IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БНБ постигна 0,20% годишна доходност на валутния резерв

Димитър Радев изпрати годишния отчет на БНБ в парламента

10:52 | 30.04.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БНБ</em></p>

Снимка: БНБ

Управителят на Българската народна банка Димитър Радев изпрати годишния ѝ отчет за миналата година в парламента. В него се отчита, че с надзора върху дейността на банките в България се поддържа стабилността на финансовата система и се защитават интересите на вложителите.

Дейностите на банковия надзор бяха насочени към анализ и оценка на финансовото състояние на системата и на отделните банки с цел идентифициране на потенциални рискове и предприемане на своевременни надзорни мерки, за да им се противодейства, пише в годишния отчет на централната банка.

Текущ надзор

Заради продължаващата несигурност, свързана с икономическите ефекти от разпространението на COVID-19 и наложените ограничителни мерки, още през януари 2021 г. ръководството на БНБ взе решение за прилагане на макропруденциалната мярка за капитализиране на пълния обем на печалбата на банките за 2020 г. и неразпределяне на елементи на собствения им капитал, формирани в предходни периоди. През миналата година продължиха да действат и определените през март 2020 г. индивидуални и съвкупни лимити за чуждестранните експозиции на банките с цел ограничаване на кредитния риск и на риска от концентрация в техните баланси.

От БНБ уверяват, че през цялата година дейността на дистанционния надзор е насочена към текущото наблюдение на финансовото състояние на кредитните институции и оценка на рисковия им профил. Въз основа на годишния план за инспекции на място в „по-малко значими институции“, които са под прекия надзор на централната банка, през 2021 г. са направени едновременни „хоризонтални“ проверки в 12 банки.

Извършени са планирани надзорни проверки в 7 банки за изпълнение на изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари и Закона за мерките срещу финансиране на тероризма, както и на Насоките на Европейския банков орган в тази област.

През 2021 г. БНБ прие планове за преструктуриране на индивидуална основа за 6 кредитни институции и планове за преструктуриране на консолидирана основа (ниво група) за четири кредитни институции. Централната банка определи минимално изискване за собствен капитал и приемливи задължения на тези кредитни институции.

Проверки на доставчици на платежни услуги

В годишния отчет се посочва, че през 2021 г. са приключили две надзорни проверки на доставчици на платежни услуги и е започната една надзорна проверка на лицензиран от БНБ доставчик на платежни услуги. През миналата година са извършени 13 проверки на дружества с цел установяване на извършването на дейност без наличието на съответен лиценз или регистрация по Закона за платежните услуги и платежните системи.

Управление на валутния резерв

При управлението на брутните международни валутни резерви БНБ провежда консервативна политика, осигуряваща висока степен на сигурност и ликвидност на резервите. Поради продължилата и през миналата година несигурност, породена главно от неяснотата по отношение на икономическите последици от разпространението на нови варианти на вируса SARSCoV-2, в сила остават повечето от въведените още през март 2020 г. допълнителни инвестиционни ограничения.

В началото на 2021 г. са предприети известни облекчения на някои от допълнителните инвестиционни ограничения, въведени през предходната година и отнасящи се до лимитите за инвестиции в определени класове активи. Отменени са и част от забраните за предоставяне на депозити при банки – контрагенти на БНБ.

В средата на годината, след значителното подобряване на икономическата обстановка в основните икономически региони и последвалата относителна нормализация на финансовите пазари, централната банка направи допълнителни промени и увеличава лимитите за инвестиции в определени класове активи, като разреши отново експозицията към някои от емитентите и контрагентите, пораждащи по-малък кредитен риск.

Към края на 2021 г. пазарната стойност на брутните международни валутни резерви възлиза на 34,597 млрд. евро, което представлява увеличение с 3,749 млрд. евро, или с 12,15% спрямо края на 2020 г.

Последна актуализация: 04:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още