IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Виктор Йоцов: Дълговото бреме ще нараства, може да има проблем с инфлацията

Извън туризма и транспорта в останалата част на българската икономика няма сериозен спад, посочи бившият подуправител на БНБ и преподавател в УНСС

20:57 | 03.09.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Извън туризма и транспорта в останалата част на българската икономика няма сериозен спад. Раздават се милиони, макар и не след сериозни анализи. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. Виктор Йоцов, бивш подуправител на Българската народна банка и преподавател в УНСС.

„Прогнозата на БАН за българската икономика за тази година е за спад с 6%, а на БНБ е за -8,5%. По-оптимистичната прогноза отчита по-високата степен на публичните разходи, които съответно ще повлияят на растежа“, поясни той.

Доц. Йоцов съобщи, че има два възможни сценария на икономистите на БАН за развитие на икономиката по време на пандемията.

„Има аргументи, че ще има дефлация, защото има подтиснато търсене, но също така и аргументи, че ако тази криза продължи и удари не само  търсенето, но и предлагането – тогава може да очакваме в следващо етап повишаване на ценовото равнище“, каза експертът.

Той обаче е категоричен, че в краткосрочен етап не може да се очаква опасност от висока инфлация, а по-скоро от дефлация.

Виктор Йоцов не се ангажира с прогноза какво ще се случи в средносрочен план, но смята че дълговото бреме ще нараства, защото в момента се вземат нови задължения, наливат се много пари, затова не изключва все пак да има проблем с инфлацията.

По думите му, за България е подходяща инфлация от 2-3%, като всяка една конвергенция на цените с тези в Европа ще води до тяхното покачване.

Той предупреди, че трябва да се спазва критерия за инфлация, защото страната ни влезе в ERM II и трябва да изпълнява Маастрихтските критерии.

Като пример за постигане на баланс той даде прибалтийските страни, които са намалили заплати в административния сектор, за да влязат в критериите.

Виктор Йоцов смята, че в ситуация на пандемия няма да се ограничи растежът на доходите, а по-скоро обратното.

Политиката на централните банки

Икономистът напомни, че целта на всички големи централни банки е да не допускат да се влиза в дефлационна спирала, такава каквато е имала Великата депресия 1929 – 1933 г. , която доведе до невероятни загуби.

Фед и изборите за президент

Свидетели сме на поредния опит за промяна на паричната политика на САЩ, но още след глобалната финансова криза с падането на лихвите на нулеви нива паричната политика загуби своето значение. Призракът на дефлацията отново се появи и има различни идеи как да се борим с дефлацията“, посочи експертът.

Според доц. Йоцов не се очакват сериозни ходове от страна Фед преди изборите през ноември.

„Поне на този етап в краткосрочен план няма опасност от висока инфлация, а по-скоро от дефлация. Но не е изключено да има проблем с инфлацията в средносрочен план“, смята експертът.

Виктор Йоцов е на мнение, че вече не съществува връзка между инфлацията и заетостта и това се дължи на настъпилите структурни промени в американската икономика.

Как актуализацията на политиката на Фед ще се отрази на пазарите? Защо резервните пари на СЩ не отиват в икономиката й? Ще промени ли и ЕЦБ инфлационната си цел?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
Prometheus
преди 3 години
Другарю Йоцов,Обръснете си брадата ако намерите специализирана литература за "Велика" депресия!? Най-вероятно кух преводач е искал да каже "Голяма" депресия.Нали под "Велика" нямате предвид "Великата Октомврийска Социалистическа Революция"!?Поздрави от Колегата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още