IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калин Христов: Структурните проблеми в еврозоната са заради липса на инвестиции*

Спестяванията не се трансформират в инвестиции, посочи подуправителят на БНБ на форума на Клуб Investor „Банки и финанси“

13:59 | 11.06.19 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Структурните проблеми продължат да влияят на процесите на икономиката на Европа и могат да я изведат на нова траектория, като това важи и за еврозоната. За размисъл е въпросът как да се създаде механизъм заради потиснатия растеж“, зaяви подуправителят на БНБ Калин Христов при откриването на форума на Клуб Investor „Банки и финанси“, на който се дискутира темата за структурните слабости в икономиките на ЕС в резултат на паричната политика.

При тези структурни проблеми в еврозоната няма как да се стремиш към нея, предупреди ръководителят на Управление „Емисионно“, като за пример даде Дания и Швеция, които не го правят, въпреки че могат да влязат веднага.

Калин Христов е категоричен, че данъчната структура на Европа трябва да е следствие от растежа, инвестиции и производство. Големият въпрос в ЕС сега е фискалната децентрализация, добави централният банкер и прогнозира, че еврозоната ще еволюира. 

Десетилетие след глобалната банкова криза все още има критични точки в еволюцията на финансовата индустрия, пояснява Христов.

„Спестяванията не се трансформират в инвестиции“, категоричен е Христов и потвърди, че това е най-големият проблем и това са структурно слабите страни на еврозоната.

„Банковото възстановяване след кризата след фалита на Lehmon Brothers продължава бавно. Икономиката се движи от потребление и износ, а не от инвестиции и това продължава до днес“, посочи Христов и припомни, че след 2014 г. е имало масиран стимул на лихвената политика.

„Тъкмо мислихме, че ще има икономически растеж , но през март има забавяне, а от миналата седмица пак се заговори нови количествени стимули“, информира той и дори нарече паричната политика „импотентна“.

Според него в България се наблюдава същата динамика и приспособяване към същата структура - потребление и износ, но няма инвестиции.

Процентите ще останат ниски за много дълго време.

„Какво става с частните инвестиции“, риторично попита подуправителят на БНБ. Не знаем как те растат. До 2016 г. те бяха с отрицателен знак и после отчетоха слаб ръст", посочи в анализа си подуправителят на централната банка.

Христов напомни, че ниските лихвени равнища стимулират потреблението, но не и бизнеса. 

"Времената на нулевите лихви няма да свършат скоро. Процентите ще останат ниски за много дълго време,  заяви подуправителят на БНБ. –Структурните проблеми в европейската икономика водят до този ефект с много ниски лихвени равнища. Дали практически е възможно при такива условия паричната политика да спаси еврозоната с очакванията да се стимулира растежа?" Калин Христов заяви, че това няма да се случи.

По думите му всяка икономика има равновесно ниво и колкото е по-старо населението, повече спестява.

„Ако икономиката има ниска производителност, лоша образователна система, неефективна администрация, това създава проблеми за растежа“, обясни банкерът и предупреди, че ако това продължи, означава, че „никой не е разбрал какво се случва през последните години“.

При отрицателните лихви в банките за бизнеса, които са реално данък богатство, все по-трудно ще става да се убедят избирателите в Европа, че те са необходими.

„Има структурни причини дали Европа ще понесе ниска раждаемост и свиване на работната сила. Инвеститорите ще са много предпазливи, преди да правят инвестиции“, анализира ситуацията в момента Христов и обясни, че за България този ефект е умножен, защото е усилен от миграцията и образователната система.

„Най-добрите ученици отиват да се образоват в престижни университети и остават на работа в чуждите страни. С 90 хиляди се свива броят на нашите работници всяка година. Проблем е, че в образователната структура голяма част от от населението не ходи на училище и не се интегрира. Този структурен проблем е много голям заради тренда на миграцията и тези, които работят, трябва да спестяват повече заради дизайна на нашата обществена здравна система, където трябват повече спестявания, защото винаги трябва да се доплаща“, потвърди Христов.

