IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: Увеличение на учителските заплати ще има още тази есен

Осъвременяването на всички пенсии от 2018 г. е възможно само с икономии и реформи в ТЕЛК-овете, обяви финансовият министър

17:06 | 04.05.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Обещаното увеличение на учителските заплати ще започне още от есента на тази година. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов, който прие поста от служебния министър на финансите Кирил Ананиев.

Новият стар министър не пожела да се ангажира точно с колко ще бъдат вдигнати възнагражденията за учителите, но обеща това да стане ясно заедно с публикуването на тригодишната бюджетна прогноза.

Според Кирил Ананиев това трябва да се случи най-късно до 17 май, когато документът ще бъде внесен за обсъждане в Министерския съвет.

Ананиев поясни още, че за обещаното вдигане на заплатите до края на мандата ще са нужни 1,4 млрд. лв. Според прости сметки, за да може това да се случи поетапно, увеличението от септември би трябвало да е не по-малко от 10% или около 100 млн. лв. допълнителен разход за бюджета.

Относно пенсиите и предстоящото вдигане на минималните възнаграждения за възрастните хора Горанов е категоричен, че ще се следва графикът, заложен в коалиционното споразумение с Обединените патриоти – от 1 юли 180 лв. и 200 лв. от 1 октомври. 

Що се отнася до осъвременяването на всички пенсии от 2018 г., както настояват от БСП, той призна, че това ще бъде възможно само с икономии, икономически ръст и ако се реформира системата на ТЕЛК-овете. Оттам финансовият министър очаква близо 1,2 млрд лв. Индексацията ще коства на хазната близо 800 млн. лв. С прехвърлянето на ТЕЛК ще бъде затегнат контролът върху отпускането на инвалидни пенсии и ще се освободи ресурс, обясни още Горанов. 

Той загатна също, че може да се очаква с 0,3-0,5% по-висок икономически ръст от заложения (3%). 

Новият-стар финансов министър обяви, че ще стимулира икономиката с намаляване на бюрокрацията и привличане на инвестиции. Той обеща, че до края на мандата в администрацията ще настъпят съществени промени и тя ще работи по-ефективно.

Горанов обяви още, че ще бъдат предприети още мерки за ограничаване на плащанията в брой, особено в държавния апарат. Той разкри, че масово бюджетните учреждения не използват инсталираните ПОС-устройства, въпреки че са налични и въпреки че са длъжни по закон.

„Доказахме, че можем да отстояваме заложените фискални цели. Те не са застрашени, въпреки предстоящото увеличение на минималните пенсии и предстоящото повишение на учителските заплати. Промяна във фискалната цел за дефицита също не се очаква. Консерватизмът и финансовата стабилност ще продължат да бъдат неотклонни цели на финансовия министър“, увери Горанов.

„Умерен оптимист съм, че, ако продължим добрата работа на приходните агенции заедно с правоохранителните органи, ще успеем да постигнем и по-нисък от планирания дефицит (1,5% от БВП)".

По отношение на дълговата политика министърът изрази надеждата си да продължи поддържането на балансирани бюджети, държавата да има достатъчно ликвидни буфери и да не се поема самоцелно нов дълг, но, ако все пак това се наложи, то да е единствено за финансиране на дефицити, които правителството си е поставило за цел да намаляват всяка година.

Горанов потвърди, че ще продължи да разчита и занапред на експертизата на Кирил Ананиев и Маринела Петрова като свои заместник-министри, като уточни, че третият му заместник предстои да бъде определен.

Финансовият министър обяви още, че няма да бъде правена ревизия на програмата за саниране, въпреки всички разкрития на служебния кабинет за нередности. Тя ще продължи поне до обещаните 2 млрд. лв., като тази година няма да се налага доплащане от бюджета. По думите на Кирил Ананиев до момента са изплатени над 300 млн. лв през Българска банка за развитие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:49 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още