеждат ограничени, но това е и лош знак, тъй като при равни условия това намалява вероятността да видим обръщане на политиката“, казва Ерик Мейерсон, старши икономист в шведската банка Handelsbanken.

Турската централна банка страда от криза с доверието, след като Ердоган смени вече три пъти гуверньора ѝ и други централни банкери, които се изправиха срещу политиките ми. Турският президент казва, че иска по-ниски лихви, за да се стимулира растежа на икономиката и да се следват ислямските религиозни разпоредби срещу заемите.

Банката отново намали лихвите през ноември, предизвиквайки поредно поевтиняване на лирата. Ходовете на Ердоган предизвикват протести и призиви за предсрочни избори, докато турците се борят с растящите цени на храните и енергията.

„Те използват обществото почти като опитна мишка“, казва Мустафа Йенероглу, член на парламента, който се отцепва от партията на Ердоган през 2019 г. и се присъединява към опозицията. „Не мисля, че той има план. Дори да има, той е абсолютно нерационален“, допълва той, говорейки за президента.

В четвъртък вечерта заместник-министърът на финансите заяви в серия от туитове, че правителството ще продължи политиката си на намаляване на лихвите и отдаде срива на лирата на неуточнени атаки.

„Преминаваме през период на манипулативни валутни атаки срещу нашата политика“, каза Нуредин Небати. „Всеки път, когато възнамеряваме да приложим нашата политика за лихви от 2013 г. насам, срещаме силни възражения. Този път сме решени да я приложим“, посочи той.

Турската централна банка каза още в петък, че резервите ѝ са се увеличили с 2,2% през октомври до 123,9 млрд. долара. Това включва валутни резерви, нараснали с 2% до 76,4 млрд. долара.

Според анализатори сравнително ниските резерви на централната банка означават, че е малко вероятно тя да се опита да подкрепи лирата, продавайки чужда валута.

„Дано да са си научили урока, че това е наистина безполезно. Не могат да задържат лирата с ограничените резерви, които имат“, казва Мейерсон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още