Той подчерта предимствата на нашата икономика с ниската публична задлъжнялост и ниския публичен дълг. „Те са предимство, но трябва да се изчистят структурните проблеми – свързани с ниска раждаемост и образование“, съветва Христов.

Той смята, че има и друг структурен фактор в банковата система, който може да се промени, но сега я потиска. Той е свързан със свръхрегулацията на банките – сега те инвестират в по-нискорискови активи, което сваля доходността. Банковата система става по-малко рискова, което я прави неконкурентна.

Подуправителят прогнозира, че нетният марж ще остане на по-ниско ниво, инвестициите също ще са на по-ниско ниво и ще продължи тенденцията да се стимулира потреблението.

Вижте повече във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!

*Материалът е актуализиран към 18 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 6 rate down comment 4
data
преди 4 години
Що требе търговската верига да се занимава с някакви си местни производители ? Я поръчвай всичко в Китай и прибирай печалбите . Кво от това че Клин риве - спестяванията не се превръщат в инвестиции . Хахххаха , *** требвало да се оправи раждаемостта - *** нема нужда , ще внесем готови китайци , афганистанци , *** всекакви
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 4 години
Хаххаха , абе Калине кажи си тия процеси са характерни за ОЛИГОПОЛНИЯ ПАЗАР в ЕС , всичко що е малък бизнес оцелява от някакви държавни субсидии (помощи) - а кой раздава помощите , политиците естествено . И кръгът се затваря . Няма значение кво иска потребителя - получава това което му предложи монопола или вързаната за политиците фирмичка . Нямало инвестиции ? Няма и няма и да има щот инвестициите се правят с цел ПЕЧАЛБА , а печалбите ги прибират олигополите , самите те нямат интерес да инвестират щот така и така си прибират мазното от пазара без да си дават зор . Кажи сега че е наход японския модел - банките купуват всички ДЦК-та , а правителството "инвестира" вместо хората . Естествено , пак през партийните фирмички и монополите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 14 rate down comment 4
крас
преди 4 години
ОДОБРЯВАМ ЩТЕНИЕТО ТИ ОТПРАВЕНО КЪМ ДРУГАРЯ КАЛИННа въпросите които си задавате има отговор и той е в т. 2 от препоръкит на ЕК отпарвени към България: "Да гарантира стабилността на банковия сектор чрез ЗАСИЛВАНЕ НА НАДЗОРА, насърчаване на АДЕКВАТНА ОЦЕНКА НА АКТИВИТЕ, включително БАНКОВИТЕ ОБЕЗПЕЧЕНИЯ, и насърчаване на функциониращ вторичен пазар за необслужваните заеми....." !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!СПОРЕД "ГАДНИТЕ" ЕВРОПЕЙЦИ не само АКТИВИТЕ , но и ОБЕЗПЕЧЕНИЯТА на банковата ни система са НЕАДЕКВАТНИ!!!!!!!!!!В този ред на мисли воже да се приеме , че огромна част от банковите НИ активи са ДЕКАПИТАЛИЗИРАНИ, А ОБЕЗПЕЧЕНИЯТА НЕРЕАЛНО ЗАВИШЕНИ. Общо взето сме като НААКАНИ ДУПЕТА , обаче гордо обявяваме края на ЕВРОТО и ЕС!!!!Този път Калинчо наистина пресоли манджата. Какъв ще е отговора на ЕВРОПА ??? Естествено ще ни наритат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 8
khao
преди 4 години
Всъщност точно обратното, всички прочетоха статията, но само ти не е разбра ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 3
