IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Столичната община чака минимум 45,6 млн. лв. за дела си в Общинска банка

Срокът за участие в търга за кредитната институция изтича 60 дни след обявлението в "Държавен вестник"

18:07 | 03.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: банката</em></p>

Снимка: банката

Столичната община продава частта си от 67,64% от капитала на Общинска банка на търг, обяви Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции. Минималната конкурсна цена за участие в търга е 45,650 млн. лева, а срокът за участие изтича 60 дни след обявлението в "Държавен вестник".

Investor припомня, че на 20 юли Столичният общински съвет прие доклад за продажбата на дела на Столичната община в Общинска банка. Предложението направи общинският съветник от групата на Реформаторския блок Трайчо Трайков.

Тогава той посочи, че „сега е максимално благоприятният момент за приватизация на банката, която успешно е преминала стрес теста, кредитният й рейтинг е повишен, създадена е среда, в която сделката би била най-успешна, оптимална откъм финансов аспект“.

По думите му Общинска банка може да бъде продадена на максимално висока цена.

Аргументите на Трайчо Трайков са, че банковият пазар у нас минава през фаза на консолидация, която ще продължи с наближаването на момента, в който страната ни ще се присъедини към общия Европейски банков надзор.

Акционери в Общинска банка са Столичната община с 67,65%, общински фирми и търговски дружества (30,8%) и 16 други общини (1,55%).

Регистрираният капитал е над 57 млн. лева, разпределен в 5 736 281 обикновени, безналични, поименни акции с право на глас, с номинална стойност 10 лева.

Общинска банка беше учредена през април 1996 г. като универсална търговска банка.

Това е пореден опит за продажба на дела на Столичната община в банката.

През 2008 г. консорциумът "Аржил, Камбуров, Транзакта, Мур Стивънс Булмар" направи проверка на правното и финансовото състояние на кредитната институция, но информацията беше засекретена.

По неофициални данни тогава делът на столицата и на нейните дружества, които държаха 74,5% от капитала на банката, беше оценен на 75 млн. евро. До преговори с потенциални купувачи не се стигна и причина за това беше участие на фирми, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, които притежаваха останалите 25,5% от акциите и имаха блокираща квота при вземане на важни решения за банката.

След намесата на БНБ през 2011 г. ситуацията се промени, но заради решението на централната банка дълги години се водеха съдебни спорове.

През 2013 г. финансистът Любомир Дацов, тогава общински съветник от НДСВ, предложи на Столичния общински съвет да поднови процедурата за продажбата на Общинска банка.

Предимствата на кредитната институция, ръководена от Сашо Чакалски, са в опита ѝ при обслужването на общински бюджети и общински предприятия, както и при пласирането на общински облигационни заеми.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:09 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още