IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Минималната пенсия става 300 лв., максималната - 1440 лв. от 2021 г.

Законът за бюджета на ДОО за 2021 г. беше приет окончателно с критики, че създава хаос, показва безпринципност и имитира социална ангажираност

20:00 | 24.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

С разгорещени критики от страна на опозицията депутатите приеха окончателно Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2021 г. след над четири часа разисквания. Управляващите останаха пасивни и не защитиха с почти никакви аргументи предложенията си, които залагат рекорден трансфер към бюджета на общественото осигуряване, с който на практика се финансира широко прокламираното увеличение на пенсиите през следващата година.

Бюджетът на ДОО възлиза на 14,841 млрд. лв., като за пенсии са предвидени 12,347 млрд. лв. 

В закона за бюджета на ДОО беше записано, че минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 250 лв. на 300 лв. от 1 януари 2021 година. Така, според изчисленията, минимална пенсия ще получават половината от всички пенсионери в България.

От 1 януари се увеличава и максималната пенсия, като тя расте с 20% до 1440 лева.

За пенсиите, отпуснати до 31 декември 2020 г., се предвижда осъвременяване с 5% по т.нар. швейцарско правило, но от 1 юли 2021 г. От същата дата социалната пенсия за старост се увеличава от 141,63 на 148,71 лева.

Процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула се запазва на достигнатото през 2019 г. ниво от 1,2 на сто.

До края на март всички пенсионери ще продължат да получават и добавка към пенсиите си от 50 лева.

Парламентът одобри рекорден трансфер към бюджета на общественото осигуряване от 6,2 млрд. лева заради все по-нарастващата дупка в бюджета на НОИ.

Според Георги Гьоков (БСП) с бюджета на ДОО за 2021 г. се правят хаотични предизборни разходи. Според него липсва визия и воля за решаване на социални проблеми и се имитира социална ангажираност. Той заяви, че въпреки опитът бюджетът за догодина да бъде представен като антикризисен, това не е така. Според него разходната част не способства за социалната закрила на българите и няма как той да бъде наречен социален.

От БСП подкрепиха увеличението на минималната пенсия и добавката от 50 лева към пенсиите с критиката, че е сгрешен подходът, защото се нарушава основният принцип за отпускане на пенсия според осигурителния принос на лицето. В пенсионния модел трябва да има логика, последователност и устойчивост, за да има доверие в него. Не трябва да се нарушава основният принцип, другото е несправедливо, заяви депутатът от левицата Георги Гьоков. С увеличението, което се предлага, всеки втори пенсионер ще получава една и съща пенсия без значение на осигурителния му стаж, а другите пенсии ще растат само с 5 на сто. Това е безпринципност и хаос, каза той.

Депутатът Весела Лечева се обърна от парламентарната трибуна към управляващите с думите, че „разиграват скеч, за да покажат загриженост към българските граждани, който има много висока цена и този политически тарикатлък струва милиони на осигурените“.

Хасан Адемов от ДПС коментира, че не е нормално минималният и максималният размер на пенсиите да се осъвременяват от 1 януари с по 20%, а останалите пенсии - с 5 на сто, при това от 1 юли.

Увеличава се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 610 лв. на 650 лв. Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители се запазва на 420 лв. Запазва се и размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица - 3 000 лв.

С критиката, че за поредна година се прави реверанс към високодоходните групи от БСП предложиха да се увеличи максималният осигурителен доход на 3900 лв. Драгомир Стойнев от левицата припомни, че максималният осигурителен праг от 3000 лева не е променян от три години, но мнозинството отхвърли всякакви други предложения.

Хасан Адемов от ДПС окачестви като несправедливо увеличаването на най-ниските пенсии от 250 на 300 лева от 1 януари и обясни, че половината пенсионери у нас ще получават минимална пенсия, което нарушава основния принцип в пенсионното осигуряване, а именно определяне на пенсионния доход според осигурителния принос. Според партията не е нормално минималният и максималният размер на пенсиите да се осъвременяват от 1 януари, а останалите пенсии - с 5% при това, от 1 юли.

За поредна година замръзва обезщетението за майчинство през втората година на 380 лв. От БСП предложиха това обезщетение да е 650 лв., а от ДПС - да е 420 лв. Предложенията им обаче бяха отхвърлени.

Беше отхвърлено предложението на БСП за преизчисляване на пенсиите и минималният размер на обезщетението за безработица да бъде 17 лв., а максималният 102 лв. Народните представители решиха дневният минимален размер на обезщетението за безработица за 2021 г. да бъде 12 лв., а максималният - 74 лв.

Очакванията са, че с приетия законопроект ще се постигне чувствително увеличение на доходите на възрастните хора у нас догодина. А за много от тях тази сума ще бъде значително по-висока от евентуалното преизчисление. Това обобщи министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в изказването си пред депутатите след приемането на законопроекта.

Тя отчете, че от 1 януари близо 770 хиляди пенсионери с пенсия в минимални размери ще получат увеличение на пенсиите си с 20 на сто. Ръстът на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще се отрази на още около 230 хиляди пенсионери, които към 2020 година получават над минималния размер на съответния вид. С увеличението на максималната пенсия 25 хиляди от общо 43 хиляди души с право на такава пенсия ще получат увеличение. Заложеното увеличение на пенсиите с 5% от 1 юли догодина обхваща доходите на над 2,1 милиона пенсионери.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още