IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НСИ потвърди свиването на българската икономика с 1,8% през първото тримесечие

Брутната добавена стойност в периода от януари до март възлиза на 23,128 млрд. лева по текущи цени

13:08 | 08.06.21 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Ioana Epure/Bloomberg</em></p>

Снимка: Ioana Epure/Bloomberg

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България се е свил с 1,8% през първото тримесечие в сравнение със съответното тримесечие на миналата година и се е повишил с 2,5% спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. Тези стойности за българската икономика съвпадат с експресните оценки, отчита Националният статистически институт.

Според статистиката спадът в периода от януари до март е за четвърто поред тримесечие, но той е най-слаб от началото на пандемията, което показва, че българското стопанство постепенно се възстановява към нивата отпреди здравната криза. За сравнение, спадът на годишна база през четвъртото тримесечие на 2020 г. беше 3,8%.

Investor.bg припомня, че икономиката на страната се сви най-силно през второто тримесечие на миналата година след въведените строги противоепидемични мерки за ограничаване на първата вълна на пандемията. Тогава беше отчетен спад от 10,1% на тримесечна база и 8,6% на годишна база, което беше най-драстичният спад от 1997 г. насам.

БВП в стойностен обем, текущи цени

По предварителни данни на НСИ произведеният брутен вътрешен продукт през първото тримесечие на тази година възлиза на 27,054 млрд. лв. по текущи цени. На човек от населението се падат 3 912 лв. от стойностния обем на показателя. Преизчислен в евро, БВП е съответно 13,833 млрд., като на човек от населението се падат по 2 хил. евро.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност в периода от януари до март възлиза на 23,128 млрд. лева по текущи цени.

Относителен дял на брутната добавена стойност по икономически сектори през първото тримесечие на 2020 и 2021 година, %

През първото тримесечие на годината относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е 2,2% и запазва равнището си спрямо същото тримесечие на миналата година. Индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,6 процентни пункта до 26,5%.

В НСИ изчисляват, че относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в най-големия сектор на икономиката - този на услугите, се увеличава до ниво от 71,3% от 70,7% през съответния период на 2020 г.

Компоненти на крайното използване на БВП през първото тримесечие на 2020 и 2021 година, %

За крайно потребление през първото тримесечие се изразходват 84,1% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 13,9% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.

Темп на прираст на БВП по сезонно изгладени данни

       БВП по тримесечия за периода 2005 - 2021 г. по средногодишни цени на 2015 година, млн. лв.

Тримесечни изменения

Според сезонно изгладените данни през първото тримесечие на годината БВП нараства спрямо четвъртото тримесечие на миналата година с 2,5%. Брутната добавена стойност в икономиката се увеличава с 2,6%.

По предварителни данни за първото тримесечие крайното потребление нараства с 2,1%, докато бруто капиталообразуването намалява с 2%.

Износът на стоки и услуги повишава равнището си спрямо предходното тримесечие според сезонно изгладените данни с 6,7%, а вносът на стоки и услуги - с 2,7%.

Годишни изменения

БВП намалява с 1,8% през първото тримесечие на годишна база според сезонно изгладените данни.

През първото тримесечие на 2021 г. спрямо същото тримесечие на миналата година брутната добавена стойност се понижава с 1,7%. Нейният спад се определя от регистрираното намаление при: култура, спорт и развлечения; други дейности; дейности на домакинствата като работодатели; недиференцирани дейности на домакинствата по производство на стоки и услуги за собствено потребление; дейности на екстериториални организации и служби – 7,3%.

С 6% е понижението за година при добивната промишленост; преработващата промишленост, производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива, доставянето на води, канализационни услуги, управлението на отпадъци и възстановяване.

Спадът в търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети; транспорта, складирането и пощите; хотелиерството и ресторантьорството е с 5,8%, а при строителството – с 3,6%.

По отношение на компонентите на крайното използване влияние за регистрирания икономически спад има износът на стоки и услуги - с намаление от 5,9%.

В НСИ отчитат, че вносът на стоки и услуги се увеличава с 1,9% в сравнение с първото тримесечие на 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още