IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БНБ определи нулево ниво на антицикличния буфер за първото тримесечие на 2018 г.

Показателят служи срещу потенциални загуби, произтичащи от натрупване на цикличен системен риск в периоди на прекомерен кредитен растеж

19:28 | 14.12.17 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Управителният съвет на Българска народна банка (БНБ) определи нулево ниво на антицикличния буфер, приложим към кредитни рискови експозиции, и за първото тримесечие на 2018 г., съобщи пресцентърът на централната банка.

След въвеждането на глобалната регулаторна рамка Базел III в европейското законодателство бяха създадени пет нови капиталови буферa, които са транспонирани у нас чрез Наредба №8 на БНБ от 24 април 2014 г. за капиталовите буфери на банките.

С въвеждането на предпазния капиталов буфер се цели да се избегнат бъдещи ситуации, в които при наличие на затруднения за банките да се използват държавни помощи, т.е парите на данъкоплатците.

Чрез този буфер се осигуряват допълнителни средства, които да се използват при необходимост от възстановяване и преструктуриране на финансова институция в условията на криза.

Антицикличният капиталов буфер остава 0%, тъй като към момента не се отчита натрупване на цикличен системен риск в икономиката, като се има предвид наблюдаваното отрицателно отклонение на съотношението кредит/БВП от дългосрочната му стойност, аргументират се централните банкери.

С други думи – показателят би бил повишен при наличието на риск за системата, породен от силен ръст на кредита.

Централната банка оповести данни и за приложимото съотношение кредити към БВП, което към трето тримесечие на 2017 г. е 100,5%. Отклонението от дългосрочния тренд е определено на -47,1 пр. пункта.

Референтният индикатор, който подпомага преценката при определяне на антицикличния буфер, също е 0%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:15 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Все още Българската народна банка (БНБ) въвежда някакви административни норми без да зачита наличието на неправилно държавно прилагане на парите.Допусканата държавна грешка подсигурява вреди за всеки, включително за БНБ.Сега колкото по-добре БНБ подпомага икономическия растеж, толкова по-силен потенциал за дългови кризи се създава.Мнозина очакват БНБ да е спасител от съвременни щети. Те са със заблуда. БНБ не може да предотврати актуални загуби, защото е без необходимата компетентност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
крас
преди 6 години
Питам се : БНБ БЪЛГАРСКА БАНКА ЛИ Е ??Съгласно ЗАКОНА за БНБ на нея и е забранено да отпуска кредити на правителството , а рефинансирането на местните банки е сведено до състояние на НЕВЪЗМОЖНОСТ!ПРАВЕТЛСТВОТО е вкарано в ТРАКАЧКАТА да тегли заеми с висока лихва от ЧУЖДИ БАНКИ в които БНБ инвестира активите си с ОТРИЦАТЕЛНА ДОХОДНОСТ!!Закона за БНБ е нещо като - "КУРС КУПУВА КУРС ПРОДАВА, КУРС ПАТКИ ПАСЕ".Защо законодателите не променят ЗАКОНА и не предоставят правото на ПРАВИТЕЛСТВОТО да тегли заеми от БНБ, и да РЕФИНАНСИРА МЕСТНИТЕ БАНКИ??ЧИИ ИНТЕРЕСИ ПРЕДСТАВЛЯВАТ представляващите ни в парламента ПРЕДСТАВИТЕЛИ?Неграмотни ли са или нежеланието им да променят един ЗАКОН от който държавата губи е свързано с лобиране в полза на ЧУЖДИ БАНКИ и ЛИЦА?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още