IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разработчикът на акцизната система отрече наличието на „течове“

Опитите за компрометиране на една от ключовите информационни системи в държавата обслужват частни корпоративни интереси, твърдят от компанията

15:07 | 24.01.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

След като повече от седмица властта се опитва да опровергае твърденията на опозицията, че в Българската акцизна централизирана информационна система (БАЦИС) има пробойни, които позволяват укриване на средства, създателят на въпросната система изрази своето становище по темата с гневно писмо до медиите.

В текста си Горан Ангелов, управляващ Консорицум ДЗЗД “Айдом и Ай Би Ес” и управител на „Ай Би Ес България“ ЕООД, опровергава твърденията за манипулации на системата.

Той припомня, че през 2012 г. консорциумът печели обществена поръчка за изграждане на БАЦИС за Агенция "Митници" и изграждане на Информационна система "Контрол на горивата" за Националната агенция за приходите (НАП). Общата сума на договора е 4,4 млн. лв. без ДДС, от които около 1,9 млн. лв. са били за доставка на харудер, комуникационно оборудване и лицензи, предназначени да изградят инфраструктурата на системата. Договорът е сключен за 5 години, като периодът включва и гаранционната поддръжка на системите, уточнява Ангелов.

„Освен надграждането и интеграцията на текущите системи, както и създаването на над 15 допълнителни модула, основна цел на изграждането на БАЦИС бе да се реализират промените в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), влизащи в сила от 1 април 2013 г, с които се въвежда задължителното деклариране по електронен път на всеки акцизен данъчен документ. С този документ (е-АДД) се освобождават стоките за потребление от данъчните складове. Именно в този документ икономическият оператор декларира конкретните стоки и си самоначислява съответните акцизни такси. Процесът е аналогичен на начисляването на ДДС върху данъчните фактури, като разликата е, че от 1 април 2013 г. издаването на всяка акцизна данъчна фактура реално става централизирано от сървърите на Агенция „Митници“, пише още в становището. 

Ангелов обяснява още, че информационна система "Контрол на горивата" (ИСКГ) към НАП реализира промените в нормативната уредба (Наредба 18) по отношение на проследяването на веригата на доставки на горива за потребление, която е в сила от лятото на 2013 г.

В самата ИСКГ е създаден модул за деклариране, в който всички търговци на горива са длъжни да декларират всяка търговска сделка и да регистрират всяко получаване на горива. Получената по този начин информация се анализира спрямо данните от Агенция „Митници“ и данните, получавани в НАП от бензиностанциите.

"С изграждането на БАЦИС и ИСКГ бе реализирано свързване в реално време на данните и процесите двете приходни администрации по отношение на интегрирания контрол на събираемостта на акцизите и ДДС при търговията с горива. Договорите на “Айдом Ай Би Ес” с ведомствата приключиха през юли 2017 г. с изтичането на предвидената в тях гаранционна поддръжка", уточнява още Горан Ангелов.

Според него твърденията, че в БАЦИС са създадени условия за манипулиране и заличаване на данни с цел набавяне на финансова облага или директна измама с акцизни стоки са напълно несъстоятелни. Подобни действия биха изисквали промяна на данните не в една, а в няколко системи в Агенция Митници, както и в системата на НАП, категоричен е управляващият консорциума разработчик.

Видно и от доклада на ДАНС, условия за подобна манипулация на данни не са открити, допълва Горан Ангелов.
В писмото си до медиите той коментира няколко ключови твърдения относно работата на системата:

Според изпълнителния директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев само за 6 месеца са изтрити са над 300 хил. документа от БАЦИС.

„Практически подобно нещо е невъзможно да се осъществи без да спре изцяло да функционира системата. Информацията се разпространява на толкова много места и така е обвързана, че дори изтриване или модифициране само на един документ би довело до проблеми, които ще възпрепятстват работата ѝ“, коментира Ангелов.

Според твърдения на БСП БАЦИС е била обект на хакерски атаки, което е довело до директни загуби за фиска.

„БАЦИС никога не е била обект на кибер престъпление било чрез външна или вътрешна намеса“, категорична е фирмата разработчик.

Последна актуализация: 14:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
***!Ако не са течове значи са съвсем предумишлени престъпления с участието и покровителството на правителството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още