IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Две чужди и една българска фирма имат интерес към "Общинска банка"

До края на деня е срокът за получаване на оферти, но само един кандидат е закупил тръжна информация и информационен меморандум

17:30 | 04.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Общинска банка</em></p>

Снимка: Общинска банка

Две чужди компании и една българска фирма са проявили интерес да купят столичната "Общинска банка", но  само една от тях е закупила тръжна информация и информационен меморандум, съобщават за Investor.bg от Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции. 

“До края на деня се очакват оферти за покупката на  67,64% от дяловете на столицата в Общинска банка", обяви главният изпълнителен директор на  Владимир Данаилов пред БНР.

Той обясни, че практическите етапи, през които ще мине продажбата, са решение на Столичния общински съвет. Той ще вземе решение след като обсъди офертите. Трябва да се получи разрешение и от Българската народна банка (БНБ) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

“Практически принципалът е този, който взима решенията”, посочи Данаилов.

Утре надзорният съвет на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции ще се събере да отвори офертите, ако има такива,  и ще обсъди техните параметри.

Надзорът трябва да излезе с доклад, който да предостави на председателя на Агенцията. При одобрение предложението на потенциалния купувач на Общинска банка ще се изпрати до Столична община, която трябва да вземе окончателно решение дали офертата покрива нейните очаквания като цена и стратегическо развитие.

Investor.bg припомня, че в началото на октомври приватизационната агенция на столицата обяви официално, че ще проведе търг за 67,64% от дяловете на София в Общинска банка, като се надява да получи за тях най-малко 45,65 млн. лева (23,34 млн. евро).

На потенциалните купувачи ще бъдат предложени 3 880 388 акции в едноетапен търг.  Заинтересованите кандидати трябва да са стратегически или финансови инвеститори – банкови или кредитни институции с пълен банков лиценз, с присъден кредитен рейтинг не е по-нисък от "BB-" (по скалата на S&P) или еквивалентен.

Финансовите инвеститори следва да има опит и репутация в управлението на фондове, финансови активи и/или акционерни или дялови участия в други дружества и към датата на подаване на офертата в конкурса трябва да разполагат с набран или привлечен капитал в размер на не по-малко от 20 млн. евро.

През юни 2017 г. международната рейтингова агенция Moody's повиши оценката на дългосрочните депозитни рейтинги на банката от B1 на Ba3 със стабилна перспектива. Това е с две степени по-високо от рейтинга, който банката получи през 2016 г. по LGF анализа.

Moody's потвърди рейтинга на Общинска банка и по други показатели. Всички рейтинги имат стабилна перспектива и оценката може да се повишава при по-нататъшно подобрение в оперативната среда и финансовите резултати, като качеството на активите и показателите за печалбата.

Общинска банка беше учредена през април 1996 г. като универсална търговска банка. Това представлява пореден опит за продажба на дела на Столичната община в нея. Акционери в банката са Столичната община с 67,65%, общински фирми и търговски дружества (30,8%) и 16 други общини (1,55%).

През 2008 г. консорциумът "Аржил, Камбуров, Транзакта, Мур Стивънс Булмар" направи проверка на правното и финансовото състояние на кредитната институция, но информацията беше засекретена. По неофициални данни тогава делът на столицата и на нейните дружества, които държаха 74,5% от капитала на банката, беше оценен на 75 млн. евро.

До преговори с потенциални купувачи не се стигна и причина за това беше участие на фирми, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, които притежаваха останалите 25,5% от акциите и имаха блокираща квота при вземане на важни решения за банката.

След намесата на БНБ през 2011 г. ситуацията се промени, но заради решението на централната банка дълги години се водеха съдебни спорове. През 2013 г. финансистът Любомир Дацов, тогава общински съветник от НДСВ, предложи на Столичния общински съвет да поднови процедурата за продажбата на Общинска банка.

Последният опит на общинския съвет да продаде банката беше през 2014 г., а през юли Столичният общински съвет обяви, че е решил да постави кредитора в списъка на фирмите, планирани за приватизация през 2017 г.

Към края на август според данни на БНБ Общинска банка е 15-та по големина в страната по активи от 27 банки, работещи в България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още