IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България очаква излишък от 725 млн. лв. към края на октомври

През последните месеци на годината се очаква разходите да нараснат значително, предупреждават от финансовото министерство

20:02 | 29.10.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ</em></p>

Снимка: БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ

Министерството на финансите очаква на база на предварителни данни и оценки излишък по консолидираната фискална програма (КФП) към края на октомври 2021 г. от около 725 млн. лв. (0,6 % от прогнозния БВП).

На месечна база за октомври се очаква дефицит в размер на 343 млн. лв. През месеца са извършени по-високи разходи, свързани със социално-икономическите мерки за минимизиране на ефектите от кризата, в т.ч. изплащане на месечни добавки към пенсиита на всички пенсионери в размер на 120 лева, както и други разходи по одобрените мерки, което заедно с традиционно по-високите разходи през есенно-зимния сезон се отразява в текущо превишение на разходите над приходите за октомври, отчитат от ведомството.

През последните месеци на годината се очаква разходите да нараснат значително, като освен традиционно по-високите капиталови разходи и тези, свързани със зимния период, ще бъде финансирана и основната част от допълнителните разходи за борба с пандемията, социална подкрепа, защита от миграционен натиск по границите, подпомагане на бизнеса и други приоритетни мерки за реализиране до края на годината, които бяха одобрени от Народното събрание в средата на месец септември с приетия Закон за изменение и допълнение на ЗДБРБ за 2021 г.

Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:

Приходите, помощите и даренията по КФП към октомври 2021 г. се очаква да бъдат в размер на 42 081 млн. лв. (83,2 % от актулизирания годишен разчет), като спрямо същия период на 2020 г. се отбелязва ръст от близо 5,7 млрд. лева на данъчните и неданъчните приходи, а постъпленията от помощи нарастват с 0,1 млрд. лв. спрямо отчетените за десетте месеца на предходната година.

Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към октомври 2021 г. се очаква да бъдат в размер на 41 356 млн. лв., което е 75,0 % от годишния разчет. За сравнение, разходите по КФП за същия период на 2020 г. бяха в размер на 35 606 млн. лева. Значителният ръст на разходите към октомври 2021 г. спрямо същия период на предходната година е свързан, от една страна, с по-ниската база през 2020 г., когато през същия период има отчетени значително по-малки по размер разходи за борба с пандемията от COVID-19, докато към октомври  2021 г. тези разходи са съществени, и от друга страна – на политиката по доходите, политиките в социалната сфера и по-високите разходи за администрацията, заложени в ЗДБРБ за 2021 година.

Разгледани по икономически  елементи, най-значително нарастване  се отчита при социалните и  здравноосигурителните разходи. В  частта на разходите за пенсии  са изразходени близо 1,2 млрд. лв. за добавки към пенсиите на  всички пенсионери (в размер на 50 лева за месеците от януари  до септември и 120 лева за месец  октомври). Наред с това, влияние  върху разходите за пенсии  оказва и увеличението на размера  на минималната пенсия за осигурителен  стаж и възраст, на максималния  размер на пенсията от началото  на годината, базов ефект от  увеличението на пенсиите през  юли 2020 г., както и увеличението  от месец юли 2021 година. В частта  на здравноосигурителните разходи  се отчита нарастване, свързано  с по-високите разходи за борба  с пандемията и въведените  механизми за финансиране на  здравните заведения по време  на действието на извънредна  епидемична обстановка: разходи  за медикаменти, тестове, консумативи  и предпазни средства, средства  за подкрепа на персонала на  първа линия в борбата с COVID-19 (допълнително месечно възнаграждение  в размер на 1 000 лв.), заплащане  на изпълнителите на медицинска  помощ за поставяне на ваксини  срещу COVID-19, месечна добавка към  възнагражденията на лекарите  в размер на 600 лв., на специалисти  от професионално направление  „Здравни грижи“ в размер  на 360 лв. и на санитари в размер  на 120 лв., и други. Принос за нарастване  на разходите за субсидии за  нефинансови предприятия имат  плащанията по мярката „60/40“, мярката „80/20“, мярката „Запази  ме“, мярката „Подкрепа чрез  оборотен капитал за малки  и средни предприятия, засегнати  от временните противоепидемични  мерки“, администрирана от НАП, и  други.

Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към октомври 2021 г. от централния бюджет, възлиза на 1,2 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още