IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Градът на Apple иска свръхбърз влак със скорост 1223 км/ч

Ако Купертино изгради отсечка с технологията Hyperloop, ще призове местните компании да помагат с дофинансирането

22:12 | 07.08.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;PriestManGoode</em></p>

Снимка: PriestManGoode

Калифорнийският град Купертино - дом на американския технологичен концерн Apple, води предварителни разговори за изграждането на отсечка с така наречения Hyperloop, за да се справи с проблема с многото пътници в града. Ако плановете се реализират, пътуване до по-големия град Сан Хосе, което сега отнема един час, ще трае едва пет минути, заяви Бари Чан, общинар и бивш кмет на Купертино, цитиран от Engadget.

Hyperloop е нов тип влак, който ще развива скорост до 1223 километра в час. Чрез помпи ще се създаде вакуум в затворен тунел. В резултат на това съпротивлението на въздуха ще бъде намалено до минимум, а влакът ще може да ускори много бързо и с малко енергия. Капсулите ще се реят над земята и ще се задвижват и спират с електромагнитна сила.

Самият град има едва 60 000 жители, но почти всеки ден е „наводняван“ от огромна маса хора, защото компании като Apple, Seagate, Trend Micro и много стартиращи фирми имат централи тук. Все повече и повече разработчици, дизайнери и програмисти пристигат в Купертино с коли, специални маршрутки или влак от Сан Франциско и други околни градове. В бъдеще възможно най-много от тях би трябвало да се придвижват с  Hyperloop.

Концепцията за влака на бъдещето беше представена за първи път през август 2013 г. от предприемача Илон Мъск. Компанията Hyperloop Transportation Technologies, която ще разработва технологията в Купертино, е основана от германеца Дирк Алборн.

Той вярва, че Hyperloop може да промени обществото. Изборът на работни места и на междуличностни отношения би могъл да нарасне драматично, а възприятията за разстоянията също ще се променят.

Критиците в проекта се съмняват частично във възможността за създаването на Hyperloop. За да се ускори тежащата приблизително 20 тона капсула до почти скоростта на звука, в тръбата би трябвало да има налягане, каквото има в Космоса. Експертите се съмняват дали подобен вакуум на разстояние от сто километра ще може да се изплати, и какво би се случило при терористична атака или земетресение.

Въпреки това в световен мащаб технологията привлича интерес. През 2016 г. Министерството на транспорта на Дубай поръча проучване за осъществимост. Германският авиоконцерн Lufthansa също прояви интерес към транспортните средства.

Ако някога изгради линията с Hyperloop, град Купертино ще призове и местните компании да заплатят своя дан. Предвижда се Apple и Сие да участват във финансирането на поддръжката и разширяването на инфраструктурата - чрез такса на база броя служители. 
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още