IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия забранява на банкерите бегълци да напускат страната

Става дума за финансисти, които са предизвикали фалит или финансови затруднения на банка, застраховател или частен пенсионен фонд

11:49 | 26.03.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Комисията по сигурността на Държавната дума (руския парламент, б. ред.) излезе с положително становище по законопроект, който позволява на Централната банка временно да ограничи правото на банкерите, както и на ръководителите на застрахователни компании и частни пенсионни фондове, да напускат Русия. Комисията предлага законопроектът да бъде разгледан на следващата пленарна сесия - на 5 април, предава „Интерфакс“.

Документът (№ 909902-7) е бил внесен в парламента от група депутати още през февруари 2020 г., но с началото на пандемията обсъждането му беше отложено и той така и не стигна до първо четене.

Съгласно проектозакона след отнемане на лиценза на банка, застрахователно дружество или частен пенсионен фонд, назначаване на временна администрация или одобряване на план за предотвратяване на фалит, регулаторният орган може да се обърне към съда с искане за определяне на временни (до 180 дни) ограничения на правото на напускане на Руската федерация за определен брой ръководители на тези дружества. Това се отнася за лицата, които изпълняват или са изпълнявали функциите на едноличен изпълнителен орган, негов заместник, член на колективен изпълнителен орган, главен счетоводител в продължение на три години преди подаване на заявлението, както и за лицата, включени от Централната банка в списъка на контролиращите лица. С други думи, ограниченията за пътуване могат да се отнасят за ръководителя на банка, застрахователно дружество или частен пенсионен фонд, неговите заместници, членовете на управителния съвет, главния счетоводител и собствениците.

В същото време, според текста на проектозакона, след подаване на молбата и преди решението на съда, съдията предприема предварителни мерки за защита и ограничава излизането в чужбина.

„След образуване на производството съдията предприема предварителни мерки за защита под формата на налагане на временно ограничение на правото на напускане на Руската федерация на лицето, посочено в административната молба, за срок до влизане в сила на съдебното решение по административното дело. Тези мерки се предприемат от съдията, без да се уведомяват лицата, участващи в делото, не по-късно от следващия работен ден, в който административният иск е постъпил в съда", се посочва в проектозакона.

Уточнява се, че разглеждането от съда на жалба срещу включването на дадено лице в списъка не възпрепятства ограничаването на правото на напускане на Руската федерация.

Административната молба за ограничаване на правото на напускане на Руската федерация се подава в Московския градски съд. Заявлението трябва да бъде подписано от председателя на руската централна банка, от председателя на Комисията за банков надзор или на Комисията за финансов надзор.

Проблемът с "банкерите бегълци"

Проблемът с така наречените „банкери бегълци“, които са довели кредитната си институция до фалит, изтеглили са активите си и са избягали в чужбина, беше повдигнат за първи път от председателя на Централната банка Елвира Набиулина през септември 2016 г. на среща с руския президент Владимир Путин. Тогава президентът инструктира правителството и правоприлагащите органи да обмислят възможността за ограничаване на заминаването в чужбина на ръководители на банки, за които има данни, че са изнесли активи.

През септември 2017 г. ръководителят на Централната банка заяви, че тази идея се развива доста трудно. „Опитваме се да убедим колегите си от други министерства и агенции, че това е необходима мярка, и да намерим правни механизми, които да не позволяват нарушаване на законните права на гражданите за свободно движение и т.н.", каза тя.

През юни 2018 г. Набиулина заяви, че Централната банка няма да изостави темата за забраната на банкерите да пътуват в чужбина и ще насърчи въпроса за увеличаване на отговорността на собствениците и мениджърите, които са довели финансовите организации до фалит. „Смятаме, че отговорните за това трябва да бъдат подведени под отговорност", каза тогава тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още