IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Адвокат: Финансовите измами в България са по-редки от тези в Западна Европа

Българите не разполагат с толкова големи финанси, жертвите имат състояние, което искат да инвестират, обясни адв. Константин Миков

14:54 | 30.03.21 г.
Адвокат: Финансовите измами в България са по-редки от тези в Западна Европа

Финансовите измами в България са много по-редки, отколкото тези в чужбина, тъй като българинът трудно вярва на някой, който му се обажда по телефона и го убеждава в бързи печалби при инвестиция. Това заяви адв. Константин Миков, адвокатско дружество "Миков и партньори" в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

"Другата причина е, че хората в България не разполагат с толкова големи финансови средства. Най-честите финансови измами са в Англия, Франция, Германия, Италия, Испания – страни, където възможностите на хората са по-високи", обясни специалистът.

От думите на госта стана ясно, че профилът на жертвите на финансови измами са хора, които нямат понятие какво представляват финансовите пазари и каква е регулацията им от законна гледна точка. Жертвите имат състояние, което биха искали да инвестират. Те често попадат в капана на реклами във Facebook, които им обещават сигурни печалби на финансовите пазари. 

"Типът схема се нарича "бойлер руум" – парите никога не отиват на финансовите пазари, а се запазват от финансовите измамници. Създават се фиктивни платформи, чрез които изглежда, че има инвестиция, но няма. Всичките инвестирани средства представляват чиста печалба за измамниците", посочи адвокат Миков.

"Потребителят обаче много бързо може да се ориентира дали една схема е измамна или не. За да избегне подобна ситуация, е необходимо да се информира в Комисията за финансов надзор (КФН) или да се наеме адвокат. Оказва се, обаче, че проверяването дали една фирма има регулации или не в Комисията за финасов надзор, е недостатъчно. Понякога същестуват регулирани фирми в КФН или ЕС, които имат европейски паспорт, но не спазват закона", допълни още адв. Константин Миков.

Единственият начин да се заличат следите в схемите е чрез подставени лица, понякога се използва и криптовалута като начин за плащане, обясни той.

Адв. Константин Миков заяви, че при подобни казуси в крайна сметка хората успяват да си върнат парите, защото проблемите се идентифицират на международно ниво, проследяват се всички дружества, които участват в схемата. Международният поглед може да позволи на клиента да си върне парите, заяви той.

Още от разговора може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още