IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бюджетът остава под максималния заложен дефицит за 2021 г.

Приходите ще са повече от планираните, но и разходите растат, сочат прогнозите на Министерството на финансите

17:44 | 31.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма вероятно ще достигне дефицит от 4 млрд. лева (3% от БВП), или малко под заложения максимален размер на дефицита в държавния бюджет за 2021 година (4,6 млрд. лева). Това сочат предварителните разчети на Министерството на финансите.

По-добро от очакваното изпълнение на бюджета се дължи на ръста на приходите - със 17,8% спрямо 2020 година, или 7,9 млрд. лева. Заради по-добрите данъчни приходи правителството предложи на Народното събрание да одобри разходването на 1,2 млрд. лева за подкрепа на пенсионерите и за компенсация на бизнеса заради високата цена на електроенергията.

Като цяло очакванията са, че в приходната част на бюджета през 2021 година ще бъдат събрани 52,2 млрд. лева, спрямо планирани 50,6 млрд. лева. Най-значителен е ръстът при данъчно-осигурителните приходи (с 5 млрд. лева), както и от основните данъци и приходите от здравни вноски.

Разходите ще достигнат 56,2 млрд. лева, или 101,8% от предварително планираните разходи. Превишението се дължи на допълнителните трансфери от 1,2 млрд. лева. Спрямо 2020 година разходите се увеличават най-вече заради увеличените добавки към пенсиите, които са в размер на 1,7 млрд. лева за цялата година, както и като цяло за увеличените разходи за справяне с пандемията от коронавируса.

Размерът на фискалния резерв към 30 ноември е в размер на 12,8 млрд. лева.

С увеличените данъчни приходи през 2021 година са обезпечени и 750 млн. лева, които ще бъдат използвани за изплащане на допълнителни 60 лева към пенсиите през първите шест месеца на 2022 година.

Значителен номинален ръст от над 2,4 млрд. лева се отчита и при разходите за субсидии за нефинансови предприятия, за което допринасят основно плащанията по Програма за компенсиране на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия, разходите на Фонд "Сигурност на електоенергийната система", плащанията по мярката "60/40", мярката "80/20", мярката "Запази ме", мярката "Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки", администрирана от агенцията по приходите, и други.

Вноската на в бюджета на ЕС през тази година е в размер на 1,7 млрд. лева.

Официалните данни за изпълнението на консолидираната фискална програма към края на ноември сочат още, че салдото е положително в размер на 638,7 млн. лева. Приходите са в размер на 47,7 млрд. лева, а разходите - 47,1 млрд. лева.

През ноември в бюджета са влезли и 450 млн. лева безвъзмедни средства от АЕЦ "Козлодуй", с които се финансират част от компенсациите за скъпата електроенергия за бизнеса.

Общият размер на данъчните постъпления към края на ноември е в размер на 37,3 млрд. лева, почти 95% от планираните. Преизпълнение има по отношение на преките данъци (7,7 млрд. лева, или 100,2% от планираното), както и при митата и акцизите (5,17 млрд. лева, което е 109,5% от планираното). Приходите от косвени данъци към 30 ноември са 17,2 млрд. лева, което е 95% от планираните в началото на годината.

Неданъчните приходи също са повече от очакваното - 7,35 млрд. лева. Те се формират от приходите от държавни, общински и съдебни такси, от собственост и продажбата на емисиите парникови газове.През април в бюджета постъпи и първоначалното концесионно възнаграждение за Летище София в размер на 660 млн. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още