IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Българската индустрия трябва да произвежда за сигурността, смята експерт

Фирми, свързани с комуникации и радари, може да се въвлекат в процеса, заяви Йордан Божилов от Софийски форум за сигурност

13:44 | 02.11.16 г.
<p>
	<em><span class="photo-source">Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</span></em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

„Бюджетите на Министерство на отбраната и МВР страдат от един и същ проблем – прекалено много средства се дават за издръжка и прекалено малко за капиталови разходи. Системите трабва да се преструктурират. Има още един проблем при разходването на средствата и това е участието на българската индустрия. Повечето от съвременните средства не се произвеждат в България, но могат да се правят компоненти за тях и връзката между МО и МВР с българските фирми е много важна, защото иначе тези пари ще изтекат от България“, предупреди Йордан Божилов от „Софийски форум за сигурност“ в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него сега проблемът е в технологичната база, защото не могат да се произвеждат много от компонентите.

Причината за това е, че в миналото са се развивали „определен тип способности на индустрията – в малки оръжия, в поддръжка, ремонт, но не и в производство на големи системи“.

„Има български компании, които могат да бъдат въвлечени в производството, които са свързани с комуникации, радари. Стои и въпросът как се разходват тези средства – трябва да сме убедени, че се разходват по най-добрия начин за това, което можем да си позволим, но също така прозрачен“, е мнението на експерта.

Той е категоричен, че задължително трябва да започне с модернизация на силите на отбраната, „иначе сме изправени пред опасността да не можем да охраняваме небето си“.

Божилов напомни, че бюджетът тази година в сектора „Отбрана“ не се отличава от този за миналата година, „защото като вътрешна структура – 80% отиват за издръжката на личния състав, около 55 млн. лева са общо капиталовите разходи“.

Експертът смята за добра идеята в Бюджет 2017 да се отделят целеви средства за два от модернизационните проекти -  строителството на нови кораби и придобиването на нов самолет.

„Големият липсващ проект е сухопътният проект – машините, които трябва да поддържат сигурността, включително и на границата. Има тенденция да се отпускат средства, но те не се инвестират. За тази година имаше предвидени средства и за корабите, и за самолетите, но този процес не тръгна. Много важно е когато придобиваме някакви способности, да изберем това, което е добро за въоръжените сили, но и това, което можем да си го позволим, защото са като скачени съдове - ако поръчаме нещо скъпо, не можем да го използваме, ако поръчаме нещо, което е с голям калибър, примерно, неговите снаряди ще бъдат малко по-скъпи и съответно ще има по-малко тренировки. Когато се закупува един продукт, трябва да се знае стойността и дали държавата може да си го позволи в дългосрочен план, защото жизненият цикъл е 30-40 години напред“, посочи Божилов.  

По думите му задължително е да започне модернизация, защото „в противен случай сме изправени пред опасността да не можем да охраняваме небето си, защото с девет самолета допълнително ще бъдат изпълнявани само част от функциите, а охраната на небето изисква много по-сериозни инвестиции“.

Експертът е на мнение, че „когато разговаряме за бюджета на сектор „Сигурност“, трябва да имаме предвид цялата картина. Инвестициите в сигурността зависят от няколко ключови фактора – рисковете и заплахите, реалното състояние във всеки един момент, възможностите на бюджета и факта, че гарантираме сигурността не сами като страна, а в един общ контекст като страна член на НАТО и на ЕС.

Вижте повече във видеото:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:58 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още