IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Управителят на БНБ: България ще приеме еврото през 2023-2024 г.

Ще влезем в еврозоната след изпълнение на маастрихтските критерии и след като постигнем съответната степен на институционална и реална конвергенция, посочи Димитър Радев

20:26 | 01.10.20 г. 11
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Престоят във валутния механизъм (ERM II) няма да се проточва във времето. България ще е готова да приеме еврото през 2023-2024 г. Това прогнозира управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за Noblesse oblige, списание на Българска стопанска камара.

„Целта на този престой е да демонстрираме формално изпълнение на един от маастрихтските критерии (за стабилността на валутния курс) – нещо, което валутният борд ни осигурява безпроблемно", поясни той. Гуверньорът на БНБ е убеден, че страната ни ще влезе в еврозоната след изпълнение на този и останалите маастрихтски критерии, както и след като постигне съответната степен на институционална и реална конвергенция.

Банкерът е категоричен, че еврото няма да повиши цените на стоките и услугите, което се потвърждава с факти от историята на въвеждане на европейската валута в други страни. „Цялата историческа статистика в такива случаи е категорична – повишение се отчита при много малко стоки и услуги. И даже при такива индивидуални повишения не е ясно дали са причинени от смяната на валутата“, коментира Димитър Радев.

Той очаква в дългосрочна перспектива както цените, така и доходите в България, да се движат нагоре. „Това ще бъде едно нормално следствие от реалната конвергенция на икономиката ни към еврозоната. Валутата, която ползваме, сама по себе си не е фактор за повишение или понижение на цените“, заяви управителят на централната банка.

По думите му не може да се каже дали ще бъдат намалени банковите такси и комисиони след присъединяването на страната ни към еврозоната, защото „цените на банковите продукти и услуги са функция главно от равнището на развитие и конкуренция в сектора“. „Те не следват пряко от валутата, която ползваме“, каза Радев.

Той обаче подчерта, че присъединяването към еврозоната ще е ключов етап за ускоряване и задълбочаване на интеграцията на българския финансов сектор. „Това, при равни други условия, ще означава че банките ни ще оперират в една по-сложна и конкурентна среда – от което е логично печеливши да бъдат клиентите на банките“, смята банкерът.

Димитър Радев подчерта, че и сега българският бизнес има достъп до кредитния ресурс от европейски банки.

„Европейските банки и днес са тук. Преобладаващата част от банковия сектор в България е съставена от банки, които са част от европейски банкови групи. Тези банки могат да заемат ресурс от „майките“ си в еврозоната, който да се използва за кредитиране на българския бизнес и домакинства, уточни Димитър Радев. - Правилата на Единния пазар позволяват и директен достъп до кредитиране на български фирми от банки, които оперират в други страни-членки на ЕС (независимо дали в еврозоната или не). За да се случва това на практика обаче е необходимо най-малкото банката добре да познава съответната фирма. Кредитополучателят трябва да представи, а банката-кредитор да оцени финансови и бизнес показатели, потенциални рискове, кредитна история, правен режим на учредяване и реализация на обезпечения. И предоставянето на кредита в крайната сметка трябва да се осъществи на цена, приемлива за двете страни.“

Според управителя на БНБ банковата ни система посрещна ситуацията с COVID-19 в много добра кондиция – с висока капиталова адекватност, силна ликвидна позиция и спадащ дял на необслужваните кредити.

Той е категоричен, че въведеният мораториум за отсрочване на задължения към банките е смекчил негативните ефекти от пандемията за бизнеса и домакинствата.

Димитър Радев напомни, че състоянието и развитието на българската икономика съответства на профила на икономическа динамика в Европа, в частност еврозоната, и отчете, че „ударът беше понесен най-тежко през второто тримесечие“.

„Постепенно мерките за ограничаване на разпространението на вируса бяха облекчени и бяха въведени различни компенсиращи и стимулиращи икономически мерки, потвърди банкерът, но отбеляза предизвикателствата заради пандемията и политическата несигурност.

