IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-голямата българска банка продаде лоши кредити за 250 млн. евро

Това е най-големият портфейл с просрочени кредити, изкупуван досега в банковия сектор в страната

12:16 | 28.09.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Най-голямата българска банка по активи - “Уникредит Булбанк”, продаде портфейл с необслужвани кредити с номинална стойност почти 250 млн. евро на Агенция за събиране на вземания ЕАД (АСВ), част от норвежката B2Holding ASA.

Това е най-големият портфейл с просрочени  кредити, изкупуван досега в банковия сектор в страната. Пакетът включва необезпечени и обезпечени заеми на физически лица, малки и средни предприятия и корпоративни клиенти. 

Очаква се сделката да приключи през oктомври, става ясно от прессъобщение на АСВ.

Това е третата сделка в България между АСВ и “Уникредит Булбанк” за последните две години. През януари 2017 г. АСВ придоби портфейл с необслужвани задължения на корпоративни клиенти на банката с номинал 93 млн. евро. По-късно през същата година агенцията купи от банката и портфейл на стойност 84 млн. евро. Всички сделки са част от плана на италианската банка за продажба на нецелеви активи.

„Агенция за събиране на вземания” ЕАД е най-голямата компания за изкупуване на вземания в България и сред най-активните играчи в сектора в България и Румъния. През 2017 г. активите на компанията са нараснали три пъти до над 62 млн. лв, а приходите ѝ са се повишили с 18% до 22,3 млн. лв. От старта на дейността си в края на 2010 г. до сега АСВ е изкупила повече от 500 хил. задължения, а брутният ѝ портфейл е над 800 млн. лв. преди новата сделка.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 11 rate down comment 1
mariata
преди 5 години
Сигурно тези 250 милиона ще ги отразят в баланса на страната като преки чужди инвестиции. Общо взето инвеститорите ни са все такива, уви
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 2
red6
преди 5 години
Закон за личния фалит е крайно необходим, но трябва да се мисли 7 пъти преди да се реже. Ако приемат такъв, то вероятно ще се възползват от това една камара "селски тарикати". Абсурдното е, че едно добро начинание ще доведе до по-скоро негативни последствия. Лично според мен, сегашните калинки са далеч от компетентността необходима за създаване на такъв закон.Единственото спешно, което трябва да се направи е закон и добър реглаж на ЧСИ, че тия са деведесеттарски мутрафони и пълни касапи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 6
neverland
преди 5 години
Повече от 3-4 млн евра, не ми се вярва да са платили за тези номинални 250 млн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 3
neverland
преди 5 години
А при фирмите си е...чисто схемаджийство, ограничена отговорност като управители и собственици, какво ги грее. После пак ще си открият друга фирма и те така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 26
s3
преди 5 години
Какво значение има как се събират лошите кредити? НИкакво. Важно е да се съберат и да се тръгне на чисто.А закон за личния фалит не ни трябва, такак както нямаме нужда от ниско ДДС за храни и лекарства, или от необлагаем минимум за ДОД, защото както казва министър Горанов, това може да доведе до сива икономика, а тя и без това не ни е малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 6
neverland
преди 5 години
Огромна част от просрочилите ф.л. го правят от "тарикатлък" и "защото може", а не защото плащат 500 лв за лекарства и няма пари за хляб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 2
DarkStar
преди 5 години
за да си в тоя бизнес и да се развиваш прогресивно сигурно хич не използват "нерегламентирани" практики... , като телефонен тормоз, агресивно поведение при лично посещение, въвеждане в заблуждение и тн.Все неща, които са трудно доказуеми, но по странна причина всеки пострадал от колекторски фирми може да потвърди.хората изведнъж стават добри платци и почват да плащат кой с каквото може... А междувременно в парламента още чакат някакво "чудо" да стане, че да приемат закон за личния фалит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 2
s3
преди 5 години
Браво, явно е че всички ценят стабилитета ни и дори лошите кредити при нас са ценни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още