IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

COVID-19 изяде 1,43 млрд. лв. от преводите на българските емигранти

България е силно зависима от тези трансфери, а втората вълна на пандемията поставя под въпрос оцеляването на хиляди домакинства

14:09 | 24.12.20 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

2020 година беше различна. Тя донесе промени в много аспекти на личния и обществения живот и разтърси икономиките. Сега, когато годината е почти история, Investor.bg събра най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2020 г."

От началото на 2020 г. до края на октомври работещите българи зад граница са изпратили на близките и семействата си в България едва 316,7 млн. евро. Това е със 721,7 млн. евро (1,43 млрд. лв.) по-малко, отколкото за периода януари-октомври 2019 г., когато в страната са влезли близо 2 млрд. лв.

Само за октомври спадът е с 86 млн. евро (спрямо същия месец на 2019 г.) - през десетия месец на годината преведените пари са 12,4 млн. евро, което пък е с почти 1 млн. евро по-малко, отколкото са били през септември 2020 г. (13,1 млн. евро).

Тази година най-слабият месец е април, когато емигрантите са превели 10,5 млн. евро. Това е прецедент в статистиката от последните 10 години до момента (актуалните данни на БНБ започват от 2010 г.). Причината вероятно е в това, че в края на март пандемията от COVID-19 принуди почти всички държави по света да въведат строги ограничения с цел намаление на разпространението на вируса. Рестрикциите оставиха без работа милиони хора в целия свят и засегнаха предимно сектори, в които работят именно имигранти.

Проблемът изглежда се задълбочава и с оглед на втората вълна на болестта, която отново доведе до редица ограничения и затваряния в отделните страни. Това няма как да не се отрази на сезонните работни места, особено в туризма и на практика намалява нуждата от работна ръка от по-бедни държави, каквато е България.

От данните на БНБ се вижда още, че намалението е драстично през всички месеци от 2020 година след януари и февруари, когато преводите са на традиционните си нива от около 90-98 млн. евро

Многократно сме писали, че зависимостта на България от емигранските трансфери е огромна. По данни на Световната банка за 2018 г. дори Румъния и балтийските страни, с които традиционно се съпоставяме, отчитат по-малка зависимост от емигрантските пари: у нас този дял е 3,8% от БВП, докато румънците изпращат у дома 2,2% от БВП, литовците – 2,6%, а естонците – 1,8%. Единствено стойността на емигранските трансфери от латвийците се приближава до тази от българите – 3,7% от БВП. 

За страна като България крайното потребление е основен двигател на растеж, а парите от емигрантите се вливат именно там, като по-голямата част от този паричен поток отива за покриване на текущи разходи, здравеопазване, образование и погасяване на заеми. В последните години много малки и семейни бизнеси започват своето начало именно с помощ от роднина зад граница. Хиляди семейства разчитат на помощта от роднини зад граница, за да плащат сметките си.

През последните 10 години парите от сънародниците ни зад граница успяха да се възстановят на предкризисните си нива отпреди 2008 г., но пандемията явно ще успее да преобърне тази тенденция. Лошото е, че никой не е в състояние да предвиди колко дълго време ситуацията ще остане такава (за разлика от 2008 г.).

Трансферите по държави

Италия е сред страните от ЕС, която бе най-силно засегната от пандемията. В края на третото тримесечие оттам в България са дошли едва 2,2 млн. евро, при 17,5 млн. евро за същия период на 2019 г., което е спад от почти 80%.

В Испания също има огромна българска диаспора. Българите, които работят и живеят там, са изпратили на близките си тук само 4,3 млн. евро в края на третото тримесечие, спрямо 34,7 млн. евро за периода януари-септември 2019 г.

Преводите от Германия също драстично намаляват. От 62,7 млн. лв. за третото тримесечие на миналата година те спадат до едва 7,8 млн. евро в края на септември тази година.

От Великобритания са дошли 3,2 млн. евро, при 25,4 млн. евро година по-рано.

Българите в САЩ са изпратили в родината си 7,1 млн. евро в края на второто тримесечие, при 57,2 млн. евро година по-рано.

бнб бнб

Важно е да припомним, че тази статистика (за паричните потоци от емигрантите) не е съвсем точна, защото парите, които идват от българите, работещи в чужбина, всъщност са доста повече от отчитаното от БНБ, тъй като тук не се включват донесените пари в брой, а освен това БНБ отчита само преводите над 2500 евро.