„За разлика от непосредствено краткосрочния хоризонт, по-уверени сме в оценките за периода отвъд него – тогава, успоредно с преодоляването на пандемията, икономиката ни отново ще се позиционира в траектория на растеж“, прогнозира управителят на БНБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 3 години
"Под инфлация се разбира постоянно и цялостно покачване на паричните цени, което означава постоянен спад в покупателната способност на парите. " Добре е в икономически сайт да се правят разлики между терминът "инфлация" и епизодични ценови шокове на определени ценови категории породени от всевъзможни причини . Та на кратко - повишаване на инфлацията в страните приели еврото НЯМА , което от своя страна не изключва някой стоки да си повишат цените за определен период от време докато намерят новата си равновесна точка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 3 години
3-4 години са мнооого дълъг период за държавата на тиквите, където днес е едно, утре друго ... нищо чудно след 4 години тиквата да ни е направил руска република и вместо евро да имаме рубла ! .... той и Гешката каза че няма да става прокурор, а Тиквата че ако има протести ще си подаде оставката .. нънци! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 10
scott
преди 3 години
*** прав си.Моите инвестиции са само с 20 дена напрет. Да затволим такиви пари за пет години....немам. ама радевия ИМА.Ако сатне на неговото - ше ги съберем некак. Готов съм да си заложим и заднике + да земем кредит за оставащата сума. за ерм-2: ей тоз номер не ми е ясно как стана. Кво ли обещаха, кво ли дадохме. не ми го побира ъкълът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 8
zelka007
преди 3 години
курсът ще е този в момента ... 98% вероятност , ако ще залагаш на 2% обезценка , отсега си смени евра ... средствата за обезпечение си остават по с/ка в БНБ , една малка част се връщат в търговските банки ...аз лично ако мога да всигна и/или закръгля цените ще го направя . ако пазарът не позволява , а българският пазар е пазар на дзифтари и тънкана тарикати по принцип и в общи линии получават това за което си плащат , няма да ги коригирам с много ... тъй с цените ... :))) ... за 5 години няма да забогатеем с много , така че и цените няма да се коригират ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 6
redcretin
преди 3 години
Ама и вие сте едни ... "Той очаква в дългосрочна перспектива както цените, така и доходите в България, да се движат нагоре. " - така де, туй било нормално, така че не риткайте сега а излизайте от джобовете :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
ти и друг път си прогнозирал това-онова пък то не е ставало ... ту сривове , ту колапси , и пишеше че няма да влезем в ерм2 ... пък нещо не ти се получават винаги нещата , пък и нямаш да депозираш 1млн. за 5 години ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Не е лошо, таварищи путепоклонници, преди да църкате, да си покажете носовете извън панелките, да попътувате малко.В нито една държава от последно приелите еврото, като Литва, Латвия, Естония, Словакия - нямаше увеличаване на цените.Айде отивайте да мяукате срещу ЕС другаде.Между другото, в любимата ви кална дупка Расията, доходите са средно 2-3 ПЪТИ по-ниски от изброените държави, "прецакали" се с Еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 9
scott
преди 3 години
Радев, брадати лъжецо,НА БАС НА 1 МИЛИОН ЕВРО, ЧЕ БЪЛГАРИЯ НАМА ДА ВЛЕЗЕ В ЕВРОЗОНАТА!Звънни ми, отиваме при нотариус и павиме съответните документи. 1 милка, платима на 01.012025-та.Мен лично, не ми се чака толкоз, ама кат си рекъв срокчета, на твойта да е.Как ше ми намериш телъ? Още по поста ше ми узнаеш номерът, при интерес.Що така, уважаеми твърдъ и твърдъ също така, че България нема да влезе у евронът?ЩОТ ТОВА Е СЕ ЕДНА ДА ПОКАНИШ СЛУГИНЧЕТО ДОВЧЕРА ДА СЕДНЕ И ДА ВЕЧЕРЯ НА ОБЩАТА МАСА. За некое прилежна, приветливо и умно - мож да се случи. булгариен не е в таз категори!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 9
cyclop
преди 3 години
Първото ми ходене в Гърция съвпадна с приемането на еврото там, основна тема беше колко много са скочили цените, още помня как се обсъждаха увеличения на безброй стоки с 50-60% при смяната на валутата, а имаше и с повече. Но щом банкерът е категоричен, явно паметта ме лъже, лъже, лъже, лъже
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 11
ing5rov
преди 3 години
"Банкерът е категоричен, че еврото няма да повиши цените на стоките и услугите, което се потвърждава с факти от историята на въвеждане на европейската валута в други страни."Брадата лъжа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още