IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Режимът за изплащане на болничните се запазва

За 2018 г. се наблюдава значително намаляване на зависимостта държавното обществено осигуряване от държавния бюджет - до 40%, каза социалният министър

14:40 | 27.10.17 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Gruop</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Gruop

Режимът за изплащане на болничните няма да бъде променян през следващата година. Това обяви социалният министър Бисер Петков при представянето на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 г. на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Внесеният проект за бюджет предлага запазване на режима за изплащане на болнични във вида, в който е в момента - работодателите плащат 70 на сто от осигурителния доход през първите три дни, а от четвъртия ден НОИ плаща по 80 на сто.

Петков заяви, че е отпаднало първоначалното предложение работодателите да плащат през първите три дни само 50 на сто от дневната надница – предложение, което не срещна подкрепата нито на бизнеса, нито на синдикатите и впоследствие правителството се отказа от него.

Министърът на труда представи проекта за ДОО пред социалните партньори, като открои това, че значително се подобрява финансовият статус на общественото осигуряване – наблюдава се значително намаляване на зависимостта на бюджета на ДОО от държавния бюджет. Делът на финансирането от бюджета за следващата година намалява до 40% при нива от около 50 на сто доскоро. Бисер Петков коментира, че това е признак за финансово оздравяване на системата на държавното обществено осигуряване. 

Бисер Петков подчерта, че в бюджета на ДОО за догодина е налице значителен ръст на приходите от осигурителни вноски, който спрямо бюджета за тази година е 16,1% или 902 млн. лева. Министърът обясни ръста с повишението на осигурителната вноска с 1 процентен пункт, с ръста на средния осигурителен доход и увеличения брой на осигурените.

Параметрите на бюджета на ДОО за 2018 г.

Планираният ръст на разходите за догодина е 691,8 млрд. лева, като те нарастват по-малко, отколкото растат приходите, каза Бисер Петков. Ръстът на разходите се дължи основно на по-високите разходи за пенсии с 500 млн. лева, както и на по-високите разходи за краткосрочно обезщетение за безработица, което се предвижда.

Запазва се и планираното увеличение на размера на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт - 19,8 на сто за родените преди 1 януари 1960 г. и 14,8 на сто за родените след 31 декември 1959 г..

Министърът отбеляза, че по пенсионната система няма нищо ново и припомни предвиденото преизчисляване на всички пенсии от 1 юли 2018 г. с 3,8 на сто.

Повишава се пенсионната възраст и осигурителен стаж за всички категории труд, както е заложено в пенсионната реформа, приета преди две години - от 1 януари 2018 г. тежестта на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула се увеличава от 1,126 на 1,169. От 1 юли пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, не се осъвременяват, а се преизчисляват с новия процент за всяка година осигурителен стаж - 1,169. Таванът на пенсиите остава 910 лева.

Петков отчете и значително подобряване на системата на ДОО, което се изразява в относително намаление на дефицита. Дефицитът, който се покрива със субсидия от държавния бюджет за следващата година, е 4,18 млрд. лева.

Предвижда се административно увеличение на минималните осигурителни прагове с 3,9 на сто, което заедно с планираното увеличение на минималната работна заплата с 10,9%, ще доведат до средно увеличение на минималните осигурителни прагове през 2018 г. с 6,8 на сто.

Минималната работна заплата се увеличава от 460 лева на 510 лева. Определя се минимален месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се от 510 лева. Увеличава се минималният осигурителен доход на земеделските стопани и тютюнопроизводителите от 300 на 480 лева.

Запазва се размерът на максималния осигурителен доход на 2 600 лева.

За 2018 година не се правят вноски за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите".

Увеличава се минималният дневен размер на обезщетението за безработица от 7,20 лева на 9 лева и се определя максимален размер от 74,29 лева. Увеличава се и обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст от 340 лева на 380 лева.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още