IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: Планираме увеличение на заплатите в бюджетната сфера с 10% от 2019 г.

Обсъжда се доплащането за медицински услуги на стойност над 700 лв. да става чрез задействането на втора здравна застраховка, коментира финансовият министър

10:18 | 11.09.18 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Ако макропрогнозата, която сме изготвили за 2019 г., не се промени драматично от някакви съществени фактори, можем от 1 януари да увеличим доходите в бюджетната сфера с 10%. Това съобщи в ефира на Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов.

Според него подобно повишение ще пребалансира пазара на труда към общо повишение на доходите. Същевременно министъртт изрази увереност, че „бюджетът няма да приключи на дефицит”, но предупреди, че цените на някои ограничени ресурси, като природния газ, например, ще продължат да растат в годините напред.

Относно "вечната тема" – да бъде намалена ставката по ДДС, Горанов бе категоричен, че ГЕРБ няма да предприеме подобна стъпка и докато той е финансов министър такова предложение няма да бъде прието. Главният финансист на страната припомни, че по-ниската стойност на този налог не дава гаранция за спад на цените.

50-процентното намаление на данъка за основно жилище ще отпадне само за онези, които злоупотребяват с това колко основни жилища са декларирали, а не за всички, както се интерпретира в публичното пространство. Много български домакинства имат повече от един имот и често са в различни общини. Работим много за изграждането на единна информационна система, която ще даде възможност на всяка една община да достъпва базата данни на останалите и да прави справки, поясни Горанов.

По думите му става дума за "вид санкция на хора, които некоректно декларират права, а не за отпадане на облекчението".

Горанов коментира и информацията за подготвянето на втори стълб в здравното осигуряване. Той е категоричен, че не би подкрепил никакво увеличение на здравната вноски или въвеждането на други плащания от гражданите към здравната система, докато няма гаранции, че контролът върху разходите в системата е ефективен. Финансовият министър припомни, че особено при снабдяването с лекарства има очевидно неестествени диспропорции и сериозни подозрения за източване на пари. 

„В момента се обсъждат промени, според които доплащането за медицински услуги на стойност над 700 лева ще става чрез задействането на втора здравна застраховка, като се дебатира нейната цена да бъде 12 лева на месец. Но подчертавам дебело, че това е само един теоритичен модел, който в момента е на ниво разговори и честно казано не вярвам да види бял свят“, уточни финансовият министър.

Засега изпълнението на бюджет за тази година върви добре, каза още Владислав Горанов. Има преизпълнение, но има и време до края на годината, когато традиционно се увеличават и разходите, уточни още той. „Очаквам да не приключим с дефицит, както е планирано. Нека имаме предвид и че цените на някои ограничени ресурси, като природния газ, например, ще продължат да растат в годините напред.  Истината е, че колкото по-богати ставаме, толкова повече цените ще вървят нагоре“, обясни финансовият министър.

Той коментира и рокадите в кабинета, като посочи, че си тръгват едни от опитните министри, които ще липсват на изпълнителната власт.

