IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ отново ревизира нагоре прогнозата си за българската икономика

Две банки се нуждаят от нови инвестиции за капиталовите си буфери, пише в доклад след проведената мисия на фонда в България

19:38 | 22.02.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Българската икономика се развива добре и растежът следва възходяща тенденция и се очаква да достигне 3,8% през 2017 г. и 2018 г., благодарение на силния износ, облекчените финансови  условия и нарастващо доверие. Това пише в най-новия доклад на експертите на Международния валутен фонд след края на поредната мисия в България, на която беше събрана икономическа и финансова информация за страната ни.

В предишната си прогноза за България от Фонда прогнозираха ръст на икономиката от 3,6% през 2017 година и леко забавяне до 3,2% през тази година.

Екипът на фонда се срещна с институциите, за да обсъди икономическото развитие и политики, след което представи изводите и препоръките си пред Изпълнителният борд на Фонда, съобщиха от МВФ.

В доклада се отбелязва, че основното  предизвикателство се състои в това скорошното възстановяване да се превърне в устойчив и приобщаващ растеж и сближаване с останалите държави от ЕС. Сега доходът на глава от населението в България е само на половина от средния за ЕС, а неравенството в доходите е по-високо от средното за ЕС.

Растежът на икономиката се очаква да се забави до 2,75% в средносрочен план, което отразява ограничения капацитет и неблагоприятни демографски данни, прогнозират в МВФ.

Държавният дълг е нисък, но условните задължения и дългосрочният фискален натиск, свързан с демографските предизвикателства, могат да създадат фискални рискове в дългосрочен план.

От фонда констатират, че текущата сметка остава на излишък през 2017 г. въпреки бързото нарастване на заплатите, но смятат, че икономиката показва признаци на затваряне на отклонението от потенциалния растеж.

Инфлацията стана положителна през 2017 г., а инфлационният натиск се повишава. Равнището на безработицата е спаднал до 5,8%, най-ниското  ниво  от началото  на глобалната финансова  криза. Фискалните  резултати надвишават планираните през последните години – за  2017  г.  се очаква  излишък от 0,8%  от  БВП,  което  отразява основно преизпълнение на приходите и спестяване на капиталови разходи.

Фискалните рискове

Напредъкът на реформата в управлението и подобряването на ефикасността на публичните  институции на всички  равнища остават ключови за повишаване на потенциала за растеж и ограничаване на фискалните рискове, пише в препоръките на МВФ.

Приоритетите за реформа включват подобряване на публичната инфраструктура, повишаване на качеството и достъпа до образование и здравеопазване, справяне с несъответствията в уменията на пазара на труда и укрепване на управлението и надзора на държавните предприятия.

В МВФ са на мнение, че банковата система е устойчива, но необслужваните кредити остават значително над средното за ЕС и две от банките, идентифицирани от прегледа на качеството на активите и стрес теста, все още изискват по-големи капиталови буфери.

Оценка на Изпълнителния борд

Изпълнителните директори се съгласиха с насоките на оценката на служителите на МВФ, информираха от фонда.

Директорите на фонда оценяват стабилното макроикономическо представяне на България и благоразумно водената политика от страна на властите. Но отбелязаха, че въпреки значителния напредък, някои предизвикателства остават.

Препоръките към властите са да използват настоящата благоприятна икономическа среда, за да се съсредоточат върху подобряването на предоставянето на публични блага и да се справят с фискалните  предизвикателства,  породени от неблагоприятните демографски тенденции, да укрепят управлението и пазара на труда, за да ускори сближаването на доходите с равнищата на ЕС.

Препоръка за балансиран бюджет

Директорите от МВФ оцениха високо настоящата позиция на фискалната политика и считат, че целта за бюджетен дефицит на властите за 2018 г. е подходяща, предвид необходимостта от повече публични  инвестиции, отчитат във Фонда. 

Те одобряват плана  за постигане  на балансиран бюджет в  средносрочен  план. Според тях спестяването на преизпълнението на приходите ще спомогне да се избегне прекомерно фискално стимулиране и ще се изградят фискални буфери. Някои от тях са на мнение, че фискалната  консолидация  трябва да поддържа растежа и да подкрепя толкова необходимия капитал, както и социалните разходи.

От ръководството на фонда подчертават значението на повишаването на ефективността и ефикасността на разходите, включително и на тези, финансирани с европейски фондове. Но отбелязват необходимостта за запазване на вниманието върху фискалните  предизвикателства, свързани със застаряването на населението.

Подобрение на финансовия надзор

В доклада на МВФ се отбелязва, че в България се полагат усилия за засилилване на финансовия надзор.

Изпълнителният борд на фонда оценява високо изпълнението на препоръките на Програмата за оценка на финансовия сектор (FSAP) и на текущата работа за привеждане в действие на нови разпоредби за управление на кризи. Положителна е оценката за подобрената структура на управление в Българската народна банка.

Рискове пред финансовата стабилност

Сред съветите на фонда, които трябва допълнително да засилят финансовата стабилност и да подпомогнат  по-доброто управление на икономиката, са  препоръките към управляващите да завършат текущи дейности, като обърнат внимание на рисковете, свързани с концентрацията и свързаните  лица.

От МВФ настояват да се въведе цялостна стратегия  за намаляване на необслужваните кредити.

Напредъкът по тези направления би следвало допълнително да засили  финансовата  стабилност  и да подпомогне  по-доброто управление, коментират специалистите.

Те препоръчват да се финализира процесът „с нови, укрепващи  доверието инвестиции в две банки”. Според тях кредитните институции се нуждаят от по-големи капиталови буфери, въпреки че спазват регулаторните капиталови изисквания.

Реформите да продължат

Равният достъп до образование и по-фокусирано насочване на активните политики на пазара на труда ще бъдат от  голямо  значение, убедени са в МВФ. Затова настояват структурните  реформи, насочени към подобряване на качеството на образованието и здравеопазването, засилване на надзора и функционирането на  държавните  предприятия и укрепване на управлението са от решаващо значение за повишаване на производителността и конкурентоспособността.

В МВФ приветстват наскоро проведените реформи за подобряване на съдебната система и борба с корупцията и смятат, че по-нататъшните усилия в тази област ще създадат по-благоприятна среда за частни инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:35 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 3
Иван Митев
преди 6 години
С поредната си мисия МВФ потвърди, че е с реално съгласие с допусканата грешка за липса на защита срещу вредното влияние от лева.Досега Република България понесе щети за милиарди лева от тази държавна грешка.МВФ носи ли отговорност за тези щети?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
пасъм
преди 6 години
Хаха , ама вярно ли две банки още имат зор :)За какво ги правят тези тестове тогава ? А Искров 2 къде зяпа ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още