IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пеканов: Разпределението на средства между София и провинцията е проблем

Не са верни спекулациите на бившите управляващи, че други страни „вече се къпят в пари“ от плана за възстановяване, казва вицепремиерът

15:08 | 27.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Атанас Пеканов.<em> БГНЕС/ГЕРГАНА КОСТАДИНОВА</em></p>

Атанас Пеканов. БГНЕС/ГЕРГАНА КОСТАДИНОВА

Разпределението на евросредствата между столицата и отделните региони на страната е сериозен проблем от гледна точка на службния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. По думите му пет региона на страната са сред най-бедните в Европа, а въпреки това София, която не е сред тях, продължава да взема голям ресурс от общия ресурс на страната, което според Пеканов не е устойчив модел.

„София, която се развива относително добре, не би трябвало да взема несъразмерна част от тези средства“, каза Пеканов в интервю за БНР. 

Всички за момента предвидени средства по Плана са грантова част – ЕК ще изтегли заем, а на нас ще даде средства, които ние няма да връщаме, разясни той.

„Ние получаваме средствата, след което решаваме по какъв начин те да стигнат до бизнеса, крайните бенефициенти и т.н. Голяма част от тях също ще стигнат като грантове, но някаква част ще стигнат като кредити“. По думите му 13% е префинансирането, което страната ни ще получи тази година седмици след одобряването на националния ни план.

Всичко друго ще идва, след като покажем, че нещата, които сме обещали, наистина са се случили, уточни Пеканов.

„Всичко трябва да бъде доказано, че се е случило и едва тогава ще можем да получим парите. Това е правилен подход“. 

Пеканов изрази мнение, че някои институции и министерства не са достатъчно подготвени, защото с години не е граден капацитет те да могат да правят важни интервенции в икономиката.

„Не изпитвам злоба и инат нито към бившите управляващи, нито към нито един представител на политическата класа в България. Идвам от друга среда, не съм бил до момента въвлечен в политическите дискусии тук. Много полуистини и дори откровени лъжи се казват и тази атмосфера на постоянни манипулации не помага на обществото“ коментира вицепремиерът по управление на европейските средства коментари от страна на предишните управляващи от ГЕРБ.  Нито една страна не е получила парите си по нейния план за възстановяване. Няколко такива плана са одобрени, уточни Пеканов, като по този начин опроверга изказване на бившия премиер Бойко Борисов. 

"Оставихме им план за възстановяване. От злоба и инат те го замразиха и докато нашите съседи вече ползват милиарди евро безвъзмездно, България още не си е подала плана", каза Бойко Борисов пред симпатизанти на ГЕРБ преди седмица, макар неговото правителство да можеше да внесе този план.

„Бившите управляващи имаха възможност да подадат техния план, за който имаха 9 месеца да работят. Аз не съм коментирал защо те решиха да не го правят, но решиха да не поемат тази отговорност“.

„Парите по никакъв начин не са застрашени. Абсолютно невярно е, че Гърция е получила своите пари, нито пък, че се къпе в пари“, изтъкна вицепремиерът. По думите му тази година както Гърция, така и България ще получат 13% от полагащата се сума. 

Пеканов заяви, че в момента служебният кабинет се опитва да спаси Плана за възстановяване или поне да подобри частите, които са незадоволителни.

По около половината от проектите има подобрение. Тази седмица ще бъде готова цялостната визия, увери вицепремиерът.

„В края на юли ние искаме да сме готови с нашите подобрения.“

При подаване през юли, парите ще дойдат най-рано през септември, а при по-късно подаване – някъде през октомври, поясни Атанас Пеканов.

„Не правим абсолютна ревизия. Задържаме някои от проектите, които смятаме, че са важни, но надграждаме други, вкарваме нови планове и махаме неща, за които смятаме, че не са били употребени или зададени по най-добрия начин“, коментира Атанас Пеканов в предаването „Неделя 150“.

Съпоставяйки ресурса по Плана за възстановяване с ресурса на многогодишната финансова рамка на ЕС, вицепремиерът изтъкна, че важни приоритети винаги могат да бъдат вместени и в оперативните програми. По думите му са били получени много смислени проекти, но няма техническо време те да бъдат включени в Плана за възстановяване. Именно затова трябва да се мисли да се финансират по други пера и компоненти.

Пеканов открои като важен дисциплиниращия ефект на Плана за възстановяване, заради изискването за определени реформи срещу получаването на средства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:49 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още