khao
преди 4 години
хахахахаха, ирония е това колега ... човека *** гербаджиите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 5
крас
преди 4 години
Браво Калине, Остава да завършиш скотоумията си с призив за ИЗЛИЗАНЕ от "скапващият" се ЕС. ВСЪШНОСТ ЗАЩО ВИЕ БАНКЕРИТЕ НЕ ИЗПЪЛНИХТЕ РЕШЕНИЕТО НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ И НЕ ПОДАДОХТЕ ИЗИСКВАЩИТЕ СЕ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ДОКУМЕНТИ??Всъшност суверена не е народното събрание , а този който разпред0еля ПОРЦИИТЕ в тази държава.ВОЖДА на нацията прецени, че не е необходимо да бъде ИЗВЪРШВАНА РЕВИЗИЯ НА БАНКОВАТА НИ СИСТЕМА ОТ НЯКАКВИ "СКАПАНИ" ЕВРОПЕЙСКИ БАНКОВИ ЧИНОВНИЦИ, които да поставят под контрол родното банкиране. Друго си е ТОЙ да казва на кого и как да се дават парите , а вие да слушкате и изпълнявате. САМО , ЧЕ НА ФОНА НА ВСИЧКИ КАЗАНИ ОТ ТЕБ ПРОСТОТИИ, НЯМА КАК НА ЧОВЕК ДА НЕ НАПРАВИ ВПЕЧАТЛЕНИЕ ОЦЕНКАТА И ПРЕПОРЪКИТЕ КОИТО "СКАПАНА" ЕВРОПА ДАДЕ НА БАНКОВАТА НИ СИСТЕМА!!!Втората от четирити припоръка отправени към банковата ни система е следната: "Да гарантира стабилността на банковия сектор чрез ЗАСИЛВАНЕ НА НАДЗОРА, насърчаване на АДЕКВАТНА ОЦЕНКА НА АКТИВИТЕ, включително БАНКОВИТЕ ОБЕЗПЕЧЕНИЯ, и насърчаване на функциониращ вторичен пазар за необслужваните заеми....." !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!СПОРЕД "ГАДНИТЕ" ЕВРОПЕЙЦИ не само АКТИВИТЕ , но и ОБЕЗПЕЧЕНИЯТА на банковата ни система са НЕАДЕКВАТНИ!!!!!!!!!!У нас Калинчо цака не една , а няколко бомби които ще гръмнат като КТБ!!!Пак ли ние ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ ще плащаме задълженията на собствениците на подобни ЧАСТНИ ФИНАНСОВИ ПИРАМИДИ , както това се случи с КТБ??А ще имаме ли сили да поемем подобни задължения на такива ДЕКАПИТАЛИЗИРАЛИ АКТИВИТЕ на банките си АКЦИОНЕРИ , каквито бяха тези на КТБ.Те не само не платиха задълженията си към вложителите , но навсичкото отгоре , чрез поставени лца като СПАС РУСЕВ се превърнаха чрез измамни схеми в собственици на тези ДЕКАПИТАЛИЗИРАНИ АКТИВИ!!ЯВНО Е , ЧЕ И ЕВРОПА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРАВИ С КОРУПЦИЯТА У НАС. ВРЕМЕ Е ДА ВИ ОТРЕЖЕ ПЪПНАТА ВРЪВ И ВИ ПОСТАВИ НА КОМАНДНО ДИШАНЕ. Време е и ви се полага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 3
ABBA
преди 4 години
"А някой ти е сложил цели два плюса на това :)))))) "Термин: Sheeple .... (Sheep+People)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 2
redcretin
преди 4 години
Мче БФБ е с дневен оборот едни джобни пари - заради корумпетата в КФН, манагиите на мажоритарите и общата изостаналост на самата БФБ. Какви инвестиции, кой е луд да налива в бъчва без дъно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 2
Frosty
преди 4 години
Или по-точно казано: "ВЛИЗАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ В ЕРМ2 ЩЕ СЕ ОТЛОЖИ ДОКАТО БОЙКО БОРИСОВ И КРАДЛИВАTА МУ КОРУМПИРАНА ПАРТИЯ СА НА ВЛАСТ " Бедните поданици на Бойко и на Цецко-апартаментчика не ги пускат нито в еврозоната, нито в Шенген.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 2
Andy`Z
преди 4 години
А някой ти е сложил цели два плюса на това :))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още