IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

През 2020 г. ни очаква 4% инфлация и 6,2% безработица

Законопроектът за актуализацията на бюджета вече е внесен в парламента

16:16 | 31.03.20 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Предложението за актуализация на държавния бюджет вече е внесено в Народното събрание. От мотивите, записани в документа, става ясно, че безпрецедентните мерки за ограничаване на движението, приети от всички страни, ще се отразят съществено на износа на транспортни и туристически услуги. Очаква се това да се отрази в спад на реалния износ на услуги с 25,7% през 2020 г. спрямо 2019 г.

„Ограниченото търсене в основните ни търговски партньори и удължените срокове за доставка ще засегнат и износа на стоки, който се очаква да спадне с 13,3%. Общо износът на стоки и услуги ще намалее с 16,3% през 2020 г. при растеж от 1,9% през 2019 г. и спад от 11,7% през кризисната 2009 г. По-слабите износ и вътрешно търсене ще ограничат и размера на вноса на стоки и услуги с 12,9%, като ефектът върху услугите ще е по-осезаем“, пише в мотивите.

Според финансовия министър Владислав Горанов се очаква спад на БВП от 3% в реално изражение през текущата година, който ще е видим в почти всички компоненти на БВП, изчислен по метода на крайното търсене, а именно - потребление на домакинствата, частни инвестиции и износ на стоки и услуги. Икономиката на ЕС ще бъде по-сериозно засегната и ще се свие с около 4% през 2020 г. Частното потребление в България ще намалее основно заради ограничителните мерки, изразяващо се предимно в спад на услугите свързани с  култура и развлечения, хотелиерство и ресторантьорство, туристически пакети. Спадът на заетостта и очакванията за ограничение  на разполагаемия доход също ще допринесат за по-слабо потребление както на услуги, така и на стоки за дълготрайна употреба.

Допълнително повишената несигурност ще доведе до ограничение на някои потребителски разходи и формиране на предпазни спестявания от страна на домакинствата, посочват от Министерство на финансите. 

При цената на нефта ще има натиск за понижение, произлизащ от ниското търсене и съзнателните мерки в тази насока на основни производители. Допусканията са, че цена на суровия петрол тип „Брент“ ще се понижи с 43,8% спрямо 2019 г. до средногодишна стойност от 36 щатски долара/барел.  Прогнозата за курса BGN/USD е за 1,77 лева за 1 долар, което съответства на 1,1 долара за 1 евро, очакват от МФ.

След положителното развитие на пазара на труда през 2019 г. и достигнатите исторически най-високи нива на заетост и най-ниски нива на безработица, очакванията за 2020 г. са тенденциите да се обърнат.

Прогнозата за развитието на основните показатели на пазара на труда е изготвена при отчитане прилагането на мярката за запазване на заетостта чрез подкрепа на доходите. Направено е допускане, че от нея първоначално ще се възползват основно секторите, които понастоящем са преустановили или намалили дейността си в резултат от действието на извънредното положение, като постепенно ще бъдат обхванати и свързаните сектори по веригата на доставки и междуотрасловите връзки. Не може да се очаква, обаче, че всички фирми ще успеят да се възползват от мярката за запазване на заетостта, като може да се предположи, че особено рискови са микро и малките предприятия.

Според МФ около 75% от потенциалния брой на заетите от отраслите, които попадат в списъка за подкрепа, ще бъдат включени в мярката, а останалите 25% ще се трансформират в безработни. Така очакванията са броят на заетите да се понижи с малко под 4% през второто тримесечие и да надхвърли 5% през третото тримесечие на годишна база, като възстановяването на заетостта се очаква да започне едва в края на годината. Средният за годината спад на заетите се оценява на 2,1%, а нивото на безработица се очаква да се покачи с около 2 пр.п. спрямо 2019 г. до 6,2%.

Динамиката на компенсациите на наетите през 2020 г. се очаква съществено да се забави до 2,6%, като основният фактор за това ще бъде намалението на наетия трудов ресурс, но влияние ще окаже и по-бавното нарастване на компенсацията на един нает, в резултат от оптимизирането на разходите при задържане на заетостта.

Прогнозите за инфлацията също не са никак „розови“. Очаква се цените да се повишат с около 4%, при положение, че бюджетът за тази година е изготвян на база прогноза за инфлацията от 2,3%.

Нулевият дефицит, който трябваше да играе роля на буфер, обаче се оказа твърде недостатъчен в сегашната ситуация. Така разчетите при изготвения базов сценарий на актуализацията очертават неизпълнение на годишните прогнози по приходите по консолидираната фискална програма в общ размер на около 2,44 млрд. лв., като ще бъдат засегнати основните данъци - ДДС, акцизи, корпоративни данъци, ДДФЛ, социално-осигурителни вноски и др.

Размерите на очакваното негативно отклонение на разчетите по приходите налагат актуализацията на годишната цел по отношение на бюджетното салдо за 2020 г. Общо дефицитът се очаква да достигне 3,5 млрд. лв. или 3% от БВП.
Увеличение на данъците няма да има, уверяват то финансовото министерство, но пък е заложен доста сериозен нов размер на дълга, който страната ни може да поеме. По-конкретно в контекста на предлаганото увеличаване на дефицита (3,5 млрд.лв.) и осигуряването на допълнителен капитал за ББР (0,7 млрд.лв.), което общо възлиза на 4,2 млрд. лв., както и за гарантирането на достатъчно ликвидни фискални буфери в случай на по-негативен от очаквания сценарий, се предлага увеличаването на лимита за поемане на нов държавен дълг по чл. 68, ал. 1 от ЗДБРБ за 2020 г., като текста „2,2 млрд. лв.“ се заменя с „10 млрд. лв.“. Посочените обстоятелства налагат увеличение на допустимия максимален размер на държавния дълг към края на годината до 31,5 млрд. лв. В тази връзка е предвидено и увеличаване на разходите за лихви по държавния бюджет в размер на 70 млн. Лева.

