IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Част от промените в данъчните закони минаха на второ четене

От догодина ще има затягане на режима за регистрация по ДДС с цел да се предотвратят опитите за избягване на облагане

16:24 | 20.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, investor Media Group

Част от промените в данъчните закони за догодина бяха гласувани окончателно днес от депутатите.
Повечето от измененията, които се прокарват чрез корекции в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), влизат в сила от 1 януари 2020 г. Второто четене на промените ще продължи и утре.

С промени в Закона за ДДС се регламентират случаите на неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта по продажби/доставки на стоки или услуги. Допуска се вместо фискален или системен бон, по електронен път да се издава и предоставя на получателя документ за продажбата. Не беше прието предложението на БСП за намаляване на 5 процента на ДДС за месо, мляко, брашно и хранителни продукти от брашно.

Според приетите на първо четене изменения в Закона за ДДС прехвърлянето на акции или дялове, еквивалентни на акции в дружества, които дават на притежателя им юридически или фактически права на собственост върху нов недвижим имот или част от него, се определя като доставка на стока, подлежаща на облагане с ДДС. Според мотивите в законопроекта целта е да се преустанови „често практикувано от някои данъчно задължени лица заобикаляне на закона, при което чрез изповядване на сделки за прехвърляне на акции и дялове фактически се прехвърля собствеността върху недвижими имоти, предназначени да бъдат използвани за жилищни нужди на физически лица, като по този начин се избягва възникването на задължения за ДДС. На второ четене обаче този текст отпадна защото е твърде неясен, а в българското законодателство не съществува легално определение на понятието „фактически права на собственост“.

Ще има обаче затягане на режима за регистрация по ДДС с цел да се предотвратят опитите за избягване на облагане. По време на едно заседнията на парламентарната Комисия по бюджет и финанси стана ясно, че от Националната агенция за приходите (НАП) са засекли стотици случаи на търговски обекти, особено по Черноморието, за които се регистрира нова фирма в момента, в който оборотът доближи прага от 50 хил. лв. Сега с новите промени, когато в един търговски обект еднородна дейност извършват една след друга свързани фирми или привидно различни, в облагаемия им оборот ще се включват и приходите на предишните работили там фирми за максимум 12 месеца. Когато обаче между смяната на търговските дружества обектът не е работил за повече от един месец, сумирането на оборотите няма да се прилага. Подобна нерегламентирана практика стана ясно, че използва голяма софийска верига сладкарници.

С измененията в Закона за корпоративното подоходно облагане се въвеждат нови правила за данъчно облагане в случаите на трансфер на активи/дейност от Република България към друга част на същото предприятие извън страната. Приети бяха и промени по отношение на данъчното облекчение за преотстъпване на корпоративен данък на земеделски производители.

От БСП предложиха ваучерите, които се раздават за храна, да важат и за нощувки, но текстът беше отхвърлен, предаде БТА. Искаме да дадем възможност на работниците за избор за какво да харчат ваучерите, обясни Христо Проданов и отбеляза, че в момента те се харчат за храна в големите търговски вериги. Той посочи, че на годишна база това са 1500 лева, които са достатъчни семейството да плати лятната си почивка в някой от българските курорти.

С промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица се намалява административната тежест при ползване на данъчни облекчения за лица с намалена работоспособност, за деца с увреждания и за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, като отпада задължението към годишната данъчна декларация да се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК и копия от документите, удостоверяващи направените вноски по реда на КСО. 

След дебат бяха отхвърлени предложенията на БСП за въвеждане на прогресивно подоходно облагане и за премахване на данъка върху доходите от трудови правоотношения на млади хора до 26 г., за да могат по-лесно да започват работа.

В Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ се възстановява подаването на данъчна декларация за облагане с данък при безвъзмездно придобиване на имущества, различни от недвижими имоти, ограничени вещни права върху недвижими имоти и моторни превозни средства. Служител на общинската администрация ще образува служебно партида за придобито по наследство превозно средство въз основа на данните, налични в общината и в регистъра на населението, в случай, че не е подадена декларация за притежавано превозно средство в законоустановения 6-месечен срок. Предвижда се физическите лица, включително едноличните търговци, които са задължително регистрирани при доставки на услуги, и данъкът, за които е изискуем от получателя по Закона за данък върху добавената стойност и които осъществяват дейности, посочени в патентните дейности към ЗМДТ, да се облагат с годишен патентен данък.

Отхвърлено беше предложението на ДПС да не се събират месечни такси от родителите и настойниците за ползване на детски ясли и градини. Текста подкрепиха от БСП с аргумента, че тази мярка ще струва само 66 млн. лева, а ще подпомогне младите семейства.

Във връзка със започване на реалното функциониране на Единната система за туристическа информация се предвижда промяна в начина на определяне на туристическия данък за календарния месец, като се предлага това да става въз основа на данните за броя на предоставените нощувки през календарния месец, съдържащи се в Единната система за туристическа информация. Обменът на данните между системата, поддържана от Министерството на туризма, и общините се предвижда да се осъществява с посредничеството на системата за обмен на информация, поддържана от Министерството на финансите.
Предлага се физически лица, включително еднолични търговци, които са задължително регистрирани при доставки на услуги, и данъкът, за които е изискуем от получателя по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), при извършване на патентни дейности съгласно ЗМДТ, да подлежат на облагане с патентен данък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още