IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Международните валутни резерви на България достигат 23,5 млрд. евро за полугодието

Лошите кредити през май отчитат годишно намаление от 14,3%, а делът им в общите кредити за нефинансови предприятия и домакинства се понижава до 12,4%

08:08 | 07.08.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Международните валутни резерви на Българя достигат 23,5 млрд. евро през юни, като ръстът спрямо предходния месец се ускорява до 3% при 1,4% през май. Това става ясно от месечния обзор за икономиката на страната на Министерство на финансите.

Според анализа банковите резерви отбелязват най-висок растеж през месеца от 7,4%. Банкнотите и монетите в обращение и депозитът на правителството също имат положителен принос, като се покачват съответно с 1,7% и 3% спрямо месец по-рано. В същото време, задълженията към други депозанти отбелязват леко намаление от 0,3% при 19,4% нарастване предходния месец, което отразяваше преведените годишни премийни вноски на банките към Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Международните резерви продължават да спадат на годишна база, но положителната динамика през месеца ограничава темпа на понижение до 1,9% при 3,6% през май, пише още в обзора.

Банковите резерви продължават да предопределят общия спад. Парите в обращение имат най-голям положителен принос и нарастват с 10,9% спрямо година по-рано, следвани от задълженията към други депозанти, с ръст от 30,7%, посочват от финансовото министерство.  БНБ БНБ

Темпът на растеж на кредита за частния сектор през май запазва нивото си от предходния месец от 6,6% на годишна база. Както нефинансови предприятия, така и домакинствата имат положителен принос за общото нарастване. Кредитът за нефинансовите предприятия се увеличава със същия годишен темп като този през април от 2,9%, воден от овърдрафт и кредити с матуритет над 5 години. Растежът при потребителските и жилищните кредити се ускорява, съответно до 15% и 9,8% на годишна база. Според МФ това допринася за положителното развитие на кредита за домакинствата, с ръст от 8,8%, въпреки ускорението на спада при „други кредити“ до 23,3% при 16.1% през април. Тенденцията на понижение на лошите и преструктурирани кредити се запазва и през май те отчитат годишно намаление от 14,3%. Така делът им в общите кредити за нефинансови предприятия и домакинства се понижава до 12,4% при 15,2% година по-рано.

БНБ БНБ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 2
al64ad
преди 5 години
това е част от картинката.... задължителните резерви на банките в бнб защо се включват в цифрата? И чия собственост са те????При определени събития това ще има мултиплициращ отрицателен ефект.Спада от миналата година всъщност идва от там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
thehappyroger
преди 5 години
Следващите години ще видите, че хора които работят и правят бизнес на светло плащайки си всичко в разграбената отвсякъде *** няма мн да са останали, то просто разходите ще изпреварват приходите, малкия и средния бизнес няма как да може да поддържа повече тази свинска тежест и безкрайни злоупотреби на върха и на дъното на държавата, особено в ромската провинция, която за нищо не става, няма пътища, токът спира постоянно на мн места, държавата умре, тя беше убита от кретено-масонският бизнес елит и политическата ***, които освен своите собствени, следваха сляпо и чуждите интереси. Сега след 2030-та пари за заплати в държавният сектор, за пенсии, за ток, за общ поръчки, от които наймн се краде, за пътища и за бюджет на ромите от поколенията, тъкмо ще потраснат здрави, умни, работливи българи :D Наистина ли сте толкова прости?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 6
thehappyroger
преди 5 години
Коментарът е изтрит поради противоречие с правилата на форума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 6
thehappyroger
преди 5 години
Коментарът е изтрит поради противоречие с правилата на форума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 4
thehappyroger
преди 5 години
или да правят бизнес тук мъчейки се да имат на половина нормален живот няма мн да са останали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 5
thehappyroger
преди 5 години
Основната средна класа след 2030-та на разграбената отвсякъде свинска ***, която в момента за нищо не става, ще бъде изградена основно от роми, особено провинцията, те са супер хора, ще видите и вие в по-големите градове, постоянно правят бизнес на светло и си плащат всички осигуровки, данъци, сметки и такси, а когато стане въпрос за избори, винаги са готови да помогнат за мн малко пари, те ще пълнят бюджета, защото мн нормални хора, които да се мъчат да работят или да правя
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 10
крас
преди 5 години
ЗАГЛАВИЕТО Е ПОДВЕЖДАЩО!Резервите са НЕ НА БЪЛГАРИЯ и БЪЛГАРСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО, а на УПРАВЛЕНИЕ ЕМИСИОННО НА БНБ!!Да не забравяме , че всички ЗАЕМИ КОИТО ПРАВИТЕЛСТВОТО ТЕГЛИ ВЪВ ВЪЛУТА ПОСТЪПВАТ В АКТИВИТЕ на Управление емисионно на БНБ и УВЕЛИЧАВАТ БАЛАНСОВАТА МУ СТОЙНОСТ !!По Закона за БНБ срещу теглиния ВАЛУТЕН ЗАЕМ на правителството се зава възможност да увеличи ПАРИЧНАТА МАСА която към момента гони астрономичната цифра от 16,33 млрд. лв. При идването на Борисов на власт през 2009 година парите в обръщение са били 8.03 млрд. лв. !!За тези 9 години паричната маса се е увеличила ДВОЙНО, като за последните 4 години е нарастнала с над 60 % !!!Средно ГОДИШНАТА инфлация на база НАПЕЧАТАНИТЕ И ПУСНАТИТЕ В ОБРЪЩЕНИЕ ПАРИ за тези 4 години е точно 15 % !!!!!!!ПЕЧАТНИЦАТА ЗА ПАРИ РАБОТИ ЗДРАВО , цените скачат , а доходите са константна величина!!!РЕЗУЛТАТА ОТ ТАЗИ ПОЛИТИКА - обезлюдяване с темпови подобни на тези при чума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още