IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Андронов: Банките ще са в среда на забавен икономически растеж и необикновено ниски лихви

​Иновациите и технологиите ще са ключ към по-високата клиентска удовлетвореност, посочи председателят на УС на Асоциацията на банките в България

22:27 | 29.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	&nbsp;Петър Андронов, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на &ldquo;ОББ&rdquo;=&nbsp;<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

 Петър Андронов, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на “ОББ”= Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Затвърждава се оценката за устойчивост на българската банкова система, която като цяло продължава да се характеризира със значителен капиталов излишък над регулаторните изисквания за съотношенията на капиталова адекватност и ликвидно покритие.

Това посочи Петър Андронов, председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България и главен изпълнителен директор на ОББ, в тримесечния бюлетин на банковата асоциация.

Финансовите резултати

“На фона на предизвикателствата от регулаторната среда, конкуренцията и ефективността, през изминалата година банките отчитат добри финансови резултати, отбелязва банкерът. Той посочва, че те ще са близки до тези от предходната година. "Съотношението на базовия собствен капитал от първи ред (CET 1) е 19% и е сред десетте най-добри в Европа. Делът на необслужваните кредити още е висок, но се понижава бързо и е вече малко над 7%”, подчертава той.

Петър Андронов коментира, че характерна за банковата система в България е по-високата степен на покритие с обезценка на брутните необслужвани кредити в сравнение със средното ниво за страните от Европейския съюз (ЕС).

“Възвръщаемостта на капитала е осмата най-добра на Стария континент, а по възвръщаемост на активите българската банкова система е на четвърто място в ЕС, според данни на Европейския банков орган към края на третото тримесечие на 2019 г.", казва още той в анализа.

Андронов уверява, че през 2020 г. банките ще продължат активно да кредитират и да предлагат различни форми на финансово посредничество, като разнообразяват продуктите и услугите.

Предизвикателствата

Една от ключовите теми в банковата дейност са иновациите и високите технологии, развитието на дигиталните канали и други модерни способи за поддържане на по-тясна връзка с клиентите и по-добро разбиране и удовлетворяване на индивидуалните им потребности.

Инвестициите в дигитализация са част от инструментите, с които банките биха могли да преодолеят предизвикателствата, породени от средата на ниски лихвени проценти, смята Андронов. "Иновациите, които банките въвеждат, позволяват на клиентите да пестят време и усилия", смята той.

Банкерът напомня, че достъпът до банкиране става непрекъснат, като фокусът е върху разширяването на обхвата и подобряването на качеството на обслужване през електронните канали. Според него това се отразява и с по-ниска цена на дигиталните банкови услуги.

Председателят на банковата асоциация потвърждава, че през тази година банките ще работят в среда, която ще се отличава със „забавено темпо на икономически растеж и задържане на лихвените проценти на необикновено ниски нива, предвид сигналите от заобикалящата външна среда и решенията на водещите централни банки”.

“Средата на ниски и отрицателни лихвени проценти ще продължи да има отражение върху цената на финансиране, нивата на нетния лихвен доход и лихвените маржове на банките. Процесите на консолидация, които течаха и през изминалата година, също не са приключили. Те са естествен процес, който движи пазара напред”, посочва в анализа си Андронов.

По пътя към еврозоната

По думите на банкера пътят към членството на България във валутния механизъм ERM II и присъединяването към Единния надзорен механизъм чрез установяване на тясно сътрудничество с Европейската централна банка ще са събитията, които ще са от изключително значение не само за банковия сектор, но и за икономиката на страната.

“Напредъкът по този въпрос през 2020 г. би дал своето позитивно отражение както върху дейността на банките, така и за цялостната оценка за националното икономическо развитие и неговите перспективи”, очаква главният изпълнителен директор на ОББ.

Той напомня, че при подготовката за това членство през миналата година „ЕЦБ извърши професионално и без компромиси преглед на качеството на активите и стрес тестове на шест банки. Резултатите от оценката на ЕЦБ съответстват на тези от прегледа на активите и стрес теста, извършени от БНБ през 2016 г., и на представянето на банковата система след това, като се има предвид изминалото време".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още