IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над 50% от плащанията с кредитни карти са в хранителни магазини и бензиностанции

На ПОС харчим средно 47 лева, а от банкомат теглим 145 лева, показва проучване на БНП Париба Лични Финанси

18:20 | 30.09.20 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Jason Aldon/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jason Aldon/Bloomberg

Българите използват кредитните си карти основно за покупки на храна и гориво. През първите шест месеца на тази година 53,2% от трансакциите са били в хранителни магазини и бензиностанции, показва проучването „Личните финанси на българина“ от БНП Париба Лични Финанси. То е базирано на статистическите данни от повече от 88 300 трансакции месечно, направени с активните кредитни карти на банката, специализирана в потребителско кредитиране. Проучването обхваща периода от януари до юни.

Някои от изводите, които се налагат, са, че в пандемията от коранавирус изборът на потребителите е паднал върху кредитните карти за пазаруване. С тях се избягва прекия контакт с банкноти и монети, при които има по-голям риск от заразяване. През последните месеци потребителите са използвали този финансов инструмент, за да пазаруват дистанционно, като използват дигитални канали за плащане на сметки или на вноски по кредити, както и да пазаруват в магазините с банкови карти вместо с пари в брой.

Сред топ 10 на целите при използване на кредитна карта са били също и покупка на стоки и услуги за забавление, покупки от специализирани магазини за търговия на дребно и от хипермаркети, плащане на разходи за пътуване и хотелско настаняване.

Данните показват също така, че 70% от плащанията са били на ПОС терминал, а 23% от трансакциите са били теглене на пари в брой от банкомат.

Хората са използвали картите си и за покупка на равни месечни вноски в рамките на кредитния си лимит. През първите шест месеца на годината, 5,7% от трансакциите са били направени с цел покупка на стоки на изплащане.

Друга иновативна употреба е трансферът на пари от кредитната карта към банкова сметка. Най-високата средна стойност на трансакциите е била отчетена именно при услугата „Превод от карта към сметка“ – 707 лева.

На ПОС терминал плащаме с кредитна карта средно 47 лева, а от банкомат теглим средно 145 лева, отчитат в кредитната институция.

Данните на БНП Париба Лични Финанси показват, че 45% от трансакциите през първата половина на тази година са били безконтактни със средна стойност 22 лева.

В България онлайн пазаруването е все по-популярно. Това се доказва от факта, че в периода януари-юни делът на онлайн трансакциите с кредитни карти е 34%. За сравнение, през втората половина на 2019 г. той беше 29%.

Средната стойност на онлайн плащанията е 56 лева, което е по-високо в сравнение с второто полугодие на 2019 г., когато беше 49 лева, сравняват в кредитната институция.

Според проучването българите ползват разумно кредитните си карти – 41% от тях изплащат използваните суми на ПОС или онлайн в рамките на гратисния период и затова не плащат каквато и да е лихва.

Потребителите използват кредитната си карта средно два пъти месечно, като най-активни са хората на възраст между 31 и 50 години. Съотношението мъже-жени е почти равно – господата са 51,3%, а дамите 48,7%. Най-често кредитни карти се използват в София – 23,7% от трансакциите, Варна – 5,6% и Пловдив – 5,2%. В чужбина кредитните карти са най-често използвани в Германия, Великобритания, Франция, Турция и Гърция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още