IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Менда Стоянова: В последните години несъбираемите приходи намаляват

Постоянно се подобрява работата на приходните агенции, смята председателят на бюджетната комисия

14:04 | 25.03.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

В последните години несъбираемите приходи намаляват, заяви пред БНР председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова. Повод за коментара са данни от гражданско сдружение "Боец", които въз основа на информация от НАП заявиха, че голяма част от финансовия ресурс на страната се източва.

Данъчните пък отговориха на брифинг от 22 март, че от 2000 г. несъбираемият ДДС е 5,4 млрд. лева, най-вече от хора, които нямат никакво имущество.

"Тези 5,4 млрд. лева са за 18 години от 2000 г.“, подчерта днес Менда Стоянова.
Тя допълни, че тези несъбираеми приходи постепенно намаляват, за да стигнат през 2017 година до 270 млн. лева.

„Това говори, че постоянно се подобрява работата на приходните агенции", каза депутатът.

Менда Стоянова разясни, че част от тези несъбираеми приходи са такива заради веригата за източване на ДДС.
Тя подчерта, че има координация между институциите, а информационните системи на НАП и митници са развити много през последните години и чрез анализ се идентифицират рисковете. 

Председателят на бюджетната комисия заяви, че всички законодателни промени с цел по-добра данъчна събираемост срещат отпор. „Затваряш едни врати, които намаляват приходите на сивата икономика“, каза тя.

И определи подмяната на касовите апарати като мярка срещу укриването на обороти.

"Сумата от 5,4 млрд. евро, несъбрано ДДС от държавата за период от 17 години, е нормална за условията в България. Според мен тази сума е даже доста по-голяма", заяви пред БНР бившият заместник-министърът на финансите и бивш директор на Агенция „Митници“ Кирил Желев.

Той уточни, че става дума не само за данъчни задължения от минали периоди, но и за задължения към държавата, общините, бюджета на социалното осигуряване и този на НЗОК.

"Всички тези задължения са свързани с два основни проблема. Единият проблем е поведението на данъчните органи, но по-големият проблем е взаимодействието и координацията вътре в самите данъчни органи и между държавните органи и репресивния апарат на държавата – прокуратура, МВР", каза той.

Според него няма достатъчно висока данъчна култура и няма прилично ниво на данъчно поведение в „Икономическа полиция“ на МВР и в прокуратурата. "Парадоксът е, че те разчитат, че данъчните органи ще разкрият за тях неща, свързани с престъпления“, коментира той.

„Реално погледнато данъчните органи съумяват в голяма степен да си свършат работата и да увеличат събираемостта, но, едновременно с това, ако те не подобрят оперативното си взаимодействие с репресивните органи, там, където става дума за извършване на престъпление, точно там са възможностите за увеличаване на събираемостта", препоръча той.

Кирил Желев смята още, че плоският данък е остаряла форма за облагане и трябва да се премине към прогресивно облагане. Според него въвеждането на диференцирана ставка не води до преки ефекти за бюджета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:53 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
Важният въпрос е да се събират в НАП, а не в черната каса на ГЕРБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
fl00d
преди 6 години
Най-лесна, но и сравнително точна сметка е, ако сравним несъбираемите приходи като процент от БВП.През 2000 - 350 милиона (хипотетично) при $13 милиарда БВППрез 2017 - 270 милиона при $53 милиарда БВПИли иначе казано над 5 пъти подобрение на събираемостта като процент от БВП.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
fl00d
преди 6 години
Вижда се намаляващ тренд. Също не забравяй да вземеш инфлацията предвид. Ако през 2000 година несъбираемите приходи са били 350 милиона тогавашни лева, това се равнява на минимум 700 милиона сегашни, тоест подобрението е от 700 милиона през 2000 на 270 милиона сега, или над 2.5 пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
actionmonster
преди 6 години
"Тези 5,4 млрд. лева са за 18 години от 2000 г., подчерта днес Менда Стоянова.Тя допълни, че тези несъбираеми приходи постепенно намаляват, за да стигнат през 2017 година до 270 млн. лева.5.4 млрд. делено на 18 години = 300 милиона. И как несъбраните 270 милиона трябва да се приемат като подобрение?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още