Компаниите, които отпускат т.нар. „бързи кредити“, поредно тримесечие отчитат ръст на кредитирането, показват данните от статитистиката на Българска народна банка (БНБ). Преди това, от началото на 2019 г., в продължение на две години вземанията на дружествата, специализирани в кредитиране, отбелязваха ръст, но през първото тримесечие на миналата година имаше леко забавяне, припомня Investor.bg.
Предварителните данни на БНБ показват, че в края на март вземанията по кредити на дружествата, специализирани в кредитиране, са 3,906 млрд. лв. при 3,128 млрд. лв. преди година. Те се увеличават с 24,9% (777,9 млн. лв.) на годишна база и с 5,5% (204,5 млн. лв.) на тримесечна.
Върху вземанията по кредити оказват влияние и нетните продажби на заеми от дружествата, които за последните дванадесет месеца са в размер на 69,8 млн. лева. На годишна база продадените кредити са в размер на 91,4 млн. лв. (в т.ч. 20,6 млн. лв. през първото тримесечие на 2022 г.), а закупените – 21,6 млн. лв. (в т.ч. 2,2 млн. лв. през първото тримесечие на 2022 г.).
ВЗЕМАНИЯ ПО КРЕДИТИ
В матуритетната структура преобладават заеми над пет години, които са 1,638 млрд. лв. в края на март 2022 г. Те нарастват с 18,8% (259,3 млн. лв.) в сравнение с година по-рано и с 6,1% (94,7 млн. лв.) в сравнение с края на декември.
В края на първото тримесечие на тази година вземанията по кредити с матуритет над една до пет години са 886,3 млн. лева. Те нарастват със 17,8% (134,2 млн. лв.) на годишна база и с 5,8% (48,4 млн. лв.) в сравнение с края на четвъртото тримесечие на 2021 година.
Вземанията по кредити с матуритет до една година са 1,093 млрд. лв. в края на март 2022 г., като нарастват с 55,4% (389,6 млн. лв.) спрямо края на същия месец на 2021 г. и с 5,5% (56,5 млн. лв.) в сравнение с края на четвъртото тримесечие на 2021 година.
В централната банка изчисляват, че в края на март размерът на необслужваните кредити е 288,6 млн. лева. Те намаляват с 1,8% (5,2 млн. лв.) на годишна база, а нарастват с 1,7% (5 млн. лв.) спрямо края на декември.
СТРУКТУРА НА ВЗЕМАНИЯТА ПО КРЕДИТИ
Вземания по кредити от резиденти по институционални сектори
В края на март вземанията по кредити от домакинствата нарастват на годишна база с 16,6% (390,3 млн. лв.) до 2,743 млрд. лева. Спрямо края на декември 2021 г. те се увеличават с 4,8% (125,1 млн. лв.).
Вземанията по заеми на бизнеса към края на първото тримесечие са 1,011 млрд. лева и за една годна растат с 56,6% (365,6 млн. лв.), а за три месеца – със 7,8% (73,1 млн. лв.).
В структурата на вземанията по кредити от домакинствата преобладават потребителските кредити, които са 2,618 млрд. лв. в края на първото тримесечие на тази година. Те се увеличават със 17,9% (396,9 млн. лв.) на годишна база и с 5% (124,7 млн. лв.) на тримесечна.
Размерът на жилищните кредити в края на март е 33,9 млн. лв. Те също се увеличават със 7,9% (2,5 млн. лв.) в сравнение с година по-рано и с 0,9% (0,3 млн. лв.) спрямо декември 2021 г.
По данни на БНБ другите кредити са общо 91,2 млн. лв. и намаляват с 9% (9 млн. лв.) на годишна база, а се увеличават с 0,1% (0,1 млн. лв.) спрямо края на декември 2021 година. Относителният им дял за една година намалява от 4,3% до 3,3%.
ВЗЕМАНИЯ ПО КРЕДИТИ ОТ СЕКТОР ДОМАКИНСТВА И НТООД
Източници на финансиране
В края на март 2022 г. пасивите на дружествата, специализирани в кредитиране, са 4,667 млрд. лева и се увеличават с 21,9% (838,7 млн. лв.) спрямо края на март 2021 г. и с 4,2% (187,9 млн. лв.) в сравнение с края на четвъртото тримесечие на 2021 година.
Размерът на емитираните дългови ценни книжа от дружествата, специализирани в кредитиране, е 59,6 млн. лв. в края на март 2022 година. Той се увеличава с 13,8% (7,2 млн. лв.) в сравнение с края на март 2021 г. и с 2,5% (1,5 млн. лв.) спрямо края на декември миналата година.


„Ангели на пътя“ със сигнален сигнал за КАТ - Варна (СНИМКИ)
Почина основателят на една от големите вериги хранителни магазини у нас
Гуцанов праща социалните по наводнените места в Бургаско
Цолов завърши 12-и в Абу Даби
Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Рецептата Dnes: Запържени скариди със зеленчуци
Бургунди и бордо – най-актуалната тенденция за сезон есен-зима 2025
Занаятът носи радост, когато надмине очакванията
НОИ даде зелена светлина на бюджета на ДОО за 2026 г.
Блокада за камионите: Затвориха Кулата и Илинден
преди 3 години Това е показател колко финансово неграмотно е населението. Да взимаш кредит с 50% годишна лихва, колкото е максимума по закон, вместо потребителски кредит от банка с лихва от 7-8%, е безумно. Но пък кой съм аз да ги съдя, инвeстиpащия в Р2Р ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар