IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавата подготвя мерки срещу „скъпите“ банкомати

Проверка на БНБ от миналата година обаче сочи, че огромните такси при теглене от валутни сметки – към 10-15% от сумата, са напълно законни

13:18 | 18.09.20 г. 11
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Министерството на финансите (МФ) и Българска народна банка (БНБ) обсъждат мерки на национално ниво за защита на потребителите на платежни услуги, свързани с обменния курс при банкоматите. Това обяви финансовият министър Кирил Ананиев в отговор на парламентарен въпрос на депутата от ГЕРБ Димитър Бойчев.

Припомняме, че Върховна административна прокуратура (ВАП) предложи в началото на месеца на министъра на финансите и на управителя на Българската народна банка да преценят предпоставките за иницииране на нормативни промени, възможно извършване на организационни действия, вкл. и издаване на подзаконови нормативни актове или тяхното изменение, свързани с нормативната уредба за обменния курс при банкоматите и всички други въпроси от подобен характер. Повод за намесата на ВАП бе публикувана в медиите информация, в която са цитирани сигнали, че в курортите има банкомати, които удържат до 15% от сумата при теглене на пари. Според сигналите таксата е 110 лв. за превалутиране на 800 лв. от банкомати на "Euronet".

Проблемът е, че услугите по теглене на пари в брой чрез терминални устройства ATM, ако операторът не извършва други платежни услуги, попадат извън приложното поле на Закона за платежните услуги и платежните системи и на Директива 2015/2366 на ЕС за платежните услуги във вътрешния пазар и съответно - са извън правомощията на БНБ. Независимо от това, в тези случаи на клиента следва да се предоставя предварителна информация за всички такси за теглене и обмяна на валута, включително за обменния курс, преди тегленето, както и след получаването на парите в наличност в края на операцията. Действащата национална и европейска правна рамка не налага ограничения за размера на таксите в тези случаи, обясниха от БНБ.  

„Проблемът с прекомерно високите такси за теглене от терминални устройства АТМ на дружеството „Юронет Сървисис“ ЕООД и прилагания обменен курс, когато сметката на картодържателя при издателя на картата е в чужда валута, не е национален, а се наблюдава в много държави членки на Европейския съюз и преди всичко в държавите извън еврозоната. Той е предмет на регулярно обсъждане в работните формати на Европейския съюз в търсене на най-добрите варианти за неговото решаване в полза на потребителите на финансови услуги, като същевременно се следи да не се нарушават основни принципи на пазара“, посочи в отговора си днес финансовия министър Кирил Ананиев.

От думите му стана ясно, че в страната има 28 банкомата с марката "Euronet". Повечето от устройствата са в морските ни курорти, има няколко в София и на КГПП-та. Проверка на БНБ от миналата година обаче сочи, че огромните такси при теглене от валутни сметки – към 10-15% от сумата, са напълно законни. Ананиев призна, че проблемът с такива устройва не е национален, а се наблюдава в много страни от Европа, най-вече в такива извън еврозоната.

„Въпросът е свързан с дейността на някои оператори на АТМ, които предлагат алтернативни възможности за теглене, когато валутата на сметката на картодържателя е различна от валутата, в която се извършва тегленето. По-конкретно, картодържателят разполага с две възможности за теглене на пари от АТМ: едната възможност е теглене, съпроводено с услуга по обмяна на валута в момента на платежната операция (т.нар. динамично превалутиране), която се предлага от трети лица (често регистрирани в други държави) по споразумение с оператора на АТМ. Другата възможност е за теглене с извършване на последваща обмяна от доставчика на платежни услуги на картодържателя (напр. банката картоиздател). Извършването на дейност като оператор на АТМ и обмяната на валута при теглене на пари в брой чрез АТМ сами по себе си не попадат в обхвата на регулациите по Закона за платежните услуги и платежните системи, съответно за извършването на тази дейност не е необходим лиценз, освен ако съответно лице не предоставя и други платежни услуги“, обясни министърът.