От мотивите става ясно още, че от фискална гледна точка България се намира в добра кондиция на прага на тази извънредна ситуация. „Дисциплинираната и последователна политика за поддържане на положително или близко до балансирано салдо през последните години (с изключение на еднократното отклонение през 2019 година, свързано с реализирани еднократни разходи за сектор „Отбрана“), позволи да бъдат запазени буферите във фискалния резерв, което както се вижда в настоящата ситуация е жизнено важно“, пише в документа.

От МФ признават, че България като отворена икономика не може да остане изолирана от протичащите процеси в основните икономики на еврозоната, които формират значителна част от стокообмена и износа на страната. В мотивите за актуализацията на държавния бюджет за 2020 г. се посочва още, че при силно негативен сценарий е възможно да се наложат и допълнителни промени във фискалните параметри за годината, които към момента е невъзможно да бъдат оценени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 0
SS-23
преди 3 години
... че то левите са на власт от 10 години! по леви от това са само комунистите !----Кои са тези "леви", че аз като гледам исторически назад 100 години - не виждам истиска лява партия... "Комунистите" дето по инелция ги считаш за "леви", кое им е "лявото"? Е па при тях е характерно тотално ограничение на индивида в личните му свободи и права... а това НЕ е "ляво", а ултра дясна мярка! Дефакто твоите "комунисти" са си чисти Диктатори - фашисти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 3 години
Много е вероятно да доведе до социални бунтове и на власт пак да дойдат левите.---... че то левите са на власт от 10 години! по леви от това са само комунистите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
SS-23
преди 3 години
Чака ни жестока дефлация...Ще видите..---Скъпото ще стане евтино, а евтиното скъпо!То вече тръгна процеса - нефта отива у канала ... но друго ще скочи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 0
SS-23
преди 3 години
Много е вероятно да доведе до социални бунтове и на власт пак да дойдат левите.---То пък едни "леви" у нас, че и не само у нас....Истината е, че в света НЯМА нито една лява партия! Какви "социалисти" са пес-овете, като не съм чул да са против капитализма и да се борят за изтръгването му! Всичко в света е "дясно" по отношение на индивида! Имат някои претенции да са "леви" по отношение на икономиката, но не и по отношение на Индивида, съгласно диаграмата на Нолан!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 4
Бидонойл
преди 3 години
Съгласен съм, но все пак цената ще е тежка. Само провалът на туристическия сезон у нас може да изтрие над 10% от БВП. Пак ще се възстановим, но ще е бавен и мъчителен процес. Много е вероятно да доведе до социални бунтове и на власт пак да дойдат левите. А това ще е най-лошия вариант от всичко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 3 години
Сещате ли се какво се пишеше 2008-2009 : край на капитазъма , рестарт на системата , нов строй , нищо няма да е както преди , капитализма е мъртъв . И реално кво се промени ? :) :) Е сега резултата ще е същият !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 2
mangalistan
преди 3 години
Чака ни жестока дефлация...Ще видите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
SS-23
преди 3 години
Всички, абсолютно всички трябва да си извадим поука от случващото се. И светът определено няма да е същия след като това отмине---------Никакво поука няма да извадят! ТЕ ако искаха да извадят поука, отдавна трябваше да занулят всички претенции "за дълг" и всичко щеше да се рестартира. Факта, че не искат "да отписват", показва, че не искат да отстъпят ... а значи - НИЩО НЯМА ДА СЕ ПРОМИНИ, ОСВЕН СРЕДСТВАТА! Короната няма да промени Системата, ще промени средствата на нейното функциониране, и това функциониране ще стане виртуално, безконтактно, но същностно няма да се промени! В какво е "проблема" на капиталиста в момента ? Ами в това, че ВЕЧЕ няма да кого да продаде ... просто няма! Чрез блоковите вериги и т.н. изкуствен е-нтелект изучавайки навиците ви в мрежата, на капиталиста ще му бъде таргетирана конткретната овца, на която според "анализа" с голяма степен на вероятност ще може да и бъде пробутан ***, който капиталиста проивежда. В момента капиталиста харчи огромни средства за реклама, без ясна гаранция за успех- както по тв, така и в интернет. Аз например НЕ виждам нито една реклама в интерент - всичко е блокирано...и сигурно много народ прави това - чиста загуба за "капитала"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 3 години
амин! и аз се надяеам, но не вярвамза 70 чак незнам, като дете 86та, стоях запрян два месеца у нас покрай чернобилската авария... и тогава имаше иддиоти дето говореха.... я си ги ядем тия марули и нищо ми нема....нищо но 20 год по късно, рака дето го хванаха е заради лошата храна на капиталистите, нале :)))сега същото се повтаря от техните деца... прогрес в мисленето, нула !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 6
Ivan.r
преди 3 години
Тази година очаквам да сме близо до дереджето на Турция миналта - 10 % инфлация, 10 % безработица.Турците пък ще са на ново ниво - 20 % инфлация и 20 % безработица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още