IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петър Андронов: Уроците от голямата рецесия през 2008 г. са научени

Разсрочените кредити за целия банков сектор възлизат на 9 млрд. лв., обяви председателят на Асоциацията на банките в България

13:00 | 10.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Уроците от голямата рецесия през 2008 г. са научени. Банковата система е стабилна, а кредитните институции в България са добре капитализирани. Това каза в ефира на БНТ Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България (АББ).

Относно разсрочването на кредити по време на COVID кризата той поясни, че редът си остава същият. „Редът за отсрочване на кредити не се е променил – той е общо взето добре познат. Това, което предстои да се реши и ние очакваме БНБ да каже последната си дума за нов срок (6 или 9 месеца, бел. ред.), в който да действа същият ред. Всичко това е основано на решението на Европейския банков орган“, обясни Андронов.

Той добави, че към момента разсрочените кредити за целия банков сектор възлизат на 9 млрд. лв., или 14,5% от всички заеми. До момента 100 хил. фирми и граждани у нас са се възползвали от възможността за разсрочване на кредитите си.

По думите му е възможно някои кредити да не бъдат изплатени след отсрочването, което е нормално и очаквано. Очаква се между 5 и 20% от вече отсрочените кредити да имат нови затруднения и отново да поискат „ваканция“, която обаче не може да надхвърли 3 месеца. 

Председателят на АББ уточни още, че вече няколко банки са изчерпали лимитите си за кредити към гражданите, а други са поискали нови лимити. „Критериите за получаване на кредити от фондовете остават непроменени и фактът, че вече са раздадени толкова от тях, показва, че мярката за гражданите работи добре“, каза още финансистът.

Андронов посочи, че в момента се следят внимателно кредитополучателите от сектори, които изпитват по-големи затруднения. „На тях отделяме повече внимание и по-задълбочени анализи“, отговори той на въпроса дали сега банките са станали по-предпазливи при отпускането на кредити. По думите му би могло да се каже, че ситуацията е малко „по-утежнена“ за хората, които и преди пандемията са били с лоша кредитна репутация и сега поискат заем.

По отношение на лихвите, той отбеляза още, че за кредитополучателите това са добри времена, но не и за депозантите. Един от ефектите на COVID-19 е, че принуди централните банки да преосмислят лихвите си и да ги задържат по-ниски, обясни Андронов.

Според него ако коронавирусът бъде овладян, пълното възстановяване ще продължи 2-3 години.

Относно банковите такси председателят на АББ обяви, че само за една година с над 100% са се увеличили хората, които използват мобилното банкиране, а това намалява разходите за банковите такси. Той обаче призна, че действително кредитните институции вдигат такси за физическо обслужване, но пък умишлено държат ниски такси за онлайн обслужване, които са "близки до нула". Той изчисли, че вече има 70 млн. лева загуба от такси на годишна база за първите три тримесечия, а се очаква до края на годината загубата да достигне 90 млн. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още