„Въпросът дали дадени министри ще се разделят с постовете си винаги е бил на дневен ред. Самоцелното „стоене на даден пост“ не е решение. До 2021 г. със сигурност ще има още смяна на министри. Но искам да подчертая, че не трябва лесно да се дават „кадрови жертви“, защото качествените хора не са неизчерпаеми и създават усещането, че всеки може да бъде лесно похарчен. Може би това доведе до някои търкания с коалиционните ни партньори и вътре в ГЕРБ. В случая със Своге обаче действията на премиера бяха удачи“, коментира Горанов.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 1
abdul
преди 5 години
Ще им вдигнем заплатите с 10% и ще наемем още 10% полицаи. Ако го питаш вожда - работи за държавата, за племето. ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 2
pecan
преди 5 години
Дразнещо е 2,5 милиарда лева излишък . При 12 милиарда оборот от хранителни стоки и около 6 милиарда от лекарства и медицински услуги те биха били достатъчни да се намали ДДС за тези стоки с 12 % . Не ние ще бъдем верни до ГРОБ . Да грабим от работещите . Какво ли ще правите когато не останат такива в България ?*** , администрация , *** , администрация .Вижте справка с колко е нарастнал БВП в последните 10 години тук и в другите източноевропейски страни .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
bertram
преди 5 години
Няма проблем и с 20% да ги вдигнете - просто спрете да крадете и оптимизирайте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 1
abdul
преди 5 години
Това означава, че някой в някакъв момент ще "усвои" застраховката.Когато властта е в ръцете на 1 човек, този човек става цел.Това е резултат от десетгодишните опити на вожда (и приятели) за ръчно управление на държавата. Т.е. той сам си е виновен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 8
Иван Митев
преди 5 години
Здравейте,За съжаление всички знаят, че сега прилаганите незлатни пари нямат пълна икономическа стойност, ала само мнозина зачитат истината, че липсата на пълна икономическа стойност на парите е с вредно влияние.Именно вредното влияние от прилаганите незлатни пари създава щети.Въпросът е дали (1) не е нужна защита срещу вредното влияние от парите или (2) е необходима такава защита?Сегашната световна практика, включително нейната местна проява в България е да няма такава защита.Моите изследвания доказаха, че това не е правилно поведение. Също така, при наличие на тази неправилност не е възможно устойчиво развитие.За да е възможно устойчиво обществено развитие е необходима защита срещу щетите от парите.Сега не е проблем да дискутираме как да се осъществи такава защита (тя е възможно и реално осъществима), защото съществения проблем е, че все още обществеността не желае да има такава защита.Пример: Когато аз напиша, че е необходима такава защита срещу щети от парите, то Вие сам може да видите колко минуса ми пишат за тази позиция.Вие питате, в какво се изразяват вредните последици от липсата на такава защита? Пример за такива вредни последици, са щетите при ситуацията с К Т Б, щетите при сегашната турска криза за стойността на лирата и много друго, защото сега съществената причина за актуалните щети и именно липсата на защита срещу щети.. Ако имаше такава защита, то станалите вредни последици нямаше да се случат.Сега е най-важно обществеността да осъзнае необходимостта от такава защита. Също така да е налично разбиране за нейната жизнена необходимост и след това ще е възможно нейното успешно въвеждане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 5
Zalmoxis
преди 5 години
Пропуснали сте тази интересна част от изказването на минфина: "Никой не е застрахован, освен премиера, защото с него си тръгваме всичките, посочи Горанов.НИКОЙ НЕ Е ЗАСТРАХОВАН ОСВЕН ПРЕМИЕРА! ЗНАЧИ ТАКА ББ Е ЗАСТРАХОВАН?и после ..ЗАЩОТО С НЕГО СИ ТРЪГВАМЕ ВСИЧКИТЕ! ХАХАХАХАМИ ВЪРВЕТЕ СИ БЕЕЕЕЕ. ВСИЧКИТЕ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 8
caller
преди 5 години
Не мога да разбера защо министър Горанов спира прогреса и не иска да настигнем останалите страни в ЕС относно диференцираната ставка на ДДС. Той че е твърдо против и при него няма да има такова нещо е ясно, обаче като аргументи нищо конкретно не казва. Дори и в Румъния вече няколко години имат по-ниско ДДС за храна и лекарства, само ние сме девета дупка на кавала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
neverland
преди 5 години
Мите, в какво се изразява вредното влияние на незлатните пари?В какво се изразяват вредните последици от неприлагането на защита срещу вредите от това вредно влияние от парите? Какви следва да мерките за защита?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 9
Иван Митев
преди 5 години
Министерството на финансите пренебрегва, че Българската народна банка работи без защита срещу щети.При наличие на местната проява на разпространената в света държавна неправилност Централната банка да работи без защита срещу щети, в Република България нарастват страданията на хората.Полезното е да се помогне на Министерството на финансите да разбере своята съдба на жертва на Централната банка и държавата да прекрати допусканата вредна за всеки грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 5 години
Е айде де - от кога я чакаме :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още