Независимо от това, с цел защита на потребителите на платежни услуги, при наличието на алтернативни възможности за теглене на пари в брой на АТМ, на ниво Европейски съюз и на национално ниво са въведени изисквания за прозрачност и съпоставимост на таксите, за изпълнението на които следи Българската народна банка. В закона за платежните услуги и платежните системи са предвидени и административни санкции при нарушаване на посочените изисквания, каза още той.

„Считаме, че на този етап е целесъобразно да се повиши контролът по изпълнението на изискванията на Закона за платежните услуги и платежните системи и Регламент (ЕС) 2019/518. Министерството на финансите и БНБ обсъждат възможността и целесъобразността на допълнителни мерки на национално ниво с оглед точното прилагане на изискванията на Регламента“, уточни Ананиев. Той увери, че в защита на потребителите на платежни услуги ще се конкретизират изискванията за информация относно алтернативните варианти за теглене и реалната цена на услугата, както и ще бъдат въведени мерки за ограничаване на възможностите за подвеждане на клиента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:15 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 2
Shadow1
преди 3 години
Опасявам се че ще докарат сектора до свръх регулация и ще изгонят конкуренцията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
На нашенеца все някой му е виновен.Вози се на такси - не гледа ценоразписа.Тегли от банкомат - не гледа от какъв.Прави превод в България - 5 лева му бил, вместо 80 сторинки през електронно банкиране или 0 през някоя платформа.Хвърля пачки от балкона на измамници.Не плаща осигуровки, после реве, че пенсията ниска.Тегли бързи кредити, вместо потребителски кредит от банка.Мисли, че договорите и условията са глупости и никога не ги чете.Купува си старо ауди А8 за 4000 лева и после реве, че все няма пари, щото само ремонти.Купува китайски ментета но с гръмки марки, после цвърчи, че бързо се скапали.И какво ли още не.Съчетанието на комплекса "да изглежда успял", липсата на елементарна финансова грамотност и желанието да се прави на жертва, че все някой друг му е виновен, водят до това положение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 3
ПИЧ
преди 3 години
Не се вмествайте в пазара на такси и комисионни. Помните като направихте евровия превод 2 ?, то веднага се вдигнаха таксите за обслужване на сметка , за левовите преводи, вероятно и други такси. Това са частни случаи - кой тегли от банкомат на Евронет и то валута ??? Какво е това Юронет сървисис. Това е някакво недоразумение. Ще теглиш от банкомат на банка. Не пипайте нищо и незадължавайте никого. Всеки да мисли с главата и от главата си пати. Не може да бъде спасен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
qwer
преди 3 години
Най-чистите плащания са в брой, на ръка и в кеш. Колкото даваш, толкова получават и няма такси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 3 години
от 20 години ги вдигат, но кво да праеиш... лоби и крадци! не знам да има друга бяла държава която да те кара да плащаш рекет на банките на всяка заплата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Bill-bg
преди 3 години
Въпросът не е само до банкоматите, а до всички банкови такси-те са не нормално високи. За да изравнят вътрешните и външни преводи, банките направиха един левов превод 4.50-5.00 лева. При положение, държавата те задължава почти всичко да се плаща по банков път, нормално е да контролира тези такси в разумни размери... иначе си е монопол с
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 0
Setver
преди 3 години
Затова е най-евтино да се получават пари в брой и да се плаща в брой, такси няма. Но хората са модерни, гледат реклами как се плаща безконтактно и дори не се замислят че това удоволствие да имаш карта си струва пари. Може да не е много пари, но поне е редовно. Както се казваше навремето: С малки суми, но редовно. И капка по капка вир става. Още един вид данък за хората, само че нерегламентиран.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
mrynmryn
преди 3 години
Напоследък всички вдигнаха таксите за теглене, преди нямах, вече е 30ст, не изглежда много, но като се сложи колко тегления на ден се правят, се натрупват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
potten
преди 3 години
Това с държавните банкомати е като онова с държавните бензиностанци. Като цяло не е лоша идея, когато плащаш по банков път на много хора, то тези хора трябва да имат и осигурен безплатен достъп до средствата си, иначе е монопол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 7
Амнести
преди 3 години
Тези банкомати се лекуват много лесно. С Камък!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още