IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Производствените цени у нас забавиха ръста си до 38,2% за година през май

На месечна база повишението на общия индекс е само 0,4% и се дължи на намалението в производството на ток и газ с 4%, отчете НСИ

14:54 | 30.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Cesar Rodriguez/ Bloomberg</em></p>

Снимка: Cesar Rodriguez/ Bloomberg

Ръстът на цените при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ през май отново е основен двигател на повишаването на общия индекс на цените на производител, който нараства с 38,2% в сравнение със същия месец на 2021 година. Той обаче и по-нисък от регистрирания през април, когато в Националния статистически институт (НСИ) отчетоха рекордно повишение от 40,2% на годишна база. За сравнение, през март увеличението на годишна база беше с 36,1%, а през февруари – с 32,3%.

Актуалните данни на НСИ показват, че през миналия месец ръст на цените в сравнение с година по-рано е регистриран при: производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 83,8%, преработващата промишленост - с 25,9%, и добивната промишленост - с 11,3%.

В преработващата промишленост значителен ръст е отчетен при: производството на химични продукти - с 40,2%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 29,4%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 28,3%, производството на хранителни продукти - с 25,5%.

                                Общ индекс на цените на производител в промишлеността
                                (2015 = 100)

Общият индекс на цените на производител през май се увеличава с 0,4% спрямо април. Повишение е регистрирано в преработващата промишленост - с 2,6%, в добивната промишленост – с 0,2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление – с 4%.

НСИ отчита по-високи цени на производител в преработващата промишленост на месечна база при: производството на химични продукти - с 4,9%, производството на хранителни продукти - с 3,2%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 2,8%.

Статистиката наблюдава месечно понижение на цените при производството на основни метали - с 2,1%.

Индекси на цените на производител на вътрешния пазар

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през май намалява с 0,1% на месечна база. Понижение е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3,3%, в добивната промишленост - с 2,1%, а в преработващата промишленост е отчетено увеличение - с 3%.

По-високи цени на производител в преработващата промишленост се наблюдават при: производството на химични продукти - с 6,6%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 3,8%, производството на хранителни продукти - с 3%.

Намаление е отчетено при производството, некласифицирано другаде - с 0,9%.

Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през май нараства с 47,7% на годишна база.
Ръст на цените има при: производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 82,7%, преработващата промишленост - с 30,3%, и добивната промишленост - с 13,7%.

Увеличение има и при производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 46,3%, производството на основни метали - с 38%.

Понижение се наблюдава при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 0,6%.

                               Индекси на цените на производител на вътрешния пазар в промишлеността
                               (2015 = 100)

Индекси на цените на производител на международния пазар

Индексът на цените на производител на международния пазар през май се увеличава с 1,3% спрямо април, а на годишна база расте с 24%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още