Според Института за пазарна икономика (ИПИ), когато се говори за емигрантски преводи и преки чуждестранни инвестиции, е добре да се отбележи, че тяхната социална роля (на паричните преводи) по линия на подкрепа на доходите и намаляване на бедността е безспорна, но в общия случай те не увеличават потенциала на икономиката да расте, както би направил притокът на инвестиционен капитал или пък вносът на имигранти (в работоспособна и фертилна възраст) към страната.

Именно това е и огромната разлика между ролята на преките чужди инвестиции в икономиката и емигранските пари. И в този смисъл твърдението, че емигрантите всъщност са топ инвеститорите в България, не е съвсем коректно, тъй като инвестициите са източник на капитал, създават работни места и носят със себе си нови технологии.

По принцип се счита, че парите, които емигрантите изпращат до родните си места, са добра подкрепа по време на криза. Но не и този път. Потокът от парични преводи в световен мащаб достигна рекордно високи стойности през последните години, тъй като страните станаха по-тясно свързани, но COVID-19 успя да промени и това и няма изгледи скоро тази тенденция да се преобърне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
а ти какво целуваш , че си толкоз ербап ...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 6
redcretin
преди 3 години
Който не целува ръка, ще целува ***.Средната БГ заплата е под 600 евро месечно бруто. Ще си живеете пак като прошляци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 2
Biso
преди 3 години
Един частен случай или не толкова частен, но все пак повод да се замислиш:Човека е учил 6,5 години за лекар. Взима си държавния изпит и чака две години за обявяване на места за специализация. След изпит за зачисляване на специализация, получава място за специализант по акушерство и генекология в болница Шейново в София. Специализацията е с продължителност 4 години, работа на пълен работен ден, с нощни дежурства, ако не бъркам без право на отпуска, и без никава финансова подкрепа от държавата в онзи момент (да се разбира като законно установена форма на ангария). Съвсем отделно, старите лекари не учеха специализантите на нищо и ги ползваха само за попълване на дикументацията. Даже някои си позволяваха да правят намеци, че ако ние с теб се поопознаем повече и се сближим интимно, аз ще започна да те уча на занаята. :(По онова време Б. Борисов обяви, че всеки специализант ще получава 2 или 3 минимални работни заплати на месец. Но както много неща в България, конкретно в болница Шейново се оказва, че от 5 специализанти, финансова подкрепа имаше само за двама. А другите си носеха кафето от вкъщи за нощните дежурства.И в тази "прекрасна обстановка и прекрасни перспективи", човека реши, че няма никакъв смисъл, научи немски език и замина за Германия.Ако твоята дъщеря е в това положение, ти какво би направил?* Това е риторичен въпрос и не е нужно да отговаряш.* Да не говорим, че конкретния човек беше на 30 години и не беше нужно да пита майка си и баща си дали го пускат да замине. Отделно, че този конкретен човек за 8-10 години върна в икономиката на България 30-35К евро - платил си е лекарското образование така да се каже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
Shadow1
преди 3 години
Как предлагаш да се създаде тази статистика?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 7
studioaa
преди 3 години
Няма абсолютно никаква полза от тези пари - те отиват или за покупка на още вносни стоки или за надуване цените на местните стоки. А не виждам как икономиката ни печели от тези неща - още нежелана конкуренция и още повече нежелана вносна инфлация.... Единствените печеливши са нап, които си начисляват 20% ДДС и шепа вносители, които си прибират надценката...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 3 години
Проблемите са много по сериозни , и естествено на никой не му стиска да ги коментира в дълбочина . Весела коледа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 8
фиг.1
преди 3 години
Родители, които поощряват децата си да заминат да работят в чужди държави си заслужават да остареят в бедност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
ПИЧ
преди 3 години
Тук трябва да се има предвид , че се променя и картината за оставащите у нас: кому да изпратиш пари, ако нямаш близки. В същото време твоите разходи в чужбина растат, децата ти растат в чужбина и техните нужди растат. А в България баби и дядовци вече са починали, братя и сестри са хванали нанякъде. Не е лесна мозайката на цялата картина, много може да се разсъждава ..... а не е весело....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 7
studioaa
преди 3 години
Аз не знам защо се притеснявате за това - колкото по-малко имигрантки тапети се превеждат у нас толкова по-ниски цени ще плащаме в супермаркета, аптеката или бензиностанцията... Най-добре за страната би било да има 0 евро имигрантски пари...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
За да е информацията пълна, трябва да добавите статистика колко пари прибралите се временно заради Ковид, са донесли физически.Иначе, както е в момента, е суха статистика, без показване на цялостната картина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още