IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговската война забавя ръста на производствената активност в Китай

Повечето анализатори очакват азиатските централни банки да смекчат действията си по затягане на паричната политика заради забавянето на икономическия растеж

10:29 | 02.01.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Производствената активност в Азия се понижава през декември, повлияна от търговската война между Пекин и Вашингтон и спада при търсенето в Китай, което вероятно ще доведе до прекъсване на повишаването на лихвените проценти в региона през 2019 г., съобщава Ройтерс. 

Редица показатели, измерващи търговската активност през декември, показаха забавяне или спад в дейността на производството в Азия, като в Китай индексът Caixin/Markit PMI се понижи за първи път от 19 месеца насам, показва официално проучване, направено в понеделник тази седмица.

Слабите резултати не се ограничават само за Китай, аобхващат и други райони в Азия.

Производствената активност в Малайзия се е свила до своя най-бавен темп от 2012 г. насам.

При Тайван понижението е най-значително за последните 4 години.

Междувременно, официалните икономически данни от Сингапур показват, че брутният вътрешен продукт на страната е нараснал по-бавно от прогнозираното през четвъртото тримесечие поради свиването на активността на местния производствен сектор на тримесечна база.

В еврозоната, за сравнение, очакванията бяха за постигане на стабилен производствен ръст, докато прогнозите за активността в САЩ очакваха по-бавен растеж, но все пак в зоната на разширение, тъй като данните показват, че до момента Пекин е претърпял повече щети от търговската война, отколкото Вашингтон.

Със забавянето на растежа и инфлацията под или около целевия диапазон в повечето страни, азиатските централни банки едва ли ще продължат цикъла по затягане на паричната политика през тази година, прогнозира Ройтерс.

„Наистина виждаме забавяне в глобалната икономика през тази година, като най-силно се забелязва в Азия при онези страни със силен износ“, смята Ирене Чунг, стратег към ANZ.

Тя добави, че очаква централните банки да не променят своята политика през настоящата година въпреки забавянето в растежа на производствената активност.

В началото на декември Пекин и Вашингтон се договориха за 90-дневно търговско примирие след размяната на мита, засягащи стоки за милиарди долари, което засегна сериозно производствената активност.

Двете страни се ангажираха да проведат редица разговори през следващите два месеца, но несигурността около преодоляването на различията относно търговските практики и интелектуалната собственост остава голяма, въпреки твърдението на американския президент Доналд Тръмп, че е постигнат „голям прогрес“ в преговорите.

Митата не бяха единствената сериозна заплаха за икономиката на Китай. Силният стремеж на Пекин към намаляване на рисковете около държавния дълг охлади имотните пазари и ограничи кредитните потоци към частния сектор.

В същото време повишеният натиск от страна на правителството върху замърсяването също оказаха негативно влияние на индустриалната дейност.

По време на ключовата годишна конференция китайските политици заявиха, че ще засилят подкрепата си за икономиката през 2019 г. чрез намаляване размера на данъците и запазване на ликвидността, обещавайки да продължат преговорите с Вашингтон.

„Вероятно Китайската народна банка ще трябва да положи още повече усилия, за да успокои напрежението, предизвикано от митата“, смята Робърт Майкъл, главен инвестиционен директор в J.P. Morgan Asset Management.

Производственият индекс в Индонезия PMI през декември се повиши до 51,2 пункта спрямо 50,4 пункта през ноември, достигайки 4-месечен връх.

Индийският индекс се понижи за същия месец до 53,2 от 54,0 за ноември.

В Малайзия, която разчита до голяма степен на приходите от продажбата на петрол, индексът отбеляза своето най-слабо представяне досега като приключи на ниво от 46,8 пункта.

Свиването на производствената активност в Южна Корея продължи и през декември, макар и с по-бавни темпове.

Новите експортни поръчки намаляха за пети пореден месец.

Икономическите данни от региона на Югоизточна Азия са силно подкрепени от благоприятното влияние на търговска война между Китай и САЩ, тъй като чуждестранните компании се фокусират там с идеята да избегнат въздействието на митата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:25 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още