IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германски медии: Все пак България има шанс за еврозоната

Правителството в София сръчно използва страховете на ЕС от нарастващото влияние на Москва

10:40 | 25.05.18 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Българският финансов министър Владислав Горанов посреща Марио Драги, президент на ЕЦБ. Снимка: Ройтерс</p>

Българският финансов министър Владислав Горанов посреща Марио Драги, президент на ЕЦБ. Снимка: Ройтерс

„Можем да го приемем като обикновено съвпадение. Можем обаче и да си помислим, че това е твърде ясен сигнал: в понеделник и вторник българският президент Румен Радев беше на държавно посещение при руския си колега Владимир Путин. Официалната цел: двустранните отношения да бъдат поставени върху нова основа. И само ден след това - студен душ от Брюксел за София по една тема, която е главен приоритет за българското правителство", пишат авторите на германския Die Welt Аня Етел и Франк Щокер.

По-нататък те обясняват за какво точно става дума: "В доклада си за конвергенцията, публикуван в сряда, Европейската централна банка (ЕЦБ) стига до извода, че всички членки на ЕС, които досега не са в еврозоната, все още не изпълняват критериите за това. Включително и България. Но влизането в еврозоната е цел на правителството в София, което в момента държи и председателството на ЕС."

Die Welt  припомня, че още в началото на българското европредседателство премиерът Бойко Борисов ясно е формулирал тази цел и цитира думите му: "Ние сме си написали домашните и сме готови за влизане в т.нар. "чакалня за еврозоната".

"Но тъкмо за това България не е готова, констатира сега ЕЦБ. Вярно, че страната отдавна и без усилие изпълнява формалните критерии. Инфлацията и дългосрочните лихвени нива възлизат на 1,4% и с това остават далеч под препоръчителното равнище от 1,9% и 2,2%. Освен това и през 2018 година страната имаше бюджетен излишък, а общата ѝ задлъжнялост възлиза на 23,3% спрямо БВП, което е доста по-добре от съотношението в почти всички членки на еврозоната.

Но по т.нар. "меки показатели" България доста изостава от изискванията", посочва Die Welt. Авторите на статията обясняват, че това са факторите, които не се измерват в твърди стойности: независимостта на Централната банка, избуяващата корупция, състоянието на финансовия надзор.

По-нататък в статията четем: "Но дори и блестящите на пръв поглед числа на България отдавна вече получават не само похвали. В дългосрочен план имало "сериозни съмнения" доколко България наистина ще спазва горната граница на инфлацията. Особено, когато цената на труда се качи след присъединяването към еврото. С други думи: в момента, когато България - днес на последно място по доходи в ЕС - започне да наваксва това изоставане, блестящите числа могат да изчезнат."

По същата тема Frankfurter Allgemeine Zeitung добавя: Във връзка с България еврокомисарят по валутните въпроси Пиер Московиси каза в Брюксел, че страните-кандидатки се нуждаят не само от номинална, но и от реална конвергенция спрямо еврозоната. Това била една от най-важните поуки от последните десетилетия, добави Московиси, намеквайки за преждевременното приемане на Гърция в еврозоната. "Страни, които искат да въведат еврото, трябва да положат интензивни усилия за повишаване на производителността, за покачване на инвестициите, подобряване на заетостта и борба срещу неравенствата", отбеляза французинът."

Die Welt анализира по следния начин позицията на българското правителство: "София обаче очевидно не желае да приеме отказа. И правителството сръчно използва страховете на ЕС от нарастващото влияние на Москва. В началото на март в интервю за Die Welt финансовият министър Владислав Горанов каза: "При приемането на Балтийските държави в еврозоната беше отчетен и аргументът, че по този начин се притъпява руското влияние."

Горанов припомни още, че неговата страна не се е присъединила към Вишеградските държави - неофициалния блок на Полша, Унгария, Чехия и Словакия, който в рамките на ЕС често заема общи, антилиберални позиции. С тези думи той намекна, че това положение може да се промени."

В края на статията авторите отбелязват, че на този фон в сряда в София е пристигнала делегация на ЕЦБ, която "очевидно иска да обясни лично своите съмнения и същевременно да намери начин да ги прогони през следващите месеци".

По материал на Deutsche Welle

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 1
Lucifer
преди 5 години
Няма посмеят чак толкова официално щото ще има мрачни последствия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 4
Lucifer
преди 5 години
И какво пречи да се вържем с юана?..Китайците казаха: какво са за нас 10млрд.???...джобни пари...ще построим АЕЦ-Белене само за престиж. Ако не искате тока ще построим няколко завода за да харчат тока и работа ще има за всички. Кой ли може да ги спре? Голям праз за потъващото ?...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 7
Sinuhe from Egypt
преди 5 години
Шефът на ЕЦ Банка отлично знае на къде тече европотока и какъв ще е резултата ако се смени посоката.Така че скоро БГ официално няма да е приета в ЕРМ-а.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 13
Ivel
преди 5 години
Този въпрос много елегантно и лесно може да бъде решен, само с едно заявление дори не е нужно да се подписва каквото и да било и с който и да било. Една леко фалшива новина, например че след посещенията на нашите големи чичковци в Москва, има договореност за търговия между двете държави в рубли и проект за приемане на рублата като дублираща валута в БГ. Ще им излезат киселини на жабара и другите умници от такова развитие, прибалтика затва я набутаха бързо бързо в еврозоната, ако си мислите че там са по-добре нещата се лъжете. В Латвия съвсем наскоро сринаха една банка, не точно така торлажки като КТБ, но на подобие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 29 rate down comment 2
Lucifer
преди 5 години
За ЕРМ2.. сега или никога!!!...после може да почакаме но страхът от Русия ще надделее както при балтийските р-ки...вътре сме или ... ще ни загубят окончателно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 31 rate down comment 5
Спящият бик
преди 5 години
Ако дипломацията ни наистина е направила подобни внушения, това означава, че вече сме не еврооптимисти, а еврореалисти и действията и заслужават респект!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 4
coder
преди 5 години
Абе Меркел и Макрон като ходят при Путин е за "изглаждане на различията", а ние като ходим е едва ли не предателство към ЕС :). Нормално е да ги ръчкаме след като се опитват да ни мотаят. Нали сега имат среща от ЕЦБ и Еврогрупата в София с нашите... ще видим съвсем скоро, ей-го къде е юни. И доклада показа, че за ERMII сме напълно окей от години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
AAA, ИНАЧЕ ХОРАТА ЩЕ СПРАТ ДА ВЯРВАТ В СВЕТЛОТО БЪДЕЩЕ!СЪЩО КАКТО ЕДНО ВРЕМЕ, САМО ДЕ ОБЪРНАХМЕ ПОСОКАТА.АБСОЛЮТНО СЪЩАТА ВЯРА И НАДЕЖДА! В СВЕТЛОТО БЪДЕЩЕ.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 9
nikolait
преди 5 години
Не може ЕЦБ и ЕК да ни дават отказ, а ние да се водим по акъла на журналистически внушения и "експертни" експресни анализи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още