IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът прие промените за финансовата самостоятелност на КФН на първо четене

Заплатите на служителите на Комисията за финансов надзор няма да са по-ниски от възнагражденията на поднадзорните лица

11:56 | 02.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за Комисията за финансов надзор (КФН), направени от Министерския съвет. В гласуването участваха 162-ма депутати, от които 100 бяха "за", 22 - "против", а 40 се въздържаха, съобщи БТА.

Част от промените са свързани с осигуряване на бюджетна обезпеченост на КФН. Предвижда се финансирането да става чрез такси, които се събират при осъществяване на правомощията на комисията.

В закона е записано, че заплатите на служителите на КФН няма да са по-ниски от възнагражденията на поднадзорните на КФН лица.

Румен Гечев от БСП заяви, че ще се въздържат при гласуването и между първо и второ четене ще настояват за промени.

Той е на мнение, че служителите на КФН трябва да имат висше икономическо или юридическо образование, което да е минимум на равнище магистър.

„Не сме съгласни в Комисията да работят хора, които са завършили други специалности“, посочи той.

Георги Търновалийски от БСП смята, че промените ще направят заплатите на служителите много високи.

Той се съгласи, че „отговорностите на комисията са високи", но контрира, че "отговорностите на председателя на Народното събрание, премиера и президента също са големи“.

Припомняме, че в проектозакона на правителството се предлагат кардинални промени в начина, по който ще се финансира КФН. Ако текстовете минат и на второ четене, надзорът върху небанковия сектор ще получи пълна финансова обезпеченост и ще стане независим от държавния бюджет.

В момента бюджетът на КФН е част от държавния бюджет, като за тази година за надзора са предвидени около 6,5 млн. лева. Около половината от план-сметката на надзора се формира и от събираните от КФН такси. Парите обаче не достигат за повишените изисквания към комисията и тя не може да се справи ефективно с делегираните ѝ функции да надзирава застрахователите, инвестиционните посредници, пенсионните дружества и рейтинговите агенции.

Реформа в небанковия финансов сектор препоръча и Световната банка.

Действащата в момента правна рамка, която засяга финансирането на КФН дори води до затруднения при заплащане на членския ѝ внос в европейските органи - Европейски орган за ценни книжа и пазари (ЕSМА) и Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), както и на международните организации IOSCO, IOPS и IAIS.

От ведомството, ръководено от Карина Караиванова, са категорични, че таксите, които събира КФН, не са за сметка на осигурените, а за сметка на печалбата на застрахователните компании, както и за сметка на фирмите, които управляват пенсионните фондове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още