IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономическата комисия отхвърли новия секторен закон за горивата

От ГЕРБ не посмяха да подкрепят спорните текстове, които бяха предложени с цел борба с контрабандата

17:46 | 28.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Депутатите от парламентарната икономическата комисия отхвърлиха още на първо четене спорния законопроект за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, внесен от народни представители от всички партии. Българската петролна и газова асоциация също е участвала в изготвянето на документа.

По време на заседанието стана ясно, че нормативът е получил отрицателни становища от три министерства – финансовото, икономическото и земеделското.

В залата не присъства нито един министър или заместник-министър, но представители на ведомствата изчетоха писма от ръководителите си. 

Най-сериозен отпор е дошъл от Министерство на финансите, като според Владислав Горанов текстовете са пълно в противоречие с директивите на ЕС и сериозно нарушават принципите на конкуренцията. Финансовото министерство се опасява, че новият закон може да доведе до концентрация на бизнес, както и недопускане на малки и средни предприятия на пазара с горива. Министерството подкрепя обаче по принцип идеята да има специализиран закон, който да регулира икономическите отношения, свързани с търговията, производството на нефт и нефтени продукти.

Според земеделското министерство новите изисквания ще натоварят с огромно разходи по-дребните стопани, които също попадат под ударите на закона.

Investor.bg припомня, че промените затягат сериозно правилата за търговия с горива, като въвеждат регистрационен режим за фирмите, изисквания за банкови гаранции и солиден капитал на дружествата, които оперират на този пазар.

Текстовете бяха силно критикувани от много браншови организации, тъй като сред новите изисквания на практика се премахват „мобилните“ бензиностанции. По-конкретно, „водачите са длъжни да зареждат само на бензиностанции, чиито резервоари са трайно прикрепени към недвижимия имот", пише в мотивите към законопроекта.

Обектите, от които може да се извършва зареждане, трябва да отговарят на изискванията за устройство на територията и строителството за обект за зареждане с продукти с нефтен произход. Изпълнението на това изискване ще се установява за всеки отделен обект и се удостоверява по служебен ред от Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК).

Зареждането на ведомствени бензиностанции също се затяга – на тях няма да могат вече да зареждат „трети“ лица, като роднини например.

Зареждането от мобилни бензиностанции от години се смята за източник на контрабанда. Тази мярка обаче е възможно да предизвика сериозни затруднения на фермерите, които ще бъдат принудени да изкарват селскостопанската си техника по основните пътни артерии в страната, за да могат да заредят. В летния сезон това е особено голям проблем.

Заради това земеделски производители подготвят протест на 3 април. Те настояха да бъдат изключени от обхвата на законопроекта и заплашиха, че в противен случай ще изкарат земеделската техника да зарежда на бензиностанциите.

Срещу текста се обявиха и от Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан. Според тях промените ще засегнат над 100 хил. домакинства и над 80 на сто от ресторантьорския бизнес у нас. От асоциацията изтъкнаха, че подкрепят всички действия, които водят до ефективна борба със сивата икономика, но така предложените промени ще доведат единствено до монополизиране на пазара и поскъпване на  бутилирания пропан-бутан.

Само преди седмица стана ясно, че „Инса Ойл“ напуска Българската петролна и газова асоциация, а причината е несъгласие с новия секторен закон.

В крайна сметка на днешното заседание от ГЕРБ не посмяха да гласуват законопроекта и той беше отхвърлен. Румен Гечев от БСП обаче коментира, че все пак има процедура, по която спорният текст да стигне до пленарната зала. Все още не е ясно дали ще бъде изцяло изтеглен от деловодството или ще бъде преработен с препоръките на институциите и браншовите организации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още