IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Само дигитализацията ли е решение срещу киберпрестъпността?

Застрахователите изплащат обезщетения, изчисляват риска, инсталират антивирусни програми и обучават персонала, посочи Кирил Григоров, управител на CYBER ONE

17:30 | 11.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

14% от малките и средните компании стават жертва на хакерски атаки, сочи официалната статистика. Реалните данни обаче показват, че процентът е по-висок, защото голяма част от тези атаки остават скрити за обществеността, тъй като подобна информация може да навреди на репутацията на дадена фирма. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Кирил Григоров, управител на CYBER ONE, по време на поредното специално събитие FinTech&InsureTech от поредицата Tech 21, организирано от Bloomberg TV Bulgaria на 10 октомври. На него застрахователният и финтех секторът обсъдиха дигитализацията и киберсигурността по време на пандемия.

“Световните тенденции са такива, че компаниите, които стават жертва на кибератаки, до две години след случката са ликвидирани и излизат от бизнеса. Ние от Cyber One имаме възможността да наблюдаваме от първо лице какъв бич за бизнеса могат да бъдат хакерските атаки”, посочи той.

Кирил Григоров смята, че основният проблем за корпоративните клиенти е ramsonware атака. Това представлява злонамерен вирус, който криптира всичките дигитални активи на една компания и ги държи като заложник. Собствениците получават достъп до активите си само чрез заплащане на откуп. Този откуп най-често се плаща в криптовалута, защото тя е най-трудно е проследима. Това означава, че клиентът трябва да закупи криптовалута и чак тогава да преведе сумата.

“Често криптирането на активите води и до кражба на информация, която се превръща в съвършено различен проблем за компаниите”, информира още управителят на CYBER ONE.

Експертът посочи, че киберзастраховането се насочва към комбинирани продукти – техническото обезпечаване и управлението на риска при киберзащитата, което е в две направления – технически решения за киберсигурност под формата на антивирусни програми и екипи за реакция при инциденти и управлението на човешкия фактор. 

Той е категоричен, че бъдещето на комбинирани продукти в застраховането при киберпрестъпления е вече тук.

По думите му е много важно да има мониторинг, преди да настъпи застрахователното събитие.

Григоров акцентира на това, че 90% от киберпрестъпленията са в резултат на човешка грешка.

Плащат ли фирмите на киберпрестъпниците? Защо застраховането използва инструменти, които са за застраховане на риска? Кои са проактивните действия на застрахователите? Плащат ли застрахователите сериозни обезщетения? Доколко бизнесът е отворен към сключването на застраховки за киберзащита?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Още информация за събитието и за експертите вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още