IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

IT секторът отново се изказа против вдигане на максималния осигурителен праг

Диалогът започва постфактум с очакването бизнесът да валидира вече взето решение от правителството, критикуват организации

14:32 | 23.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

За пореден път IT секторът се изказа против решението за вдигане на максималния осигурителен праг на 3400 лв. от 1 април 2022 г.

Секторът никога не е била съгласен с това, се казва в обща позиция на Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска стартъп асоциация (БЕСКО), Фондация "Клъстер информационни и комуникационни технологии" (ИКТ Клъстер) и Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) по повод на Закона за държавния бюджет на България за 2022 г., който в момента се гласува на първо четене в Народното събрание.

От асоциацията са недоволни, че с тях не е обсъдено решение, което засяга пряко високотехнологичната индустрия, а диалогът се започва „постфактум с очакването бизнесът да валидира вече взето решение от правителството". Въпреки това от сектора изразяват готовност за съвместна работа.

В позицията се отбелязва, че „увеличението на максималния осигурителен доход за пореден път се прави без анализ, без оценка на въздействието и без никаква промяна в качеството на социалните услуги, за които ще се плаща повече".

В съвместни усилия с правителството IT секторът очаква да бъдат привлечени висококвалифицирани чуждестранни специалисти, а завършилите в България чуждестранни студенти от трети страни лесно да придобиват разрешение за работа. Изказват се и надежди за бързо въвеждане на електронното управление, както и адаптиране на образованието към бързо променящия се свят и пазар на труда. Настоява и за осъвременяване на остарялото законодателство, касаещо бизнеса (дистанционна работа, електронни трудови книжки и др.).

От IT бизнеса отново настояват за реформи, свързани с постигане на по-висок ръст на икономиката и повишаване на доходите на работещите, като подчертават, че е от ключово значение бизнесът да плаща коректно данъци и осигуровки, както го правят компаниите от сферата на информационните технологии - "сектор, който е неоспорим символ на пълна прозрачност на приходите и разходите".

„Увеличаването на задълженията към държавата именно за високотехнологичния сектор, който осигурява растежа, иновациите и цялостната дигитализация, е лош сигнал за бъдещето на българската икономика и устойчивостта на сектора, която апелираме да не се приема за даденост“, завършва още декларацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:04 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още