IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ББР задели над 180 млн. лева за очаквани кредитни загуби

Новото ръководство на държавната банка намали възнагражденията си с 50% спрямо заплатите при предходното управление

17:25 | 01.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: ББР</em></p>

Снимка: ББР

Над 180 млн. лева са заделените провизии в Българската банка за развитие за очаквани кредитни загуби от сделки, сключени през миналата 2020 г. и първите десет месеца на тази година. На този етап е поета първата най-голяма част от финансовата тежест, посочват от държавната банка, след като ръководството ѝ прави детайлен анализ на формираните наследени експозиции.

От ББР съобщават, че в резултат на тази преоценка, както и от начислените провизии по гаранционни програми за фирми и граждани, засегнати от COVID-19, в размер на 175 млн. лева се наблюдава спад в капитала.

Данните показват, че ликвидността на ББР към 31 октомври (LCR) е 635%. За сравнение, средната стойност за банковата система е 282,8%, т.е. ББР е със значително по-висока от средната ликвидност.

Кредитните загуби са резултат от решенията, вземани от директорите и надзорния съвет на банката, назначени при предишното управление, при които са отпуснати кредити в особено големи размери към фирми. От ББР очакват последици от тези сключени сделки да има и през следващите години, като прогнозират, че те вероятно ще продължат да тежат на резултатите на банката, тъй като по някои от големите заеми към момента все още текат мерки за намаление на дължимите текущи плащания по мораториума, свързан с пандемията.

Пет от осемте големи длъжници на ББР нямат ангажимент да плащат по кредитите си към момента, тъй като ползват гратисни периоди или са се възползвали от възможността за отсрочване на задълженията поради пандемията. Три дружества редовно обслужват заемите си, уверяват от ББР, допълвайки, че банката е стабилна и може да поеме последиците от тези рискове.

ББР е много добре капитализирана и е българската банка с най-високо ниво на адекватност на базовия собствен капитал от първи ред, което не я изправя пред риск за стабилността или ликвидността си. Оперативно финансовата институция е на печалба, като са предприети мерки за ограничаване на разходите, както и за намаляване на цената на привлечения ресурс, потвърждават от ББР.

Банката отчита нараснал интерес към своите програми и продукти. След промените в Устава на ББР през юни, който поставя таван на отпуснатите заеми от 5 млн. лева, банковата група е потвърдила 77 сделки за директно финансиране на стойност 32,7 млн. лева.

Индиректно, през търговските банки в страната, ББР от май до септември е гарантирала 595 кредита на български компании с общ размер над 110,760 млн. лева.

От встъпването си в длъжност през месец юли възнагражденията на новото ръководство на ББР са намалени с приблизително 50% спрямо заплатите при предходното управление, показват други промени, свързани с управлението на държавната банка, което се определяше като непрозрачно.

Средното възнаграждение на новите членове на управителния съвет на банката е 16,625 хил. лева месечно спрямо получени 47,086 хил. лева месечно на човек за август 2020 г. и 25,591 хил. лева месечно за септември 2020 г. Заплащането за дейността на новото ръководство в дъщерните дружества на банката също е редуцирано от 6 хиляди на 2 хиляди лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още